Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 23.06.2013 16:18 Miasto:Warszawa Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Powrót Taty - posłuchaj!
- W naszym kraju patriarchat to jest wielkie lenistwo - mówił w czasie Kongresu Kobiet red. Piotr Pacewicz.
- W naszym kraju patriarchat to jest wielkie lenistwo - mówił w czasie Kongresu Kobiet red. Piotr Pacewicz. (fot. Agnieszka Jarzębska)

Przypadający 23 czerwca Dzień Ojca nie we wszystkich polskich domach jest okazją do radosnego świętowania. Już od pewnego czasu w mediach, a także w sztuce, trwa dyskusja o ojcostwie. Jego postrzeganie zmienia się, tak jak zmienia się myślenie o roli kobiet i rodzinie.  

Ojcostwo było jednym z tematów Kongresu Kobiet w Warszawie. Mówiono o nieobecności ojców w wychowaniu dzieci i w życiu rodzinnym oraz o relacjach z partnerkami. Rozmawiano też np. o zmienionych ostatnio, za sprawą ruchu Matek Pierwszego Kwartału, przepisach o urlopie "rodzicielskim".

- Te zmiany tak naprawdę pomijają mężczyzn, bo w znowelizowanych przepisach zostały im tylko - tak jak to było wcześniej  - dwa tygodnie urlopu tacierzyńskiego. Wkurza mnie, że mężczyźni nie dostali nic, bo to utrwala podejście, że ojciec jest mało ważną osobą - wskazywała Agnieszka Graff, pisarka i feministka. - Dzieci to w Polsce babska sprawa. Wielu mężczyzn nie chce płacić alimentów i czasem trudno im się dziwić, skoro nie mieli okazji poczuć się rodzicami. W nowoczesnych społeczeństwach szczęście rodziny bierze się z partnerstwa, a państwo to wspiera, organizując dobrą opiekę, wspierając elastyczny system zatrudnienia czy urlopy dla obojga rodziców.   

Głos w debacie zabrał także red. Piotr Pacewicz, psycholog, jeden z założycieli Gazety Wyborczej, publicysta tego dziennika, pomysłodawca i współorganizator licznych akcji społecznych Gazety, takich jak Rodzić po ludzku, Szkoła z klasą czy Polska Biega. Red. Pacewicz przytoczył wyniki badań dotyczących zaangażowania kobiet i mężczyzn w życie zawodowe i rodzinne. Wynika z nich, że na pracę zawodową polskie kobiety przeznaczają średnio 41 godzin tygodniowo - z dojazdami do pracy to 44 godziny (tak to się liczy w Unii Europejskiej w badaniach tzw. working conditions), a mężczyźni - 48 godzin (licząc dojazd). Praca w domu: obowiązki opiekuńcze i prace domowe zabierają kobietom 29 godzin w tygodniu, a ich partnerom - zaledwie 8 godzin. Dla porównania, statystyczny Szwed na pracę na rzecz rodziny poświęca 1,5 raza czasu więcej niż Polak.

- Polskie kobiety pracują tygodniowo 17 godzin dłużej, niż ich partnerzy. Rocznie daje to jakieś 6 tygodni - to jest ten ojcowski urlop, który biorą Polacy od swoich rodzin. W naszym kraju patriarchat to jest wielkie lenistwo. Ale coraz więcej Polaków jest za partnerstwem - to także pokazują badania - mówił Piotr Pacewicz. - Na razie Polacy niewiele w tej materii robią, a powinni, bo zapłacą wysoką cenę. Mężczyźni muszą się zmienić, jednak trzeba im w tym pomóc, by poluzowali kaganiec męskiej dłoni. Na początek weźmy się za tak zwane kobiece zajęcia, jak przytulanie, spanie w jednym łóżku ze swoimi dziećmi. Za taką pracę mężczyzna dostanie wypłatę w postaci przywiązania własnych dzieci. Do "zagospodarowania" jest też opieka nad starymi rodzicami. Jeśli mężczyźni się nie zmienią, zapłacą za to. Ceną jest samotność.

Posłuchaj radiowej rozmowy:  

This text will be replaced

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10404993

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.