Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.06.2013 16:13 Miasto:Kętrzyn Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:AJ Placówka:Miejska Biblioteka Publiczna w Kętrzynie
Poznajcie Arno Holza!
W najbliższy piątek, 7 czerwca, w Gazecie Wyborczej w Olsztynie ukaże się pierwszy z pięciu dodatków specjalnych poświęconych Arno Holzowi...
W najbliższy piątek, 7 czerwca, w Gazecie Wyborczej w Olsztynie ukaże się pierwszy z pięciu dodatków specjalnych poświęconych Arno Holzowi...

Prozę Arno Holza (1863-1929), niemieckojęzycznego pisarza pochodzącego z Kętrzyna, po raz pierwszy będzie można przeczytać po polsku. A wykłady na jego temat - znaleźć w prasie i internecie.

Napisana przez Arno Holza (zobacz reportaż na temat tego twórcy - tutaj) i Johannesa Schlafa nowela pt. Śmierć ukaże się w opracowaniu kętrzynianina Szymona Jana Pardy. 
 
"Śmierć to literacki eksperyment, polegający na zredukowaniu życia do „zwykłego” faktu, który podlega reifikującym mechanizmom i mechanistycznym prawom przyrody i środowiska. Wybrany odcinek życia bohatera - jego ostatnia faza ma sprawić wrażenie fragmentu i kopii rzeczywistości. Iluzję tę autorzy próbują uzyskać dzięki indukcyjnej metodzie obserwacji, która wychodzi zawsze od błahego szczegółu i prowadzi do sugerowania odbiorcy konkretnej konkluzji" - czytamy w informacji prasowej na temat publikacji. 
 
Książka zostanie po raz pierwszy zaprezentowana 21 czerwca, o godz. 17, w siedzibie Stowarzyszenia im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego - tzw. Loży, przy ul. Mickiewicza 1 w Kętrzynie. W spotkaniu wezmą udział: Szymon Parda i prof. Zbigniew Chojnowski, znawca literatury regionu. 
 
Przed promocją wydawnictwa w Loży odbędzie się wernisaż wystawy Życie i twórczość Arno Holza.
 
- Wydanie drukiem kolejnego dzieła Holza skłoniło mnie do stworzenia serii obrazów z różnych okresów jego życia oraz osób dla niego najbliższych, czyli żony Anity i córki Fee. Treść obrazów będzie przedstawiać życie i twórczość poety od wczesnego dzieciństwa do starości - mówi autor projektu Jerzy Baranowski.
 
Wydanie noweli i wystawa to jedne z działań w ramach obchodów Roku Arno Holza w Kętrzynie.
 
- Jest to wynik współpracy naszej biblioteki z Narodowym Centrum Kultury i władzami Kętrzyna. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu przygotowanego przez bibliotekę. W promocji książki Śmierć uczestniczy również finansowo Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej - informuje Witold Gagacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie.
 
Tymczasem w najbliższy piątek, 7 czerwca, w Gazecie Wyborczej w Olsztynie ukaże się pierwszy z pięciu dodatków specjalnych poświęconych Arno Holzowi. Kolejne będą ukazywać się do października włącznie (5 lipca, 2 sierpnia, 6 września i 4 października). Każdy będzie zawierał tekst jednego z wykładów wygłoszonych w czasie kwietniowego sympozjum historyczno-literackiego.
 
Wystąpienia wygłosili wówczas: prof. Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Polska recepcja twórczości Arno Holza), dr Ditmar Pertsch z Berlina (Życie Arno Holza odzwierciedlone w jego listach), dr Jens Stüben z Oldenburga (Ojczyste odniesienia w dziele Arno Holza), dr Krzysztof Szatrawski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Phantasus Arno Holza jako próba stworzenia nowego języka lirycznego) i dr Ditmar Pertsch z Berlina (Traumulus – od udanej sztuki teatralnej, po udany film fabularny). W pierwszym dodatku znajdzie się także wstęp napisany przez Krzysztofa Szatrawskiego.
 
Wykłady ukazały się już w formie książkowej, a w najbliższym czasie zostaną też opublikowane w formie cyfrowej na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11276
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7906799

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.