Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 21.06.2013 17:45 Miasto:Warszawa Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Narodowy Instytut Dziedzictwa
Polsko-ukraińskie cerkwie na liście Unesco
Na prestiżowej liście znajduje się np. zamek krzyżacki w Malborku...
Na prestiżowej liście znajduje się np. zamek krzyżacki w Malborku... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Szesnaście drewnianych cerkwi leżących w Karpatach na pograniczu polsko-ukraińskim znajdzie się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco. Decyzja o wpisie zapadła w czasie trwającej właśnie w Kambodży 37. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Unesco.

Tę wiadomość przekazała nam Wioletta Łabuda - Iwaniak, rzeczniczka prasowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa. O uznanie cerkwi za zespół zabytków wyjątkowy w skali całego świata NID, wspólnie z przedstawicielami Ukrainy: Państwowym Historyczno-Architektonicznym Rezerwatem w Żółkwi i Naukowo-Badawczym Instytutem Badania Zabytków w Kijowie, zabiegali od wielu lat.
 
- Ostatni wpis polskich obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco miał miejsce siedem lat temu. W 2006 roku wpisano na nią Halę Stulecia we Wrocławiu. W czasie 37. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Unesco oczekujemy jeszcze na głosowanie nad rozszerzeniem wpisu Kopalni Soli w Wieliczce o kopalnię w Bochni i Zamek Żupny pod wspólną nazwą Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni. Głosowanie prawdopodobnie odbędzie się jutro - informuje Wioletta Łabuda - Iwaniak.
 
***
 
Warto przypomnieć, że jeśli chodzi o północno-wschodnią Polskę, to na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco znajdują się: Puszcza Białowieska, średniowieczny zespół miejski Torunia i zamek krzyżacki w Malborku. Od szeregu lat mówi się o tym, że do grona najcenniejszych skarbów kultury powinien dołączyć również Kanał Elbląski.
 
Specjaliści, z którymi mieliśmy okazję rozmawiać na ten temat, podkreślają jednak, że procedura dotycząca wpisu na Listę jest skomplikowana i długotrwała, wymaga wielu zabiegów i lobbingu, krótko mówiąc: jest to zadanie na szereg lat. Potrzebna jest też wola polityczna. Może jednak kiedyś i mieszkańcy naszego regionu będą mieli okazję świętować fakt, że kanał, na którym "statki pływają po trawie", został zauważony na arenie międzynarodowej i doceniony przez znawców zajmujących się ochroną dziedzictwa.
 
Trzeba przy tym pamiętać, że umieszczenie zabytku na Liście Światowego Dziedzictwa to nie tylko splendor i zyski dla branży turystycznej, ale także szczególne obowiązki związane z troską o stan skarbu i zachowanie go dla kolejnych pokoleń. 
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10404989

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.