Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.04.2013 14:04 Miasto:Frombork Kategoria:Muzea Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Oglądać niebo tak, jak robił to Kopernik
Więcej informacji o projekcie na stronie www.frombork.edu.pl
Więcej informacji o projekcie na stronie www.frombork.edu.pl

We wrześniu 2014 roku we Fromborku planowane jest otwarcie Parku Astronomicznego. Powstanie on w ramach projektu realizowanego przez fromborskie Muzeum Mikołaja Kopernika.

Park ma być miejscem, w którym będzie można obserwować obiekty na niebie przy pomocy instrumentów astronomicznych, jakimi posługiwali się astronomowie od XVI w. Taki sprzęt astronomiczny muzeum posiada w swoich zbiorach, potrzeba jest rozbudowa istniejącego obserwatorium, dlatego ok. 2 km od Fromborka, w miejscu zwanym Górą Żurawią, w wyniku realizacji projektu powstaną nowe pawilony.

Zgodnie z założeniami projektu powstaną więc cztery nowe pawilony dla XIX i XX – wiecznych instrumentów obserwacyjnych znajdujących się w zbiorach muzeum, nowy taras obserwacyjny i budynek administracyjny m.in. z recepcją i salą dydaktyczną, a wszystkie obiekty połączone zostaną ścieżkami edukacyjnymi. Ponadto projekt zakłada wykonanie kopii instrumentów M. Kopernika oraz XVII – wiecznych lunet.

Odwiedzający muzeum będą więc mieli okazję do obserwacji nieba w taki sam sposób, jak robił to wielki astronom, poznając dawne instrumenty astronomiczne i ich pierwotne przeznaczenie. Miejsce ma być dostępne dla zwiedzających zarówno w ciągu dnia, jak i w porze nocnej.

Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku został dofinansowany z programu Zrównoważony Rozwój Sektora Rybactwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10746384

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.