Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.04.2013 12:00 Miasto:Region Kategoria:Wydarzenia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje - majówka blisko!
Od jutra w Galerii EL w Elblągu będzie można oglądać prace Ewy Juszkiewicz i Bartosza Kokosińskiego, młodych artystów, notowanych w pierwszej 10. prestiżowego rankingu Kompas Młodej Sztuki
Od jutra w Galerii EL w Elblągu będzie można oglądać prace Ewy Juszkiewicz i Bartosza Kokosińskiego, młodych artystów, notowanych w pierwszej 10. prestiżowego rankingu Kompas Młodej Sztuki

... czyli mini-przewodnik po imprezach w regionie. Zobacz gdzie warto się wybrać i co ciekawego można robić w najbliższych dniach.

Coraz piękniejsza pogoda zachęca do tego, by nie siedzieć w domu. Oto wybrane propozycje:

Już teraz...

do 6 maja w Lidzbarku Warmińskim można obejrzeć batiki. "To bardzo stara technika ręcznego farbowania tkanin. Wywodzi się z wyspy Jawa w Indonezji. Była również znana i stosowana w Afryce oraz Azji od około VIII wieku. Swoją obecność batik zaznaczył także w plastyce polskiej, w Czechach i na Słowacji, gdzie zdobiono prace drewnianymi stemplami na beskidzkich tkaninach – modrzeńcach" - przypominają organizatorzy wystawy.

Autorkami batików są uczestniczki zajęć plastycznych w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu: Wanda Kucharczyk, Joanna Wachowicz, Maria Szczepańska, Zofia Pater, Anna Komorowska, Aurelia Stołowska, Irena Michalska, Halina Gnat, Grażyna Kopańska, Bożena Maleska, Łucja Wołonsewicz oraz Danuta Świątek. Miejsce: Galeria W oknie w Młodzieżowym Domu Kultury.

24 kwietnia, środa
 
Kino krótkie, ale równie dobre, co pełny metraż - w elbląskim kinie Światowid do zobaczenia filmy krótkometrażowe i twórcza reklama z festiwalu Euroshorts 2012. Gościem pokazów będzie dyrektor imprezy Przemysław Młyńczyk. Na początek kino z Turcji. To przypomnienie, że w przyszłym roku przypada 600. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Przemysław Młyńczyk i kierownik kina Natalia Klonowska opowiedzą też o ostatnim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Ereğli, którego byli jurorami. Nie zabraknie również herbaty po turecku. 
 
W drugim bloku filmowym zostaną pokazane Amerykańskie Filmy Reklamowe 2012 - najlepsze produkcje reklamowe z USA, które ze względu na walory artystyczne zostały włączone do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. W reklamach wystąpili m.in. Clint Eastwood i Alec Baldwin, a wśród reżyserów jest Alejandro González Iñárritu (twórca filmów: Amores perros 21 gramów). Początek: godz. 18. Bilet na jeden blok filmowy (trwa 90 min.) kosztuje 5 zł. Szczegóły są tutaj.
 
25 kwietnia, czwartek
 
Swap party tym razem w Elblągu. To ciekawy pomysł na wymianę ubrań, które już się nam znudziły. Słoneczny Klub Mam Biblioteki Elbląskiej proponuje swap party dla mam z dziećmi, czyli wymianę ubrań dla różnych pokoleń. Zasady: każdy przynosi do 10 ubrań dla dorosłych i / lub do 20 ubranek dziecięcych. Muszą one być w dobrym stanie, niepoplamione i nie zniszczone. Jedna sztuka to jeden żeton, za który możemy wymienić się na inną rzecz. Miejsce: Filia nr 6 przy ul. Słonecznej 29. Początek: godz. 16.30. Wstęp wolny. Więcej informacji: 55 625 60 80.
 
Wiosna i lato to czas imprez z udziałem rekonstruktorów historii. Jeśli na nich bywasz, może dowiesz się czegoś więcej na ten temat? W Olsztynie o maczugach, buławach i cepach - średniowiecznej broni obuchowej w północno-wschodniej Polsce opowie Kacper Martyka.
 
"Broń obuchowa należy do najstarszych znanych człowiekowi narzędzi. Popularna ze względu na prostotę wykonania i skuteczność. W średniowiecznej Europie maczugi pełniły rozmaite funkcje: od czysto użytecznych, po symboliczne i insygnialne. Niestety, tematyka broni obuchowej często bywa pomijana, co wynika z nietrwałości użytych materiałów, z których były wykonywane oraz ich niskiej wartości" - zachęcają organizatorzy spotkania z cyklu Warsztaty bałtyjskie. Miejsce: Muzeum Warmii i Mazur. Początek: godz. 18. Wstęp wolny. 
 
W Elblągu - drugi dzień pokazów filmów krótkometrażowych i twórczej reklamy z festiwalu Euroshorts 2012. Gościem specjalnym będzie dyrektor imprezy Przemysław Młyńczyk. Do zobaczenia będą filmy animowane, dokumentalne i eksperymentalne, a w drugim bloku - obrazy fabularne z konkursu Euroshorts. "Oprócz zwycięstwa w tym konkursie prezentowane filmy wygrały wiele innych prestiżowych konkursów, otrzymały nagrody BAFTA i były nominowane do Oscarów" - zachęcają organizatorzy. Początek: godz. 18. Bilet na jeden blok filmowy (trwa 125 min.) kosztuje 5 zł. Szczegóły są tutaj.
 
W Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu będzie można zobaczyć twórczość dwójki artystów z pierwszej dziesiątki prestiżowego rankingu Kompas Młodej SztukiBartosz Kokosiński (rocznik '84) jest malarzem, tworzy obiekty, instalacje i video. Ewa Juszkiewicz uprawia malarstwo, rysunek i animację, współtworzy vj-ski kolektyw AAA Tanie Wizualki. Początek wernisażu: godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny. Wystawa Damage has been done (po ang. Szkoda została wyrządzona) czynna do 16 czerwca.
 
26 kwietnia, piątek

Warto brać udział we wszelkich działaniach kulturalnych. Warto także o kulturze rozmawiać. Mieszkańcy Olecka i okolic będą mieli taką okazję w najbliższy piątek. Gościem spotkania będzie prof. Barbara Fatyga, antropolog kultury, kulturoznawca i socjolog, która kierowała badaniami stanu kultury województwa warmińsko-mazurskiego (posłuchaj radiowej rozmowy - tutaj). Miejsce: Olecka Izba Historyczna, Budynek Urzędu Miejskiego w parku, I piętro. Początek: godz. 17. Wstęp wolny. 

W Nidzicy szykuje się popołudnie pełne wrażeń - artystycznych. O godz. 17 zostanie otwarta wystawa malarstwa Marii Przybysz. Pani Maria urodziła się w 1939 r. w Banicy, koło Krynicy Górskiej. W Nidzicy mieszka od 40 lat. Była dyrektorką przedszkola, wiele lat działała w harcerstwie. Maluje od dziecka. Od 8 lat doskonali swój warsztat pod okiem Bogdana Żukowskiego, w pracowni plastycznej Nidzickiego Ośrodka Kultury. "Maluje ukochane góry, zwiewne pejzaże, kiście kwiatów czy rozmaite portrety. A jej ulubioną techniką jest akryl" - zachęcają organizatorzy.
 
Po wernisażu, o godz. 18, będzie można posłuchać poezji śpiewanej. Waldemar Śmiałkowski debiutował w 1989 r. na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Warszawie. Jest m.in. laureatem Spotkań Zamkowych Śpiewajmy poezję i zdobywcą głównej nagrody im. Jonasza Kofty na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w 1998 r. (obecnie: Międzynarodowy Festiwal Bardów OPPA). Akompaniować mu będzie Andrzej Czamara. Miejsce: nidzicki zamek. Na oba wydarzenia wstęp wolny.
 
To wystawa, która na pewno przyciągnie wielu uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, koło Elbląga, ich rodziców i przyjaciół, ale warto ją obejrzeć nawet, jeśli nie należy się do żadnej z tych grup. Bo "młoda twórczość" potrafi być znakomita i inspirująca. Na wystawie Dyplomy Liceum Plastycznego znajdą się prace uczniów liceum zrealizowane w czasie zajęć z reklamy wizualnej i technik graficznych. Miejsce: Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu - I piętro empory. Początek wernisażu: godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny.
 
27 kwietnia, sobota
 
Malować, rysować, robić zdjęcia, śpiewać, pisać wiersze przez... 26 godzin? Tworzyć, twórczo się wyżyć przez cały dzień i całą noc będzie można w czasie kolejnej edycji 26–godzinnego Maratonu Artystycznego w Elblągu. Uczestnikiem może być każdy, bez względu na wiek i doświadczenie. Wystarczy choć odrobina artystycznych zdolności, chęć i oczywiście wytrwałość. Do wyboru będzie wiele dyscyplin, m.in. malarstwo, rysunek, film, fotografia, fusing, witraż, rzeźba, grafika warsztatowa, ceramika, teatr, taniec czy literatura. Start: sobota, 27 kwietnia, o godz. 9. Zajrzyj tutaj.

Mieszkańcy Ziemi Nidzickiej po raz pierwszy wybiorą swoją miss! W kinie - nomen omen - Wenus lokalne piękności wystąpią w sukniach ślubnych, wieczorowych, strojach sportowych oraz stylizacji własnej, powalczą o uznanie publiczności  i oczywiście o tytuły: Miss Ziemi Nidzickiej, Miss Foto, Miss Publiczności, Miss Kuriera Nidzickiego. Początek: godz. 17. Wstęp 5 zł. 

Lubisz operę? W Elblągu będzie można obejrzeć widowisko operowe wprost ze słynnej The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Opera Juliusz Cezar Georga Friedricha Händla w reżyserii Davida McVicara zostanie pokazana na dużym ekranie kinowym, z dźwiękiem najwyższej jakości. Miejsce: kino Światowid. Początek: godz. 18. Bilet kosztuje 50 zł (bilet grupowy od 5 osób: 40 zł). Więcej informacji jest tutaj.
 
28 kwietnia, niedziela
 
Znani aktorzy: Edyta Olszówka, Lesław Żurek i Rafał Cieszyński wystąpią w Elblągu! Na komedię Się kochamy o trójkącie miłosnym (Ellen i Milt to małżeństwo ze stażem, Harry jest dawnym szkolnym kolegą Milta) zostały ostatnie bilety (po 80 zł). Miejsce: duża sala kina Światowid. Początek: godz. 17.30. Rezerwacja i zakup biletów online - tutaj lub pod numerem tel.: 55 611 20 68 /76.
 
30 kwietnia, wtorek

Natalia Nykiel, która uczestniczy w telewizyjnym talent show The Voice of Poland, 18-latka z Piecek koło Mrągowa zaśpiewa w czasie Wieczoru Artystycznego z Piosenką i Tańcem w Mrągowie. W Centrum Kultury i Turystyki wystąpią także: Agnieszka Pudło, Mateusz Deptuła oraz Mrągowska Scena Tańca Współczesnego spektakl Punkt Zaczepienia. Początek: godz. 19. Wstęp wolny. 

1 maja, środa
 
Olecko zaprasza na majówkę. W godz. 10-15 w Oleckiej Izbie Historycznej odbędzie się kiermasz książki regionalnej. Na godz. 12 zaplanowano finał Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Gratka dla Nastolatka (sala kina Mazur, wstęp wolny), a między godz. 14 i 16, znowu w Izbie Historycznej, będą zabawy dla dzieci Do Królestwa Księgolandu zapraszają Książę Tom i Książniczka Zakładka.
 
Kino Wenus w Nidzicy odwiedzi objazdowe Kino Orange. Program pokazów: Zambezia (godz. 9), Syberiada polska (godz. 11), Jack Pogromca Olbrzymów (godz. 16), Daję nam rok (godz. 18.15), Układ zamknięty (godz. 20.15). Bilety są płatne. 
 
2 maja, czwartek - Dzień Flagi 
 
W Ełku odbędą się patriotyczne uroczystości oficjalne i mniej oficjalne. W godz. 12-14 na skwerze przy Urzędzie Miasta mieszkańcy będą mogli otrzymać flagi (wręczy je prezydent Tomasz Andrukiewicz), będą oczywiście okolicznościowe przemówienia, ale też konkursy z nagrodami, malowanie twarzy, balony i słodycze w barwach narodowych oraz miejskich oraz koncert: Chóru Seniora Pojezierze, dziecięcej grupy wokalnej ze Szkoły Artystycznej i grupy wokalnej Zespołu Pieśni i Tańca Ełk.
 
A w Olecku trwać będzie kiermasz książki regionalnej (Olecka Izba Historyczna, w godz. 10-15).
 
W Nidzicy zaśpiewa Andrzej Rybiński, znany piosenkarz, gitarzysta, aranżer i kompozytor. Wiele osób pamięta go z działalności w zespole Dwa Plus Jeden. Miejsce: kino Wenus. Początek: godz. 18. Bilety są po 20 zł.
 
3 maja, piątek - Święto Konstytucji
 
Mieszkańcy Olecka i okolic mogą poznać bliżej Olecką Izbę Historyczną przy Placu Wolności 1 (Dzień otwarty w godz. 10-15), a o godz. 15 na placu zagra Miejska Orkiestra Dęta.
 
Sporo propozycji na ten dzień przygotowały władze Ełku. O godz. 12.15 w katedrze św. Wojciecha zostanie odprawiona msza, po niej Miejska Orkiestra Dęta OSP, poczty sztandarowe i delegacje oraz wszyscy chętni przemaszerują do parku Solidarności, ulicami: Kościuszki, Chopina, Małeckich. O godz. 13.45 w parku, pod pomnikiem Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę, zostaną złożone kwiaty (o oprawę uroczystości zadba Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim). Będzie także spektakl plenerowy uczniów Zespołu Szkół nr 2 Kochamy symbole narodowe. O godz. 14.30, na promenadzie przy ul. Pułaskiego, zacznie się piknik Wyspa skarbów. W programie m.in. ustanowienie rekordu w liczbie osób grających jednocześnie hejnał Ełku na instrumentach dętych, zbiorowe zdjęcie z flagą oraz cykl działań pt. Żeglarze i korsarze nad jeziorem
 
Będzie to prezentacja pirackiego uzbrojenia i wyposażenia, piracki tor przeszkód (szereg stanowisk i zabaw), mapa skarbów (po przejściu wybranej konkurencji, 10 osób z najlepszym wynikiem otrzymuje mapę skarbów, na podstawie której musi odnaleźć skarb, który ukryto w okolicy obozu piratów). Przewidziano również m.in.: werbunek do oddziału muszkieterów broniącego Ełku przed piratami (pokaz musztry muszkieterów, salwy z muszkietów, musztra dla dzieci), konkurs rysunkowy (rysowanie statków, mapy skarbów), przymierzalnię strojów pirackich. Muzyczną atrakcją będzie z pewnością koncert zespołu Zejman & Garkumpel. Wstęp wolny.
 
W Nidzicy zdjęcia przyrody pokaże lokalny fotograf Lech Pietraszko. Miejsce: Galeria pod Belką na zamku. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.
 
5 maja, niedziela
 
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku Mazury Garbate zaprasza na finał majówki. Będą zabawy kuglarskie dla dzieci (bańki mydlane, nauka chodzenia na szczudłach, Plac Wolności, w godz. 12-14), otwarte warsztaty bębniarskie (sala AGT, w godz. 17-20), pokaz filmu Żywie Białoruś (kino Mazur, bilety: 11 i 12 zł, godz. 17) i pokaz ogniowy grupy Łatwopalni (Plac Wolności, godz. 21).
 
12 maja, niedziela
 
Pan Mautz - Przyjemna sztuka autorstwa Pani Berg - to będzie polska prapremiera groteskowej opowieści o... śmierci. 
 
"Wyobrażasz ją sobie? Ciemność przed oczami, światełko w tunelu, otwierają się podwoje niebieskie… Ale, zaraz, zaraz, to nie żaden Święty Piotr z Panem Bogiem, w towarzystwie anielskich zastępów, lecz zgraja wścibskich Karaluchów w rolach sędziów i oskarżycieli. Karaluchy?! W ostatniej chwili życia?! Farsa. Koszmar. Śmiać się czy płakać?" - tak olsztyński teatr Jaracza zapowiada swój najnowszy projekt - pierwszą w Polsce inscenizację sztuki Sibylle Berg. Reżyseria: Andrzej Majczak. Występują: Artur Steranko, Marcin Tyrlik, a w rolach: Karalucha, Który Ma W Końcu Rodzinę, Karalucha, Który Trochę Pisze W Wolnym Czasie i Karalucha, Który Pozwala Dojść Do Głosu Kobiecej Części Swej Osobowości: Radosław Hebal/ Paweł Parczewski, Aleksandra Kolan i Przemysław Niedzielski. Miejsce: Scena Margines.
 
25 maja, sobota
 
Dzięki ułatwieniom w ruchu przygranicznym, w sklepach i na ulicach miast naszego regionu widać coraz więcej mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego. To dobry czas by bliżej poznać rosyjską kulturę. Dlatego w Elblągu odbędzie się Rosyjska Majówka
 
W programie: spektakl, koncert, kiermasz rękodzieła i I Przegląd Piosenki Rosyjskiej. W konkursie mogą wziąć udział soliści, którzy wykonają dwa utwory z repertuaru rosyjskich wokalistów. Mogą być one w języku polskim, ale preferowane będą prezentacje w języku rosyjskim. Zgłoszenia - do 15 maja. Regulamin i karta zgłoszeniowa jest tutaj. Kartę można przesłać pocztą, faksem i mailem na adres: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, Plac Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg, tel.: 55 611 20 59, faks: 55 611 20 60, mail: agnieszka.tkaczuk@swiatowid.elblag.pl . Miejsce Rosyjskiej Majówki: Muszla koncertowa w Parku Leśnym Bażantarnia. Początek: godz. 15. 
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11333
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8583416

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.