Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.04.2013 09:55 Miasto:Region Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Zamkowe w Malborku
Zamek w Malborku - jak to jest zrobione - posłuchaj!
Gdyby Krzyżacy nie postanowili postawić zamku nad Nogatem, nie byłoby Malborka… W czasach krzyżackich, w ciągu ok. 100 lat powstała sieć osadnicza – miasta i wsie, z których większość istnieje do dziś…
Gdyby Krzyżacy nie postanowili postawić zamku nad Nogatem, nie byłoby Malborka… W czasach krzyżackich, w ciągu ok. 100 lat powstała sieć osadnicza – miasta i wsie, z których większość istnieje do dziś… (fot. Agnieszka Jarzębska)

Na budowę malborskiego zamku zużyto około 30-50 mln cegieł. A każda ma swoją historię. Są na nich odciski ludzkich palców i stóp, narzędzi oraz ślady zwierząt. Krzyżacy wykorzystali też granit. Tylko w murach fundamentowych jest ok. 12-13 tys. ton tej skały. 

Zazwyczaj o zamku mówi się w kontekście jego wielowiekowej historii. Warto jednak przypomnieć, że w czasach, w których powstawał, był potężną inwestycją Zakonu Krzyżackiego. Ale czy jest największą budowlą państwa krzyżackiego? Jak wyglądał plac budowy? Ilu murarzy, cieśli i innych osób tam pracowało? Mówi Bernard Jesionowski, starszy kustosz z działu konserwacji Muzeum Zamkowego w Malborku:

This text will be replaced

Okazją do rozmowy było spotkanie na temat architektury państwa krzyżackiego w Kawiarence Historycznej we Fromborku. Organizatorem cyklu jest Fundacja Na Rzecz Warmii i Mazur.

***

 

Od 25 kwietnia do 30 września w malborskim muzeum będzie można oglądać wystawę Zamki państwa krzyżackiego w Prusach. To zdjęcia ponad 60 najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni krzyżackich, biskupich i kapitulnych oraz obrazy - rekonstrukcje zamków, wykonane w konwencji malarstwa średniowiecznego. Autorem fotografii i pomysłodawcą projektu jest olszyński artysta Mirosław Garniec. Malarskie wizje zamków stworzyły Bożena Januszewska i Katarzyna Wolska. 
 
Zamki państwa krzyżackiego w Prusach to wystawa, która była prezentowana w wielu instytucjach kultury województw: pomorskiego, mazursko-warmińskiego i kujawsko-pomorskiego. Towarzyszy jej interesująca książka Małgorzaty Jackiewicz - Garniec i Mirosława Garnca Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Górne Prusy, Warmia Mazury. Projekt zrealizowano przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Honorowy patronat sprawują marszałkowie województw: kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, pomorskiego - Mieczysław Struk i warmińskiego- mazurskiego - Jacek Protas.
 
Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10179580

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.