Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Kilka minut dla regionu: marszałek Mieczysław Struk - zobacz!
kadr z materiału filmowego
kadr z materiału filmowego

Lepsze wykorzystanie małego ruchu granicznego i rozszerzenie go na akweny wodne, więcej połączeń kolejowych między Elblągiem a Trójmiastem, wspieranie parków technologicznych i organizacji przedsiębiorców to jedne z priorytetów współpracy samorządów Pomorza oraz Warmii i Mazur na najbliższe lata.

Wspólne działania na rzecz rozwoju Żuław i Zalewu Wiślanego ponad granicami administracyjnymi umożliwi podpisany wczoraj w Elblągu list intencyjny. W imieniu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego na dokumencie złożył podpis marszałek Jacek Protas, a w imieniu samorządu pomorskiego - marszałek Mieczysław Struk.

List zawiera deklarację kontynuacji już realizowanych programów: zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław (do 2015 r. trwa pierwszy etap - jego budżet to ponad 600 mln zł; wartość kolejnego etapu to ok. 1 mld zł) i Pętla Żuławska (cel: poprawa stanu infrastruktury wodnej delty Wisły i Zalewu Wiślanego; w kolejnych latach w planach jest m.in. modernizacja: infrastruktury portowej we Fromborku, Gniewie i Kwidzynie oraz torów wodnych na Zalewie Wiślanym), a także dalsze zabiegi na rzecz rewitalizacji międzynarodowej drogi wodnej E70 oraz promocji turystyki w obszarze delty Wisły i na Zalewie Wiślanym.

Dokument wskazuje też nowe kierunki współpracy, takie jak: stworzenie projektów rewaloryzacji krajobrazu kulturowego Żuław (m.in. domów podcieniowych, zagród holenderskich, cmentarzy i zabytków hydrotechniki), promocja turystyczna - z uwzględnieniem potencjału Obwodu Kaliningradzkiego, działania na rzecz objęcia małym ruchem granicznym morskich przejść granicznych na Zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim, wspieranie parków technologicznych obu regionów i rozwijanie współpracy między organizacjami przedsiębiorców z Elbląga i Trójmiasta.  

 - Zdajemy sobie sprawę z silnych związków mieszkańców Elbląga z Gdańskiem - mówił wczoraj marszałek Mieczysław Struk. – Dlatego będziemy prowadzili rozmowy o usprawnieniu komunikacji kolejowej między obydwoma miastami. Z marszałkiem Jackiem Protasem rozmawiamy o utworzeniu spółki kolejowej, która będzie obsługiwać nasze województwa. Mamy w tej sprawie wsparcie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka.

This text will be replaced

 

 

Realizacja: Agnieszka Jarzębska
Zdjęcia, montaż: Tomasz Misiuk

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11358
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8771080

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.