Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Es blieb nicht mehr viel / Nie zostało nam wiele - posłuchaj!
Jedna z ostatnich książek wydanych przez Wspólnotę Borussia to zbiór reportaży poświęconych Sprawiedliwym wśród Narodów Świata - ludziom, którzy pomagali ocalić Żydów w czasie II wojny światowej.
Jedna z ostatnich książek wydanych przez Wspólnotę Borussia to zbiór reportaży poświęconych Sprawiedliwym wśród Narodów Świata - ludziom, którzy pomagali ocalić Żydów w czasie II wojny światowej.

10 maja 1933 r. w Berlinie naziści, z ministrem propagandy Josephem Goebbelsem na czele, spalili książki, które uznali za należące do "destrukcyjnego piśmiennictwa". W 80. rocznicę tamtych wydarzeń w Olsztynie odbędzie się publiczne czytanie fragmentów zakazanych książek i ich wystawa.

W najbliższy piątek, 10 maja, będzie można usłyszeć m.in. fragmenty utworów Bertolta Brechta, Jakoba Wassermanna, Irmgard Keun, Ericha Mühsama, Ericha Kästnera i Anny Seghers. Przeczytają je przedstawiciele grupy teatralnej filologii germańskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Kaujoika: Natalia Aschmutat, Edyta Bodek, Klaudia Misiorna, Monika Rakoczy, Magdalena Romanowska, Emil Wydra, Karolina Echaust, Elisa Pavan, Christiane Resin, Helena Schugt, Uwe Hahnkamp i opiekun zespołu Dirk Steinhoff. Autorem pomysłu i scenariusza jest Uwe Hahnkamp.

Publiczne czytanie utworów w języku niemieckim poprzedzi wstęp i opowieść o pisarzach w języku polskim. Miejsce: Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2. Początek godz. 18. Wstęp wolny.

Wcześniej, bo godz. 16.30, w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (ul. Stare Miasto 33) będzie można wysłuchać wykładu o nazistowskiej akcji palenia książek. Od wczoraj do soboty (11 maja) Stary Ratusz prezentuje wystawę książek autorów prześladowanych przez hitlerowców. 
 
***
Jednym z organizatorów akcji Es blieb nicht mehr viel – nie zostało nam wiele jest znane w Polsce i za granicą Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia. Dom Mendelsohna to nowa siedziba tej zasłużonej organizacji. Budynek ma ciekawą historię i po latach starań został odrestaurowany dzięki pomocy Unii Europiejskiej. O Mendelsohnie, planach Borussi (także wydawniczych, wśród których jest m.in. wydanie książki o kapliczkach warmińskich) i ofercie dla szkół z całego regionu mówi prezes Kornelia Kurowska:  
This text will be replaced
Nagranie: Krzysztof Chaja
Montaż: Agnieszka Jarzębska
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11746
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405763

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.