Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.06.2013 12:29 Miasto:Giżycko Kategoria:Wydarzenia Autor:Justyna Kozłowska - Dyrla * Placówka:Giżyckie Centrum Kultury
W podróż na Ukrainę

Na Warmii i Mazurach występuje największa mozaika narodowościowa w Polsce – ok. 10% zamieszkującej tu ludności stanowią mniejszości narodowe i etniczne. Największą grupę mniejszości narodowej stanowią Ukraińcy. W najbliższą sobotę, 22 czerwca, w Giżycku rozpoczną się XVII Dni Kultury Ukraińskiej.

To wydarzenie promujące kulturę tej mniejszości – pokazujące jej zespoły artystyczne z całej Polski, a także prezentujące wykonawców z Ukrainy, ale przede wszystkim to spotkanie Ukraińców i przyjaciół kultury ukraińskiej. W najbliższy weekend będzie więc szansa obcowania z nią w jej różnorodności.
 
Imprezę rozpocznie komedia pt. 100 тисяч Iwana Karpenka-Karoho w wykonaniu Akademickiego Teatru  im. Jurija Drohobycza z Drohobycza. Spektakl rozpocznie się o godzinie 17.00 w Giżyckim Domu Kultury. 
Natomiast o godzinie 20.00 w Amfiteatrze na Plaży Miejskiej odbędą się koncerty – wystąpi zespół Białe Kruki z Kruklanek i zespół FLIT z Ukrainy.
 
W niedzielę (23 czerwca) – podczas koncertu galowego, który rozpocznie się w Amfiteatrze o godzinie 14.00 – będzie można zobaczyć zarówno ukraiński folklor,  jak i posłuchać nieco mocniejszego grania.
Na początek – występujący w strojach z różnych regionów Ukrainy Zespół Pieśni i Tańca Dumka z Górowa Iławeckiego, następnie tańce ludowe dzieci z zespołu Ukrainoczka z Dubna i grupa wokalno-instrumentalna uczniów i absolwentów giżyckiego punktu nauczania jęz. ukraińskiego i religii w Giżycku. Na zakończenie wystąpią zespół Spektrum z Górowa Iławeckiego, zespół Dobroto powstały w wyniku połączenia ełckich instrumentalistów z gdańską grupą śpiewaczą oraz zespół Berkut z Olsztyna.
 
Organizatorem wydarzenia jest Związek Ukraińców w Polsce Koło w Giżycku oraz Giżyckie Centrum Kultury.
 
Tych, którzy zastanawiają się, czy wybrać się w ten weekend do Giżycka odsyłamy do posłuchania muzyki niektórych zespołów, jakie zaprezentują się podczas Dni Kultury Ukraińskiej - zespołu Flit, zespołu Pieśni i Tańca Dumka, zespołu
 
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11987
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11171248

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.