Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.06.2013 11:06 Miasto:Region Kategoria:Wydarzenia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje!
W weekend będzie można zwiedzić prawie 30 zabytków na Żuławach. Stare cmentarze menonickie są zawsze otwarte dla zainteresowanych historią tych terenów...
W weekend będzie można zwiedzić prawie 30 zabytków na Żuławach. Stare cmentarze menonickie są zawsze otwarte dla zainteresowanych historią tych terenów... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Koncerty gwiazd muzyki popularnej, muzyka dawna i alternatywna, Noc Kupały, otwarte dla zwiedzających najpiękniejsze zabytki Żuław - w najbliższych dniach wolny czas trzeba spędzić poza domem. 

Czerwiec i miesiące wakacyjne będą obfitować w rozmaite propozycje kulturalne i artystyczne. Oto wybrane propozycje:

20 czerwca, czwartek 

Jakie potrzeby kulturalne mają mieszkańcy Olecka? Tego chcą się dowiedzieć organizatorzy spotkania w ramach prac nad diagnozą społeczną, przeprowadzaną dzięki projektowi Pomysłodajnia. Przedsięwzięcie jest realizowane z programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2013 r.. Warto zabrać głos! Miejsce: sala AGT. Początek: godz. 17. Wstęp jest wolny. 

***

Elbląg ma spore środowisko artystyczne. Można się o tym przekonać, odwiedzając organizowane od wielu lat cykliczne wystawy zbiorowe zatytułowane Salon Elbląski. W czasie 27. edycji Salonu będzie można zobaczyć dzieła około 50 twórców. Co trzeci artysta po raz pierwszy pokaże swoje prace w Galerii EL, która organizuje ekspozycję.

"Podobnie, jak podczas ostatniego Salonu Elbląskiego, zdecydowaliśmy się na zaprezentowanie jedynie prac, które zakwalifikowane zostały przez niezależne jury, w składzie: Piotr Dondajewski (prezes Związku Polskich Artystów Plastyków w Olsztynie), Janusz Janowski (prezes ZPAP w Gdańsku) i Jarosław Denisiuk, dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL. (...) Nigdy wcześniej o dopuszczeniu prac na Salon nie przesądzała żadna komisja. Zdecydowaliśmy się na to z kilku powodów.

Po pierwsze, nie chcieliśmy, aby decyzja o przyjęciu na wystawę prac artystów, którzy nigdy wcześniej nie brali w niej udziału, pozostawała indywidualną decyzją, swoistym „widzimisię” dyrektora galerii. Po drugie, zależy nam na tym, aby prezentować prace dobre. Doświadczenie pokazuje, że nie jest niestety regułą, iż artyści, którzy prezentują swoje prace na Salonie od lat, podczas każdej edycji pokażą coś równie wartościowego. Dlatego wybór prac pozostawiliśmy niezależnej komisji, która nie zwracając uwagi na nazwisko, dorobek czy doświadczenie, poddała pod ocenę same prace. Ich wybór może zaskakiwać, może wzbudzać sprzeciw, ale pozostaje dla nas wiążący" - informuje Marta Karaś, koordynatorka wystawy.

Początek wernisażu: godz. 18. Wstęp wolny. 27. Salon Elbląski będzie otwarty dla publiczności do 31 sierpnia.  

21 czerwca, piątek

Czy istnieje granica między Mazurami a Podlasiem - to temat spotkania w Olecku. O podróżowaniu między Oleckiem, Filipowem, Białą Piską i Szczuczynem i innych sprawach będą mówić: pochodzący z Giżycka socjolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego prof. Wojciech Łukowski i Ewa Kozłowska - fotografka pochodząca z Olecka. 
 
"Niedaleko na wschód i południe od Olecka przez niemal 300 lat przebiegała granica między Prusami Wschodnimi a ziemiami polskimi. Granica ta, obok portugalsko-hiszpańskiej, była najdłużej istniejącą w Europie. Od 1945 r. przestała istnieć. Pojawia się jednak ciągle pokusa, aby zapytać, jak wygląda życie po obu stronach dawnej granicy? Czy można odnaleźć różnice w sposobie postrzegania świata, mentalności? Czy też może Olecko lub Gołdap, choć leżą na Mazurach, są kulturowo częścią Suwalszczyzny? A może chodzi jeszcze o coś zupełnie innego?" - czytamy w zapowiedzi prasowej. 
 
Miejsce: Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa. Początek: godz. 17. Wstęp jest wolny. 
 
***

W Braniewie zagra Stare Dobre Małżeństwo. Miejsce: Braniewskie Centrum Kultury. Początek: godz. 18. Wstęp jest płatny.

***

Turyści, którzy latem odwiedzą Szczytno, będą mogli wejść na wieżę ratuszową i z góry podziwiać panoramę tego urokliwego mazurskiego miasta. W tym sezonie po raz pierwszy będzie to można zrobić właśnie w najbliższy piątek.

Atrakcją wieży jest i to, że w jej wnętrzu znajdują się wystawy o tematyce regionalnej. Można na nich zobaczyć np. "skarby"  z prywatnych i społecznych kolekcji pamiątek z terenu miasta i powiatu oraz fotografie Szczytna sprzed 1939 roku.

Początek Letniego Otwarcia Wieży Ratuszowej: godz. 18. Wstęp jest wolny. Po wernisażu w Muzeum Mazurskim (mieści się w tym samym budynku, co ratusz) będzie recital warszawskiego pianisty Jarosława Małysa, a o godz. 20 na plaży miejskiej rozpocznie się Noc Kupały z obrzędami i pieśniami sobótkowymi, pokazami tańca z ogniem, puszczaniem wianków oraz muzyką dawną. 

***

Zespoły z Finlandii, Turcji, Ukrainy, Litwy i Polski zjadą na 10. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Dzieci i Młodzieży Tęcza w Ełku. Impreza ruszy w piątek, potrwa do niedzieli. Pierwszego dnia w amfiteatrze wystąpią: Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk, Łowicki Młodzieżowy Zespół Ludowy Koderki, Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Regionalny Mała Helenka, Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Pacyna oraz grupy z zagranicy: National Folk Dance Group z Kijowa (Ukraina) i University Faculity of Engieneering Folkdance Group z Ankary (Turcja). Początek: godz. 18. Wstęp jest wolny.
 
***
Jak przez wieki zmieniał się Olsztyn? Świetnie widać to na mapach. 660-lecie miasta jest okazją do pokazania starych i współczesnych map ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Będzie można zobaczyć dzieła kartograficzne - oryginały i kopie - dokumentujące rozwój Olsztyna od średniowiecza, po czasy współczesne. Ekspozycja w Galerii Stary Ratusz (ul. Stare Miasto 33) będzie czynna do 4 lipca.
 
***
O akcji Grafatak pisaliśmy na eswiatowid.pl - tutaj. Przed nami drugi pojedynek na rysunki. Zmierzą się w nim: zwycięzca pierwszej bitwy - twórca ukrywający się tym razem pod pseudonimem Synwilczura aka Liszon aka LuxLogika aka Dar Def itd. i rysowniczka Samirita Gonzalez. Miejsce: Klub Muzyczny Mjazzga na Starym Mieście w Elblągu. Początek: godz. 20. Wstęp jest wolny. Przed pojedynkiem, o godz. 19.30, będą licytowane prace z poprzedniego Grafataku. Dochód zostanie przekazany na cele statutowe Stowarzyszenia Co Jest?
 
22 czerwca, sobota
 
Żuławy to wyjątkowa historia i krajobraz kulturowy. 22 i 23 czerwca będzie można o tym się przekonać. Dzięki akcji Dni Otwarte Żuławskich Zabytków właściciele i zarządcy prawie 30 historycznych obiektów udostępnią je zwiedzającym. A w lokalnych muzeach, obok wystaw, będzie można wysłuchać wykładów i prelekcji przygotowanych przez wolontariuszy. Program jest tutaj. Polecamy!

***

W Ełku w czasie 10. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży Tęcza wystąpią: Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Solec, Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny Piecuchy, Folk Dance Group Pyne z Litwy oraz Folk Dance Group Siepakat z Finlandii. Miejsce: amfiteatr. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.
 
***

Sobotnio-niedzielna impreza pod nazwą ziELBLĄG to jedna z ciekawszych propozycji spędzenia wolnego czasu. Łączy kulturę, relaks na świeżym powietrzu i rozmowę o ważnych sprawach. W tym roku uczestnicy ziElbląga zastanowią się co w mieście może się podobać, a co jest największym mankamentem przestrzeni publicznych, dlaczego elblążanie rzadko odwiedzają Stare Miasto, jakie to uczucie: uprawiać poranną gimnastykę w otoczeniu gotyckich murów, a także czy sztuka abstrakcyjna może wpływać na wygląd i smak... śniadania. 

W sobotę o godz. 18 w Krużganku Galerii EL będzie panel dyskusyjny o atutach i brakach elbląskich przestrzeni. Wezmą w nim udział m.in. lokalni architekci, artyści, autorzy profili społecznościowych poświęconych Elblągowi, przedstawiciele lokalnych instytucji oraz departamentu urbanistyki i architektury Urzędu Miasta.

- Po serii krótkich prezentacji zaplanowaliśmy otwartą debatę, połączoną z tworzeniem mapy przyjaznych miejsc piknikowych, pokaz filmu Home - S.O.S Ziemia i koncert SoundLab, w czasie którego w głównej roli wystąpią... zielone rośliny - zapowiadają Ada i Łukasz Kotyńscy, współorganizatorzy ziELBLĄGA.

*** 
 
W czasie KinockiNocy Świętojańskiej w kinie Światowid w Elblągu będzie można zobaczyć cztery filmy ze Studia Munka. Instytucja działa od 2008 r. w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich i jest producentem debiutów – krótkich i długich metraży. Do obejrzenia będą dwa dokumenty: Gwizdek reżyserii Grzegorza Zaricznego i Życie stylem dowolnym Adama Palenty oraz dwa filmy fabularne: Mazurek Julii Kolberger i Chomik w reżyserii Bartka Ignaciuka. Szczegóły na temat filmów są tutaj. Początek: godz. 21. Bilet kosztuje 8 zł. 

23 czerwca, niedziela

O godz. 10 na dziedzińcu Galerii EL Elblągu, w ramach imprezy ziELBLĄG, odbędzie się poranna gimnastyka, a po niej wspólne śniadanie na trawie.

- Warto zabrać ze sobą koc piknikowy i koszyk z tradycyjną kanapką z serem i jajkiem na twardo, tudzież pomidorem, którego będzie można przyprawić świeżymi ziołami prosto z krzaczka. Będzie to również dobry czas i miejsce na skakankę, hula hop, frisbee, bule i inne gry rekreacyjne w gronie przyjaciół i rodziny - mówią Ada i Łukasz Kotyńscy, współorganizatorzy wydarzenia. - Natomiast w "czytelni sztuki" pod gołym znajdzie się coś dla poszukujących strawy duchowej. Około południa odbędzie się otwarty konkurs na przygotowanie najbardziej kreatywnej kanapki, inspirowanej kolekcją sztuki geometrycznej Galerii EL.

***
W Elblągu zostanie rozegrany Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego Pomosty. Najpierw, od godz. 11.30, na parkiecie pojawią się dzieci w wieku 8-12 lat z najmniejszym doświadczeniem, czyli klasami tanecznymi E i D. Od godz. 14 publiczność i jurorzy ocenią tancerzy klas tanecznych E i C, w kategoriach od 12 lat do powyżej 15 lat. O godz. 17 zaczną się prezentacje tancerzy najbardziej zaawansowanych, posiadających klasy: B i C oraz par seniorskich. Miejsce: Centrum Spotkań Europejskich Światowid
 
Turniej Pomosty będzie transmitowany "na żywo" na eswiatowid.pl. Nagrania z zawodów zostaną opublikowane w naszym portalu 26 czerwca. 
 
***
 
W programie ostatniego dnia 10. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży Tęcza w Ełku znajdą się: Koncert Polski, parada zespołów oraz Koncert Galowy. Od godz. 14, w amfiteatrze publiczność będzie miała okazję obejrzeć występy: Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Regionalnego Mała Helenka, Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego Piecuchy, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Piska, Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ełk, Dziecięcego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Pacyna, Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Solec, a także Młodzieżowego Zespołu Tańca Ludowego Czeremosz, Zespołu Pieśni i Tańca Grajewianie oraz Łowickiego Młodzieżowego Zespołu Ludowego Koderki
 
O godz. 17 wszyscy młodzi uczestnicy festiwalu przemaszerują przez miasto: ulicą Armii Krajowej, od dworca PKP do Ełckiego Centrum Kultury. Barwny korowód przejdzie do amfiteatru, gdzie o godz. 18 zacznie się koncert finałowy. Wezmą w nim udział: Folk Dance Group Pyne z Litwy, University Faculity of Engieneering Folkdance Group z Ankary w Turcji, 
Folk Dance Group Siepakat w Finlandii oraz National Folk Dance Group z Kijowa na Ukrainie. Gwiazdą wieczoru będzie grupa folkowa Rzepczyno. Wstęp jest wolny.

25 czerwca, wtorek

Henryk Chlebus, z wykształ­cenia technik rolnictwa, w swoim życiu wykonywał wiele zawodów. Zwiedził kilkanaście krajów świata, w każdym z nich pracował fizycznie. Najdłużej mieszkał w Niemczech, Kanadzie i Norwegii. Z zamiłowania historyk amator jest autorem powieści Gorzki smak pizzy w Nor­wegii. Opowie o niej w Olecku. Miejsce: czytelnia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, przy ul. Kopernika. Początek: godz. 17. Wstęp jest wolny. 

***
 
W Elblągu, na różnego rodzaju wystawach regularnie można podpatrywać pracę uczniów liceum plastycznego w sąsiednim Gronowie Górnym. Tym razem taka okazja nadarzy się za sprawą Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W Galerii Nobilis, na II piętrze ośrodka kultury, obok siebie zestawione zostaną prace trzecioklasistów i uczniów, którzy niedawno zaczęli naukę w szkole plastycznej. Będą to m.in. rysunki, malarstwo, rzeźba, reklamy wizualne, grafiki i filmy. Początek wernisażu: godz. 18. Ekspozycja czynna do 12 lipca. Wstęp wolny. 

26 czerwca, środa

W Elblągu dzieci i rodzice będą mogli spotkać się z pisarką Ewą Karolak. Tematem będzie książka tej autorki Tajemnica Krasnego Lasu, która - jak informują organizatorzy wieczoru autorskiego - znalazła się na liście tytułów dostrzeżonych w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, polecanych przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom jako dzieło wartościowe i interesujące. 
 
"Opowieść o przyjaźni, ofierze, poświęceniu i miłości, a także tolerancji i otwartości na innych powstała w ramach projektu Bajka, realizowanego przez największą na świecie pozarządową organizację prospołeczną Lions Club. Pisarka wydała w tym roku również książkę dla dorosłych pt. Zmysłowy urok krótkich myśli" - czytamy w zapowiedzi prasowej. Miejsce: Sala Audiowizualna Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.
 
***
 
Elbląski wokalista Tomasz Steńczyk niedawno wydał debiutancką płytę Myślibitwa. Piosenek, które się na niej znalazły, będzie można posłuchać w czasie koncertu w ramach Dni Elbląga. Miejsce: Ratusz Staromiejski. Początek: godz. 19. Wstęp jest wolny.
 
27 czerwca, czwartek
 
Zespoły nie tylko z Elbląga pokażą, co potrafią, w czasie 6. festiwalu muzyki alternatywnej Elbląg Rocks Europa. Młodzi muzycy zmierzą się w bitwie zespołów. Staną do niej: Terra Bite, Sheep, Dead Easy, Enclose, MorHanA, Silver Tape oraz E.S.K.I.M.O Brothers. Wystąpią też goście: YHY - ubiegłoroczny laureat nagrody publiczności, Turbo oraz grupa kuglarska Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego. Miejsce: Centrum Sztuki Galeria EL. Początek: godz. 16. Bilety - 15 zł.
 
28 czerwca, piątek
 
W ramach Dni Elbląga odbędzie się noc muzyki klubowej. Wystąpią: DJ Zel i KwasKrist Van D, Dj Stone, Kalwi & Remi, 4 Strings. Całość poprowadzi DJ Puoteck. Miejsce: Wyspa Spichrzów, ul. Warszawska. Początek: godz. 19. Wstęp jest wolny.

29 czerwca, sobota

W Elblągu odbędzie się gra miejska. Jej uczestnicy będą mieli za zadanie rozwiązać zagadkę i poznać sekret... Mikołaja Kopernika. Scenariusz gry (z nagrodami) stworzyła elbląska pisarka Agnieszka Pietrzyk. 
 
- Zapraszamy do zabawy w przestrzeni miejskiej. Będzie to połączenie klasycznych podchodów, happeningu, a nawet gry komputerowej. To nowoczesna forma zdobywania i poszerzania wiedzy na temat własnego miasta – atrakcyjnych miejsc, wydarzeń kulturalnych, uzdolnionych mieszkańców, ale również historii i dorobku kulturowego Elbląga - zapowiada organizatorka akcji Zuzanna Gajewska z portalu ekulturalni.pl.
 
Zgłoszenia grup (liczących od 3 do 5 osób) i indywidualnie należy przesyłać na adresy:  agnieszka.tkaczuk@swiatowid.elblag.pl lub zuzanna.gajewska@swiatowid.elblag.pl . Termin zgłoszeń upływa 23 czerwca. Gra miejska pt. Złap kulturę w sieć zacznie się o godz. 10, potrwa najpóźniej do godz. 17. Więcej informacji znajdziesz tutaj
 
***

Kojąca muzyka sprzed wieków zabrzmi w czasie 18. Elbląskich Dni Muzyki Dawnej. Pierwszego dnia, czyli w sobotę, 29 czerwca, będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach techniki gry na lirze korbowej i obejrzeć wystawę instrumentów dawnych (w godz. 11-12, ul. Stary Rynek, a w przypadku deszczu Biblioteka Elbląska). Jak zawsze, artystów uczestniczących w festiwalu będzie można posłuchać na uliczkach i przedprożach kamienic na starówce (w godz. 15.30–16.30). A w czasie wieczornego koncertu zagrają: Capella Antiqua da Camera ze Stegny, Piccolo oraz Il Flauto Dolce z Gdańska oraz Le Passioni Dell'Anima z Warszawy (godz. 18, Biblioteka Elbląska). Wstęp jest wolny.

***

W ramach Dni Elbląga odbędą się koncerty gwiazd: Ryszarda Rynkowskiego z jego zespołem z programu Bitwa Na Głosy i Elbląską Orkiestrą Kameralną, Juli, Ani Rusowicz oraz Agnieszki Chylińskiej. Miejsce: Wyspa Spichrzów, ul. Warszawska. Początek: godz. 18. Wstęp jest wolny.

30 czerwca, niedziela
 
Podobnie, jak pierwszego dnia 18. Elbląskich Dni Muzyki Dawnej, tak i w drugim dniu, będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach - tym razem poświęconym dudom oraz strunowym instrumentom średniowiecznym - i obejrzeć wystawę instrumentów dawnych (warsztaty w godz. 11-13, wystawa czynna w godz. 11-16, ul. Stary Rynek, a w przypadku deszczu Biblioteka Elbląska); wystawie będą towarzyszyły pokazy gry na instrumentach i konkursy.
 
Muzyka zabrzmi także w różnych miejscach Starego Miasta (w godz. 12–14). Od godz. 16 spod pomnika Piekarczyka pod Bramą Targową, na dziedziniec Biblioteki Elbląskiej przejdzie parada średniowieczna, z udziałem elbląskich rycerzy, szczudlarzy i zespołów muzyki dawnej. Zaplanowano także pokaz walk w wykonaniu odtwórców historii. W czasie wieczornego koncertu zaprezentują się: Tiboryus ze Świeradowa Zdroju, Bianco Fiore z Gdańska, Parmezan z Elbląga oraz Aulos z Białegostoku (godz. 18, Biblioteka Elbląska). Wstęp wolny.
 
***
Ewa Farna, Pectus i Red Hot Chilli Pipers - to artyści, których będzie można posłuchać w czasie Dni Elbląga. Miejsce: Wyspa Spichrzów, ul. Warszawska. Początek: godz. 17. Wstęp jest wolny.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405008

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.