23 czerwca, niedziela
O godz. 10 na dziedzińcu Galerii EL w Elblągu, w ramach imprezy ziELBLĄG, odbędzie się poranna gimnastyka, a po niej wspólne śniadanie na trawie.
- Warto zabrać ze sobą koc piknikowy i koszyk z tradycyjną kanapką z serem i jajkiem na twardo, tudzież pomidorem, którego będzie można przyprawić świeżymi ziołami prosto z krzaczka. Będzie to również dobry czas i miejsce na skakankę, hula hop, frisbee, bule i inne gry rekreacyjne w gronie przyjaciół i rodziny - mówią Ada i Łukasz Kotyńscy, współorganizatorzy wydarzenia. - Natomiast w "czytelni sztuki" pod gołym znajdzie się coś dla poszukujących strawy duchowej. Około południa odbędzie się otwarty konkurs na przygotowanie najbardziej kreatywnej kanapki, inspirowanej kolekcją sztuki geometrycznej Galerii EL.
***
W Elblągu zostanie rozegrany Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego Pomosty. Najpierw, od godz. 11.30, na parkiecie pojawią się dzieci w wieku 8-12 lat z najmniejszym doświadczeniem, czyli klasami tanecznymi E i D. Od godz. 14 publiczność i jurorzy ocenią tancerzy klas tanecznych E i C, w kategoriach od 12 lat do powyżej 15 lat. O godz. 17 zaczną się prezentacje tancerzy najbardziej zaawansowanych, posiadających klasy: B i C oraz par seniorskich. Miejsce: Centrum Spotkań Europejskich Światowid.
Turniej Pomosty będzie transmitowany "na żywo" na eswiatowid.pl. Nagrania z zawodów zostaną opublikowane w naszym portalu 26 czerwca.
***
W programie ostatniego dnia 10. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży Tęcza w Ełku znajdą się: Koncert Polski, parada zespołów oraz Koncert Galowy. Od godz. 14, w amfiteatrze publiczność będzie miała okazję obejrzeć występy: Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Regionalnego Mała Helenka, Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego Piecuchy, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Piska, Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ełk, Dziecięcego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Pacyna, Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Solec, a także Młodzieżowego Zespołu Tańca Ludowego Czeremosz, Zespołu Pieśni i Tańca Grajewianie oraz Łowickiego Młodzieżowego Zespołu Ludowego Koderki.
O godz. 17 wszyscy młodzi uczestnicy festiwalu przemaszerują przez miasto: ulicą Armii Krajowej, od dworca PKP do Ełckiego Centrum Kultury. Barwny korowód przejdzie do amfiteatru, gdzie o godz. 18 zacznie się koncert finałowy. Wezmą w nim udział: Folk Dance Group Pyne z Litwy, University Faculity of Engieneering Folkdance Group z Ankary w Turcji,
Folk Dance Group Siepakat w Finlandii oraz National Folk Dance Group z Kijowa na Ukrainie. Gwiazdą wieczoru będzie grupa folkowa Rzepczyno. Wstęp jest wolny.
25 czerwca, wtorek
Henryk Chlebus, z wykształcenia technik rolnictwa, w swoim życiu wykonywał wiele zawodów. Zwiedził kilkanaście krajów świata, w każdym z nich pracował fizycznie. Najdłużej mieszkał w Niemczech, Kanadzie i Norwegii. Z zamiłowania historyk amator jest autorem powieści Gorzki smak pizzy w Norwegii. Opowie o niej w Olecku. Miejsce: czytelnia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, przy ul. Kopernika. Początek: godz. 17. Wstęp jest wolny.
***
W Elblągu, na różnego rodzaju wystawach regularnie można podpatrywać pracę uczniów liceum plastycznego w sąsiednim Gronowie Górnym. Tym razem taka okazja nadarzy się za sprawą Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W Galerii Nobilis, na II piętrze ośrodka kultury, obok siebie zestawione zostaną prace trzecioklasistów i uczniów, którzy niedawno zaczęli naukę w szkole plastycznej. Będą to m.in. rysunki, malarstwo, rzeźba, reklamy wizualne, grafiki i filmy. Początek wernisażu: godz. 18. Ekspozycja czynna do 12 lipca. Wstęp wolny.
26 czerwca, środa
W Elblągu dzieci i rodzice będą mogli spotkać się z pisarką Ewą Karolak. Tematem będzie książka tej autorki Tajemnica Krasnego Lasu, która - jak informują organizatorzy wieczoru autorskiego - znalazła się na liście tytułów dostrzeżonych w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, polecanych przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom jako dzieło wartościowe i interesujące.
"Opowieść o przyjaźni, ofierze, poświęceniu i miłości, a także tolerancji i otwartości na innych powstała w ramach projektu Bajka, realizowanego przez największą na świecie pozarządową organizację prospołeczną Lions Club. Pisarka wydała w tym roku również książkę dla dorosłych pt. Zmysłowy urok krótkich myśli" - czytamy w zapowiedzi prasowej. Miejsce: Sala Audiowizualna Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.
***
Elbląski wokalista Tomasz Steńczyk niedawno wydał debiutancką płytę Myślibitwa. Piosenek, które się na niej znalazły, będzie można posłuchać w czasie koncertu w ramach Dni Elbląga. Miejsce: Ratusz Staromiejski. Początek: godz. 19. Wstęp jest wolny.
27 czerwca, czwartek
Zespoły nie tylko z Elbląga pokażą, co potrafią, w czasie 6. festiwalu muzyki alternatywnej Elbląg Rocks Europa. Młodzi muzycy zmierzą się w bitwie zespołów. Staną do niej: Terra Bite, Sheep, Dead Easy, Enclose, MorHanA, Silver Tape oraz E.S.K.I.M.O Brothers. Wystąpią też goście: YHY - ubiegłoroczny laureat nagrody publiczności, Turbo oraz grupa kuglarska Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego. Miejsce: Centrum Sztuki Galeria EL. Początek: godz. 16. Bilety - 15 zł.
28 czerwca, piątek
W ramach Dni Elbląga odbędzie się noc muzyki klubowej. Wystąpią: DJ Zel i Kwas, Krist Van D, Dj Stone, Kalwi & Remi, 4 Strings. Całość poprowadzi DJ Puoteck. Miejsce: Wyspa Spichrzów, ul. Warszawska. Początek: godz. 19. Wstęp jest wolny.
29 czerwca, sobota
W Elblągu odbędzie się gra miejska. Jej uczestnicy będą mieli za zadanie rozwiązać zagadkę i poznać sekret... Mikołaja Kopernika. Scenariusz gry (z nagrodami) stworzyła elbląska pisarka Agnieszka Pietrzyk.
- Zapraszamy do zabawy w przestrzeni miejskiej. Będzie to połączenie klasycznych podchodów, happeningu, a nawet gry komputerowej. To nowoczesna forma zdobywania i poszerzania wiedzy na temat własnego miasta – atrakcyjnych miejsc, wydarzeń kulturalnych, uzdolnionych mieszkańców, ale również historii i dorobku kulturowego Elbląga - zapowiada organizatorka akcji Zuzanna Gajewska z portalu ekulturalni.pl.
Zgłoszenia grup (liczących od 3 do 5 osób) i indywidualnie należy przesyłać na adresy: agnieszka.tkaczuk@swiatowid.elblag.pl lub zuzanna.gajewska@swiatowid.elblag.pl .
Termin zgłoszeń upływa 23 czerwca. Gra miejska pt.
Złap kulturę w sieć zacznie się o godz. 10, potrwa najpóźniej do godz. 17. Więcej informacji znajdziesz
tutaj.
***
Kojąca muzyka sprzed wieków zabrzmi w czasie 18. Elbląskich Dni Muzyki Dawnej. Pierwszego dnia, czyli w sobotę, 29 czerwca, będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach techniki gry na lirze korbowej i obejrzeć wystawę instrumentów dawnych (w godz. 11-12, ul. Stary Rynek, a w przypadku deszczu Biblioteka Elbląska). Jak zawsze, artystów uczestniczących w festiwalu będzie można posłuchać na uliczkach i przedprożach kamienic na starówce (w godz. 15.30–16.30). A w czasie wieczornego koncertu zagrają: Capella Antiqua da Camera ze Stegny, Piccolo oraz Il Flauto Dolce z Gdańska oraz Le Passioni Dell'Anima z Warszawy (godz. 18, Biblioteka Elbląska). Wstęp jest wolny.
***
W ramach Dni Elbląga odbędą się koncerty gwiazd: Ryszarda Rynkowskiego z jego zespołem z programu Bitwa Na Głosy i Elbląską Orkiestrą Kameralną, Juli, Ani Rusowicz oraz Agnieszki Chylińskiej. Miejsce: Wyspa Spichrzów, ul. Warszawska. Początek: godz. 18. Wstęp jest wolny.
30 czerwca, niedziela
Podobnie, jak pierwszego dnia 18. Elbląskich Dni Muzyki Dawnej, tak i w drugim dniu, będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach - tym razem poświęconym dudom oraz strunowym instrumentom średniowiecznym - i obejrzeć wystawę instrumentów dawnych (warsztaty w godz. 11-13, wystawa czynna w godz. 11-16, ul. Stary Rynek, a w przypadku deszczu Biblioteka Elbląska); wystawie będą towarzyszyły pokazy gry na instrumentach i konkursy.
Muzyka zabrzmi także w różnych miejscach Starego Miasta (w godz. 12–14). Od godz. 16 spod pomnika Piekarczyka pod Bramą Targową, na dziedziniec Biblioteki Elbląskiej przejdzie parada średniowieczna, z udziałem elbląskich rycerzy, szczudlarzy i zespołów muzyki dawnej. Zaplanowano także pokaz walk w wykonaniu odtwórców historii. W czasie wieczornego koncertu zaprezentują się: Tiboryus ze Świeradowa Zdroju, Bianco Fiore z Gdańska, Parmezan z Elbląga oraz Aulos z Białegostoku (godz. 18, Biblioteka Elbląska). Wstęp wolny.