Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.05.2013 12:12 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzea Autor:J. Kozłowska - Dyrla, inf.nadesłane Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
„Studia nad Truso” nominowane

Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu może znaleźć się wśród laureatów muzealnej nagrody Sybilli za rok 2012 - nominację do tej nagrody otrzymała seria wydawnicza kompleksowego opracowania naukowego badań nad Truso.

Konkurs jest ogłaszany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego organizatorem jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Ma on na celu wyłonienie najlepszych przedsięwzięć zorganizowanych przez polskie muzea – z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej - i ich promocję, a także wyrażenie uznania dla autorów i realizatorów wyróżniających się dokonań muzealnych.

Konkurs przeprowadzany jest w kategoriach: wystawy sztuki, wystawy historyczne, wystawy etnograficzne i archeologiczne, wystawy przyrodnicze, wystawy techniki, wystawy i inne przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej, a także opracowania naukowe, publikacje i wydawnictwa multimedialne, konserwacja muzealiów, przedsięwzięcia edukacyjne oraz w kategorii zarządzanie i organizacja, w tym inwestycje muzealne.

Wniosek elbląskiego muzeum dostał nominację do Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2012 w kategorii: Opracowania naukowe i wydawnictwa multimedialne. 

- „Studia nad Truso. Tom 1 – Janów Pomorski stan. 1. Wyniki badań archeologicznych w latach 2007-2008” to pełna nazwa trzyczęściowej publikacji pierwszego tomu studiów, który ukazał się pod koniec ubiegłego roku - informuje Tomasz Gliniecki, kierownik działu edukacji i promocji elbląskiego muzeum. - Jest to publikacja dla fachowców, mająca docelowo przedstawić pełen stan badań nad wikińską osadą Truso. Tom pierwszy omawia wyniki badań z części osady, przebadanej podczas prac nad rozbudową drogi krajowej nr 7.

Redaktorami serii są: odkrywca Truso, dr Marek Jagodziński z elbląskiego muzeum i dr Mateusz Bogucki z Polskiej Akademii Nauk. Dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zainteresowani naukowcy, instytucje badawcze i muzealne otrzymali tę publikację ponosząc jedynie koszty przesyłki, niewielką zaś część skierowano do wolnej sprzedaży.

Muzeum zapowiada kontynuację serii – w tomie drugim będzie mowa o rogownictwie w Truso, w kolejnym m.in. rozplanowanie osady i analiza zabytków ceramicznych.

Uroczysta gala, na której zostaną zaprezentowani laureaci konkursu, odbędzie się w 17 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11456
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9200930

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.