Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.06.2013 16:45 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Podróż do świata Wikingów - posłuchaj!
Z lewej strony: dr Marek Jagodziński, fot. archiwum
Z lewej strony: dr Marek Jagodziński, fot. archiwum (fot. Agnieszka Jarzębska)

W sobotę w duńskim Muzeum Narodowym została otwarta duża wystawa poświęcona Wikingom. Są na niej m.in. przedmioty odkryte na terenie osady Truso pod Elblągiem. Ekspozycję pokażą też: The British Museum w Londynie i Museum für Vor -und Frühgeschichte w Berlinie. - Ostatnie lata przyniosły znaczący postęp wiedzy o ekspansji Wikingów i wczesnym średniowieczu. Wystawa pokazuje tę nową wiedzę i spojrzenie na ważny okres w dziejach Europy - mówi elbląski archeolog i odkrywca Truso dr Marek Jagodziński.

- National Museum of Denmark, The British Museum oraz Museum für Vor- und Frühgeschichte to jedne z najważniejszych muzeów europejskich - wskazuje Marek Jagodziński z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Koncepcja ekspozycji, którą wspólnie przygotowały te placówki, jest oparta na rekonstrukcji łodzi wikińskiej z duńskiego Roskilde. Łódź symbolizuje różne sfery życia: siłę i władzę, przemijanie i śmierć, a także podróż i możliwość przeniesienia się do świata Wikingów.

W Danii wystawa będzie prezentowana do 17 listopada, w przyszłym roku obejrzą ją odwiedzający British Museum, a później pojedzie do Berlina.

Truso - wikińskie emporium handlowe odkryte w Janowie pod Elblągiem reprezentuje w tym międzynarodowym projekcie czterdzieści zabytków. Są wśród nich ozdoby ze szkła, bursztynu, brązu i srebra, przedmioty związane z handlem - takie jak bezmian (rodzaj wagi) i fragment tygla do przetapiania srebra, na którego powierzchni zachowały się ułamki monet, a także przedmioty mówiące o życiu codziennym i wierzeniach - jak srebrna zawieszka w postaci Walkirii.

Jakie jest to nowe spojrzenie na świat Wikingów? - Posłuchaj:
 

This text will be replaced

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11277
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7962729

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.