Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.06.2013 11:40 Miasto:Warszawa Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
(U)formujmy nauczycieli - posłuchaj!
W latach 2004-2005 Magdalena Środa była pełnomocnikiem rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn...
W latach 2004-2005 Magdalena Środa była pełnomocnikiem rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Odświętne stroje, podziękowania, kwiaty, prezenty - głównie z tym kojarzy się koniec roku szkolnego. Szkoda, bo to dobra okazja, by rozmawiać o tym, jaka jest polska szkoła. I jaka mogłaby być. 

W dyskusji o edukacji jest ważnych wiele wątków: polityka, pieniądze, to jacy są współcześni młodzi ludzie, rodzina czy modele wychowania. Jedną z kluczowych kwestii jest postawa nauczycieli.

O polskiej szkole rozmawiano w czasie 5. Kongresu Kobiet w Warszawie.

- Pojawiają się różne pomysły na jej reformę. Uważam, że nie chodzi o likwidację gimnazjów, dodawanie przedmiotów lub zmienianie ich treści - mówiła prof. Magdalena Środa*. - Szkoła powinna uczyć czegoś, o czym marzą wszyscy pracodawcy: myślenia, wnioskowania, umiejętności analizy, postawy krytycznej. Powinna też uczyć pewnych postaw i dawać kompetencje o charakterze obywatelskim, uczyć wartości, których nie przekaże dom, takich jak współpraca, bezstronność, uczciwość, praworządność i zaangażowanie obywatelskie. Młody człowiek w dzisiejszej szkole wie wszystko o przebiegu naszych rozlicznych powstań, ale nie wie, jak założyć partię, fundację czy płacić podatki. Myślę, że to jest coś najbardziej istotnego, żeby zmienić szkołę ze skansenu, którym jest, i który przygotowuje do życia w społeczeństwie, którego już nie ma, na coś bardziej nowoczesnego.

Aby zrealizować te postulaty, Magdalena Środa proponuje wprowadzenie specjalnych "szkoleń formacyjnych" dla wszystkich nauczycieli i tych, którzy chcą wykonywać ten zawód:  

This text will be replaced

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

 

* prof. Magdalena Środa - etyczka, filozofka, publicystka, feministka; zajmuje się m.in. filozofią polityczną i problematyką kobiecą. Jest nauczycielką akademicką, pracuje w instytucie filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Należy do Rady Programowej Kongresu Kobiet, a w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet jest ministrą edukacji, nauki i sportu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11276
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7906892

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.