Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.04.2013 15:50 Miasto:Region Kategoria:Wydarzenia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje!
W Elblągu i regionie działa wielu odtwórców historii i odbywa się sporo wydarzeń z ich udziałem. Fotografie na ten temat pokaże elbląska Galeria EL. Fot.: mat. prasowe galerii
W Elblągu i regionie działa wielu odtwórców historii i odbywa się sporo wydarzeń z ich udziałem. Fotografie na ten temat pokaże elbląska Galeria EL. Fot.: mat. prasowe galerii

... czyli mini-przewodnik po imprezach w regionie. Zobacz gdzie warto się wybrać i co ciekawego można robić w najbliższych dniach.

Oto wybrane propozycje:  

15 kwietnia, poniedziałek

Stare Miasto to jedna z głównych atrakcji turystycznych Elbląga. Historia tej dzielnicy jest długa i niezwykle ciekawa. Zniszczona w wyniku II wojny światowej, na skutek wielu sprzyjających zbiegów okoliczności, powstaje z gruzów. Odbudowa starówki trwa od wielu lat i sukcesywnie przybywa nowych budynków stawianych na historycznej siatce ulic i architekturze nawiązującej do wyglądu dawnych kamienic. Zanim na danej działce pojawili się murarze, pracowali na niej archeolodzy. Wykopaliska przyniosły wiele wspaniałych znalezisk. Jak zmieniał się wygląd tej części miasta i co odkryli naukowcy? Tego będzie można dowiedzieć się w czasie spotkania z cyklu Elbląg na dużym ekranie. W programie projekcji: elbląskie kroniki filmowe z lat 1963-1990, Elbląg w kronikach niemieckich, Stare Miasto w filmie dokumentalnym i sylwetka archeolog dr Grażyny Nawrolskiej. Przewodnikiem będzie red. Juliusz Marek, twórca Telewizji Elbląskiej. Miejsce: kino Światowid. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.

wtorek, 16 kwietnia

To będzie coś dla miłośników historii. Znawca dziejów Elbląga i regionu prof. Andrzej Groth wydał książkę Burmistrzowie i prezydenci Elbląga w latach 1286-1950. Ukazał się też nowy Rocznik Elbląski, którego redaktorem naukowym jest prof. Groth. Prezentacja obu wydawnictw odbędzie się w Bibliotece Elbląskiej. - W 24. Roczniku są artykuły 12 autorów. Są wśród nich m.in. teksty Andrzeja Hoi - o XV-wiecznym elbląskim burmistrzu Wernerze Räuberze, Rafała Kubickiego - o mieszkańcach XV-wiecznego Elbląga w świetle ich testamentów, Petera H. Stoldta - o elbląskim epizodzie kariery szwedzkiego kanclerza Axela Oxenstierny oraz Rainera Buurmanna - o zasłużonym elblążaninie Henryku Nitschmannie i jego roli w polsko-niemieckim transferze kulturowym - informuje sekretarz redakcji Joanna Szkolnicka. Laudacje wygłoszą ks. dr hab. Wojciech Zawadzki oraz dr Jerzy Domino. Miejsce: Sala Audiowizualna Biblioteki Elbląskiej. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

16 kwietnia w Elblągu zagrają znakomici jazzmani: Włodzimierz Nahorny (multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej oraz filmowej), Mariusz Bogdanowicz (kontrabasista, kompozytor, pedagog, publicysta, producent, wydawca) i perkusista Piotr Biskupski. Wstęp na koncert Nahorny Trio, uwaga, jest wolny. Miejsce: Ratusz Staromiejski. Początek: godz. 18.

Do 27 kwietnia w Olsztynie trwają 17. Dni Frankofonii i Kultury Francuskiej. W programie sporo ciekawych wydarzeń, które - jak się wydaje - mogą zainteresować nie tylko frankofilów. 16 kwietnia będzie to koncert muzyki celtyckiej akordeonisty James’a Mike’a, Walijczyka mieszkającego we francuskim departamencie Côtes d’Armor w Bretanii; koncert będzie połączony z nauką tańców bretońskich (Pałac Młodzieży w Olsztynie, ul. Emilii Plater 3, godz. 17; wstęp wolny).

Na 17 kwietnia zaplanowano uroczystości z okazji 20-lecia działalności Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d’Armor - Warmia i Mazury (Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, ul. Dąbrowszczaków 39, godz. 11), wykład Charlesa Josselina, wiceprzewodniczącego Rady Generalnej Côtes d’Armor, byłego senatora i ministra w rządzie premiera Lionela Jospina o współczesnej polityce francuskiej (Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ul. F. Szrajbera 11; godz. 17) i drugi koncert James’a Mike’a (Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3, godz. 18; wstęp wolny).
 
18 kwietnia, w ramach Dni Afryki, Charles Josselin wygłosi wykład Afryka – regionalizm – współpraca międzynarodowa (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Kortowo, godz. 11; wstęp wolny). 23 kwietnia akordeonista Paweł Zagańczyk z Gdańska wykona utwory klasycznej muzyki francuskiej, m.in. Erica Satie, Louisa Claude'a Daquin, Jeana Philippe'a Rameau i Claude'a Debussy'ego (V Liceum Ogólnokształcące, ul. Krasickiego 2, godz.13).
 
24 kwietnia będzie można posłuchać prelekcji Krystyny Pasquier z Paryża (rodem z Olsztyna), muzykologa, pianistki i klawesynistki o muzyce na dworze królowej Francji Marii Leszczyńskiej (1703-1768), żony Ludwika XV. Wykład będzie połączony z krótkim koncertem (Centrum Polsko-Francuskie, ul. Dąbrowszczaków 39, godz. 18; wstęp wolny).
 
26 kwietnia to Otwarty dzień Olsztyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Bretanii i Francji Amitié. W programie: prezentacja dotychczasowej działalności, planów i perspektyw oraz nabór nowych członków. Sympatycy i potencjalni członkowie będą mile widziani (Centrum Polsko-Francuskie, ul. Dąbrowszczaków 39, godz. 18; wstęp wolny).
 
27 kwietnia zostanie rozstrzygnięty wojewódzki konkurs na tłumaczenie literatury francuskiej dla młodzieży szkolnej i studentów. Odbędzie się także wojewódzki konkurs języka francuskiego dla gimnazjalistów (Centrum Polsko-Francuskie, ul. Dąbrowszczaków 39; godz. 12). Z kolei o godz. 18, w Sali kameralnej im. Czesława Niemena (pod amfiteatrem Miejskiego Ośrodka Kultury), zagra zespół rockowy Différent z Gdańska (wstęp wolny).
 
środa, 17 kwietnia

Internet to ogromna przestrzeń dla miłośników... literatury. Są tysiące stron poświęconych książkom, czytelnictwu czy pisaniu. Jak je znaleźć, które są najciekawsze i co z tego wszystkiego dla nas wynika? O Czytaniu na ekranie, czyli literackich podróżach (nie tylko) wirtualnych w Olsztynie opowie dr Bernadetta Darska, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, autorka bloga A to książka właśnie. Będzie to kolejne spotkanie organizowane przez Latarników Polski Cyfrowej, w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna (ul. 1 Maja 5, sala 109, I piętro). Początek: godz. 16. Wstęp wolny.

Olsztynianin kpt. Tomasz Cichocki jest 16. Polakiem, który samotnie opłynął Ziemię. O swojej pasji i książce Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu będzie mówić w czasie spotkania w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (ul. Stare Miasto 33). Prowadzenie: red. Wojciech Ogrodziński. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

18 kwietnia, czwartek

W naszym regionie żyją ludzie różnych wyznań. Losy ewangelików w Olecku po II wojnie światowej przedstawi ks. Dawid R. Banach, pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Suwałkach. Po 1945 r., przypominają organizatorzy spotkania, w Olecku mieszkali Mazurzy i dawni mieszkańcy miasta i okolic, którzy mimo zmiany przynależności państwowej postanowili zostać w swojej małej ojczyźnie. W wyniku zawieruchy wojennej przybyli tutaj także mieszkańcy innych regionów. Jak poradzili sobie w nowej sytuacji, jak pielęgnowali swoje obyczaje, wiarę i tożsamość? Co się z nimi później stało? To będą tematy wykładu pastora oraz dyskusji. Miejsce: Olecka Izba Historyczna. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

 
Najnowsza historia kryje jeszcze wiele zagadek. Prof. Rafał Wnuk i dr Robert Zapart zbadali działalność wywiadu Armii Krajowej w sprawie rakiet V-2. To, czego się dowiedzieli, opisali w książce Tajemnice Blizny. "Książka jest próbą opisania niezwykle ważnych aspektów akcji wywiadowczej – wysiłków podejmowanych w celu spenetrowania niemieckiego ośrodka doświadczalnego Artilleriezielfeld – Blizna, na którego terenie testowane były rakiety V-2 i bomby latające V-1. To one miały odwrócić losy wojny i przynieść Hitlerowi zwycięstwo. Nie można się więc dziwić, że lasy i wioski położone w trójkącie Dębica – Mielec – Kolbuszowa, szybko znalazły się w centrum zainteresowania wywiadów alianckich" - czytamy w zapowiedzi prasowej spotkania w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35). Na wydarzenie, w którym - obok autorów - udział weźmie prof. Bogdan Chrzanowski, zaprasza Muzeum II Wojny Światowej. Początek: godz. 17. Wstęp wolny. 
 
Wikingów, wojów, bitwy, obozowiska i średniowieczne łodzie, ale przede wszystkim ludzi, którzy kochają historię i ją rekonstruują będzie można zobaczyć na fotografiach Anny Grzelak w Galerii EL w Elblągu. Anna Grzelak, absolwentka fotografii gdańskiej Akademii Sztuk Plastycznych, pracuje w elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. ""Czas zaprzeszły" to zbiór zdjęć z różnych lat i różnych imprez. To, co je łączy, to ludzie, którzy w jakiś sposób wywarli na mnie wrażenie, którzy czują i tworzą klimat przeszłości " - mówi autorka. W czasie wernisażu wystąpi zespół Radnyna, grający muzykę dawną. Miejsce: Centrum Sztuki Galeria EL. Początek: godz. 18. Wstęp wolny. 

19-20 kwietnia, piątek-sobota

Akcja: upiększamy świat! Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu organizuje warsztaty - m.in. dla rodziców z dziećmi, pań, w tym przyszłych mam, które lubią samodzielnie upiększać przestrzeń wokół siebie, szukają pomysłu na niebanalne prezenty oraz chcą ciekawie, kreatywnie spędzić weekend. W pracowniach Światowida instruktorzy nauczą m.in.: projektowania lamp, dobierania kolorów, wykonywania pachnących saszetek, malowania płóciennych toreb, zabaw z dzieckiem, pięknego pakowania upominków oraz szycia na maszynie.

Plan gry: piątek - warsztaty Światłoczułe (godz.16-18, pracownia fusingu i witrażu, koszt: 20 zł), Mój dom z duszą (godz.17.30-20, Galeria Nobilis, koszt: 25 zł); sobota - Czy w dżungli dżdży? - warsztaty teatralno-plastyczne dla rodziców z dzieckiem (godz.11-12, Scena na Piętrze, koszt: 10 zł - rodzic, dziecko - bezpłatnie), Sztuka pakowania upominków (godz.13-15, koszt: 20 zł - rodzic, dziecko - bezpłatnie), Szycie na maszynie to nic trudnego (godz.15-17, koszt: 20 zł). Ilość miejsc ograniczona. Materiały plastyczne wliczone są w cenę warsztatów. Zapisy: edyta.machul@gmail.com , bilety w kasie Światowida, informacje: tel. 55 611 20 65.

19 kwietnia, piątek

Na Twoim strychu, w piwnicy, szufladach czy śmietniku zalegają stare, bezużyteczne przedmioty? Nie wyrzucaj ich - zrób z nich... zegar! To propozycja dla mieszkańców Olecka i okolic. Pomysł nawiązuje do popularnej na świecie proekologicznej idei upcyclingu.

"Zanieczyszczenia chemiczne są przyczyną prawie 80% zachorowań na nowotwory i ok. 4 mln zgonów rocznie. W przemyśle używa się niezbadanych bądź zakazanych związków chemicznych, które negatywnie wpływają na organizmy żywe. Na dnie Pacyfiku znajduje się 40 razy więcej plastiku niż planktonu. W społeczeństwach dominuje postawa tzw. downcyklingu - pozbywania się i niszczenia niepotrzebnych rzeczy, bez prób ich naprawy lub innego wykorzystania. Skutek to rosnące stosy śmieci i energia zużywana na produkcję nowych przedmiotów, eskalacja konsumpcji i postaw antropocentrycznych (nie liczy się nic prócz człowieka i jego wygód). Odpowiedzią jest upcycling. To wznawianie funkcjonowania przedmiotów usuniętych "z obiegu", które straciły swoją wartość lub się popsuły. Istotne jest to, że podczas procesu przekształcania rzeczy nie tracą pierwotnej wartości, mogą nawet zyskać wartość wyższą. Upcycling zakłada radość nie z kupowania rzeczy, ale ich posiadania. To dzielenie się rzeczami dla nas zbędnymi, które innym okazują się przydatne. Upcycling ma też wymiar artystyczny - pozwala rozwijać kreatywność. Tylko od naszej wyobraźni zależy, jaką funkcję będzie pełnić przerobiony przez nas przedmiot" - czytamy w komunikacie prasowym.

Na warsztaty Czas na upcycling zapraszają: Wolontariat Kultury WspaK i Regionalny Ośrodek Kultury Mazury Garbate. Terminy: 19 kwietnia - godz. 17, 20 kwietnia - godz. 12. Zgłoszenia: promocja@przystanek.pl - do 18 kwietnia. Udział w warsztatach bezpłatny.
 
20 kwietnia, sobota 

W całym regionie jest wielu miłośników tańca. Co potrafią najmłodsi tancerze z Elbląga będzie można zobaczyć w czasie dorocznego Turnieju Tańca Bażant w Elblągu. Wybrane tańce standardowe i latynoamerykańskie oraz taniec nowoczesny i współczesny przedstawią przedszkolaki, uczniowie podstawówek, a także uczestnicy zajęć prowadzonych w szkołach tańca. Dla wielu z nich to będzie pierwsza prezentacja przed publicznością i konfrontacja z rówieśnikami. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat tancerza. Na parkiecie pojawią się również uczniowie Mistrzowskich Klas Sportowych z SP 12 i 23. Będą też pokazy specjalne w wykonaniu pary z Elbląskiego Klubu Tańca Jantar: Karola Ledwosińskiego i Klaudii Wewersowicz. Miejsce: sala sportowa Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Początek: godz. 16. Bilety w cenie 5 zł do kupienia w kasie Światowida.

Nocna Zmiana Bluesa to jeden z najbardziej znanych zespołów bluesowych w Polsce. Zespół z Torunia, założony ponad 30 lat temu przez wirtuoza harmonijki ustnej Sławomira Wierzcholskiego, odwiedzi Mrągowo. Miejsce: Centrum Kultury i Turystyki. Początek: godz. 19. Bilety - w przedsprzedaży 20 zł, a w dniu koncertu - 30 zł.

21 kwietnia, niedziela

To propozycja dla tych mieszkańców Elbląga i regionu, którzy mają rowery i lubią rysować oraz malować. Elbląska artystka Ewa Bednarska – Siwilewicz z Centrum Spotkań Europejskich Światowid zaprasza na rowerową wyprawę ze szkicownikiem po Wysoczyźnie Elbląskiej. Trasa będzie prowadzić z Elbląga (zbiórka pod Światowidem, wyjazd o godz.11, powrót ok. godz. 14-15), przez wieś Jagodnik, do Jeleniej Doliny, położonej nad jeziorem Martwym.

- Jagodnik to jedna z najstarszych wsi Wysoczyzny Elbląskiej. W centrum stoi obelisk upamiętniający mieszkańców poległych w I wojnie światowej. Jelenia Dolina to jezioro w lesie, miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez elblążan. Będziemy ćwiczyć szybki, wrażeniowy szkic. Nie zabraknie miejsca na naukę podstawowych technik rysunkowych – takich, do których materiały można zabrać do plecaka i w każdej chwili, gdy tylko obraz warty jest uwiecznienia, szybko po nie sięgnąć - zachęca organizatorka.

Koszt udziału to 20 zł; obejmuje on ubezpieczenie i materiały plastyczne. Uczestnicy muszą tylko pojawić się na miejscu zbiórki na rowerze. Zapisy: tel.: 55 611 20 64, mail: ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl. Będzie to pierwsza z trzech planowanych wycieczek z cyklu Podróże ze szkicownikiem. Kolejne odbędą się w maju i czerwcu. 

25 kwietnia, czwartek

Jak w świetle dokumentów i badań historyków Instytutu Pamięci Narodowej wyglądało codzienne życie na Warmii i Mazurach w latach 1945-1956? Opowie o tym badaczka z olsztyńskiego IPN-u Renata Gieszczyńska. Spotkanie z cyklu Studium wiedzy o regionie odbędzie się w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Początek: godz. 16.30. Wstęp wolny. 

27 kwietnia, sobota

Malować, rysować, robić zdjęcia, śpiewać, pisać wiersze przez... 26 godzin? Tworzyć, twórczo się wyżyć przez cały dzień i całą noc będzie można w czasie kolejnej edycji 26–godzinnego Maratonu Artystycznego w Elblągu. Uczestnikiem może być każdy, bez względu na wiek i doświadczenie. Wystarczy choć odrobina artystycznych zdolności, chęć i oczywiście wytrwałość. Do wyboru będzie wiele dyscyplin, m.in. malarstwo, rysunek, film, fotografia, fusing, witraż, rzeźba, grafika warsztatowa, ceramika, teatr, taniec czy literatura. Start: sobota, 27 kwietnia, o godz. 9. Zgłoszenia do 22 kwietnia pod adresem: swiatowid@swiatowid.elblag.pl . Zajrzyj tutaj.

11 maja, sobota

Na parkiecie: hip - hop, modern jazz czy disco – dance...  W sali sportowej Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu wystąpią tancerze z północnowschodniej części Polski. 14. Konfrontacje Taneczne zostaną rozegrane w kategoriach wiekowych: do 11 lat, 12–15 lat oraz powyżej 15 lat. Zgłoszenia udziału - do 2 maja.

- Czekamy na duety, formacje i mini formacje, specjalizujące się w hip – hopie, disco dance i innych formach tanecznych. Jury oceniać będzie choreografię, technikę taneczną oraz wyraz artystyczny zaprezentowanego układu. Warto się zgłosić, bo w tym roku mamy bardzo ciekawy skład jury, atrakcyjny również dla publiczności - mówi Joanna Karpiuk z Centrum Tańca Promyk.

Karty zgłoszenia wraz z załącznikiem do ZAIKS można przesyłać mailem (adres: promyk@swiatowid.elblag.pl), faksem (tel. 55 611 01 30) lub pocztą - na adres: Centrum Tańca Promyk, ul. Browarna 80, 82-300 Elbląg. Regulamin turnieju i karta zgłoszenia są tutaj

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11537
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9664612

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.