Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.06.2013 16:30 Miasto:Warszawa Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Sprawiedliwość w okularach równości - posłuchaj!
W stworzonym przez Kongres Kobiet Gabinecie Cieni prof. Eleonora Zielińska (stoi trzecia, patrząc od prawej strony) pełni funkcję ministry sprawiedliwości...
W stworzonym przez Kongres Kobiet Gabinecie Cieni prof. Eleonora Zielińska (stoi trzecia, patrząc od prawej strony) pełni funkcję ministry sprawiedliwości... (fot. Agnieszka Jarzębska)

- Z pozoru prawo jest równe dla wszystkich. Ale jest wiele przepisów, które choć wydają się neutralne płciowo, to ich niekorzystne oddziaływanie dotyczy tylko jednej płci, i to najczęściej kobiet - mówi prof. Eleonora Zielińska*.

Do przepisów, które w bezpośredni sposób dyskryminują polskie kobiety, znana prawniczka zalicza ustawę aborcyjną. W pośredni sposób prawo dyskryminuje kobiety np. poprzez zapisy ustawy o funduszu alimentacyjnym, który jest stale ograniczany.

Także zmiany w procedurach sądowych, prowadzące do tego, że sędzia staje się obserwatorem walki stron sporu i wygrywa strona silniejsza, ta, którą stać na zatrudnienie skuteczniejszego - patrz: droższego adwokata, dyskryminują kobiety, które w Polsce mają najczęściej niższy status majątkowy, niż mężczyźni.  

- Sytuację mogłaby poprawić zmiana modelu pomocy prawnej. Niestety, projekt przepisów w zakresie nieodpłatnej pomocy przedprocesowej wciąż leży w ministerstwie sprawiedliwości. Ministerstwo powinno nosić okulary równości - wskazuje prof. Zielińska.

Polskie prawo jest wciąż w niektórych punktach niekorzystne dla ofiar przestępstw. Po latach dyskusji i zabiegów w miniony czwartek sejm przyjął senacką poprawkę do uchwalonej w maju nowelizacji Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego. Nowelizacja czeka teraz na podpis prezydenta, a kiedy wejdzie w życie zgwałcenie i niektóre inne przestępstwa seksualne będą ścigane z urzędu, a nie - jak dotychczas - na wniosek osoby pokrzywdzonej.

Ważną - i oczekiwaną - zmianą będzie i to, że ofiary takich przestępstw będą co do zasady przesłuchiwane tylko jeden raz - przez sąd w obecności prokuratora, obrońcy oraz pełnomocnika pokrzywdzonego. Nagranie przesłuchania ma być następnie odtwarzane na rozprawie głównej.

Kolejną kwestią jest ratyfikacja konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. 

This text will be replaced
 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

 

* prof. Eleonora Zielińska jest prawniczką i działaczką społeczną, adwokatką i sędzią Trybunału Stanu. Specjalizuje się w kwestiach europejskich standardów równościowych, prawie antydyskryminacyjnym, medycznym i karnym.
 
Jest związana z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości i Komitetem Bioetyki Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi wykłady z gender studies, założyła i kieruje Kliniką Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w której bezpłatną pomoc prawną otrzymują osoby w trudnej sytuacji majątkowej. Kieruje Katedrą Prawa Karnego Porównawczego na UW. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet; w stworzonym przez Kongres Gabinecie Cieni dzierży tekę ministry sprawiedliwości.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405005

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.