Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.04.2013 17:55 Miasto:Region Kategoria:Wydarzenia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje!
10 kwietnia Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie o tym jak w czasie egzotycznego urlopu ustrzec się egzotycznej choroby. A 13 maja odbędzie się pierwsze spotkanie Podróżniczego Klubu Południk. Fot.: mat. prasowe WBP
10 kwietnia Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie o tym jak w czasie egzotycznego urlopu ustrzec się egzotycznej choroby. A 13 maja odbędzie się pierwsze spotkanie Podróżniczego Klubu Południk. Fot.: mat. prasowe WBP

... czyli mini-przewodnik po najbliższych imprezach w regionie.

Wiemy, że jest szaro, zimno i generalnie nic nie chce się robić, ale szkoda marnować tak pięknie zapowiadający się weekend :) czy wolne popołudnia i wieczory w tygodniu. Lepiej gdzieś wyjść, coś zobaczyć, miło i niebanalnie spędzić czas, najlepiej z rodziną czy przyjaciółmi! Oto wybrane propozycje:  

piątek, 5 kwietnia 

Tylko przez 3 dni w Klub Środowisk Twórczych Krypta w Elblągu będzie można zobaczyć grafiki Andrzeja Urbanowicza, jednego z czołowych polskich artystów, zmarłego w 2011 r.. - Spadkobiercom udało się zebrać z galerii i domów aukcyjnych kilkadziesiąt prac twórcy i ponad 30 z nich będzie można obejrzeć od piątku do niedzieli. Część grafik zostanie wystawiona na sprzedaż - mówi Anna Selke z Krypty. Wernisaż jest o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny. Klub mieści się w budynku Centrum Sztuki Galeria EL.

sobota, 6 kwietnia

Wymień się książką na wiosnę. Szukasz czegoś ciekawego do czytania? Jeśli masz "towar" na wymianę, wybierz się do Biblioteki Elbląskiej. Od godz. 12 do godz. 14 w Dziale Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych na Starym Mieście (ul. św. Ducha 3-7) będzie to można zrobić za darmo. Wystarczy przynieść książki, których już nie potrzebujesz i wśród oferowanych przez innych czytelników znaleźć taką, która Ci się spodoba. "Publikacje można dowolnie łączyć, wymieniać, a także negocjować warunki wymiany. Przyniesione książki muszą być oczywiście w stanie nadającym się do użytku" - przypominają organizatorzy Book swap party.

Gotyckiej architektury na Żuławach poszukają uczestnicy spotkania w Nowym Dworze Gdańskim. Przewodnikiem będzie dr Dariusz Piasek. Oto parę słów na zachętę: "Architektura gotycka to głównie kościoły, a w dzisiejszych zsekularyzowanych czasach patrzymy na nie zazwyczaj tylko z perspektywy estetycznej, oceniając piękno ich formy, bogactwo detalu, stan zachowania. Tymczasem dla ludzi Średniowiecza miały one przede wszystkim sens duchowy, były namiastką Niebiańskiej Jerozolimy, idealnego miasta zbawionych, którego opis odnajdywali na kartach Apokalipsy św. Jana. Forma gotyckiej świątyni ma wieloraki sens symboliczny, jest efektem kontemplacji Słowa Bożego, a nie tylko mniej lub bardziej udanym zestawieniem topornych, ręcznie lepionych cegieł. Jakie znaczenie miały poszczególne elementy gotyckiego kościoła? Jaka była ich geneza? Do czego służyły zamurowane portale? Skąd się wzięła forma kapliczki w Gnojewie czy ossuarium w Bystrzu? Co symbolizują gotyckie tryptyki?" . Miejsce: Żuławski Park Historyczny. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.
 
Teatr ma różne oblicza. Czasem opowiada o najważniejszych sprawach w życiu, czasem daje okazję by się pośmiać. Będzie można się o tym przekonać w czasie 12. Elbląskiej Wiosny Teatralnej. Tegoroczny festiwal, który organizuje Teatr im. Aleksandra Sewruka, potrwa tydzień. W programie są spektakle z Radomia (Siedem lekcji dla zmarłych w reż. Janusza Wiśniewskiego, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego), Łodzi (Wesoła wdówka, Teatr Muzyczny), Gdyni (Różowy młynek, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej) i Krakowa (Okno na parlament, Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya - Żeleńskiego) oraz koncert Aloszy Awdiejewa. A na początek - koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej (godz. 18.30, wstęp wolny) i najnowsza produkcja elbląskiego teatru, czyli Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa w reżyserii Grigorija Lifanova (godz.19). W przerwie tego spektaklu będą wernisaże: batików Elżbiety Suchowieckiej i malarstwa Dariusza Bąka.

poniedziałek, 8 kwietnia

Filmy krótkometrażowe są niedoceniane przez widzów. Szkoda, bo tak jak w przypadku opowiadania, gdzie liczy się ciekawa historia i umiejętność jej interesującego przedstawienia, tak i krótki metraż to świetna szkoła tworzenia. Miniaturowe filmy potrafią zaskoczyć niebanalną puentą, sposobem obrazowania i trafnie oddanymi charakterami. Dlatego warto wybrać się na Short Waves. To będzie już 5. edycja jednego z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych w Polsce. W elbląskim  kinie Światowid - od poniedziałku. Początek: godz. 19. Zajrzyj tutaj.

Warto dodać, że np. w Olecku Short Waves odbędzie się 13 kwietnia. Miejsce: kino Mazur. Start: godz. 17. 
 
wtorek, 9 kwietnia
 
Dobre dzieciństwo trudno sobie wyobrazić bez wspólnego czytania bajek i różnego rodzaju innych opowieści. A jeśli jeszcze dziecko może podotykać różne elementy książeczki to efekt edukacyjny murowany! Takie "dotykowe książeczki" stworzyli pod kierunkiem artystki Ewy Bednarskiej - Siwilewicz słuchacze kierunku opiekunka dziecięca Szkoły Policealnej im. J. Romanowskiej w Elblągu. - Książeczka dotykowa wprowadza dziecko w fantastyczną przestrzeń bajek, wykorzystując animizm dziecięcy. Animizm to cecha myślenia dziecięcego, pewien stan postrzegania otaczającej rzeczywistości, której cechą jest przypisywanie posiadania „duszy” przedmiotom, zabawkom i lalkom. Grają w niej nie tylko ludzie, ale przedmioty: zegar, kareta Kopciuszka, domki z piernika, rybak, złota rybka w sieci, drzewa, księżyc. Taka forma czytania bajki ośmiela dziecko i sprawia, że nawet niechętne do rozmowy dzieci nagle zabierają głos, bo pacynka ma ręce i nogi, jest Czerwonym Kapturkiem albo Calineczką, Babcią, ma włosy i sukienkę, która mieni się kolorami podczas obracania - wyjaśnia Ewa Bednarska - Siwilewicz. 
 
Prace słuchaczy elbląskiego "Medyka" będzie można obejrzeć na wystawie Między dotykiem a wyobraźnią. Miejsce: Filia Nr 3 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Piłsudskiego. Początek: godz. 17. Wstęp wolny. Wystawa czynna do końca kwietnia, w godzinach otwarcia filii (poniedziałek-piątek, godz. 10-18).
 
środa, 10 kwietnia
 
W regionie mamy wielu ciekawych... poetów. Teresa Lipińska z Olecka tworzy już od około 40 lat. Jej ostatni, 7. tomik Zarys Olecka zawiera wiersze z lat 2001-2013. "Zarysowują uroki poletka, na którym ma swą siedzibę Olecko i to, co posiada w swych zasobach" - zapowiadają organizatorzy wieczoru autorskiego. Miejsce: czytelnia biblioteki w Olecku, ul. Kopernika 6. Początek: godz. 16. Wstęp bezpłatny.
 
Urlop w tropikach to coś, co od dobrych paru lat leży w zasięgu (zarobków) przeciętnego Polaka. Mało kto pamięta jednak o tym, że egzotyczne kraje to także egzotyczne choroby. O tym jak się przygotować do wyjazdu w dalekie kraje w Olsztynie opowie dr Anna Zdanowska - Ruskań, ordynator oddziału chorób zakaźnych olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego, pediatra, specjalistka  od chorób zakaźnych, która prowadzi Rodzinną Poradnię Medycyny Podróży i Chorób Tropikalnych. Miejsce: Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, ul. Stare Miasto 33 (tzw. Pokój z widokiem, II piętro). Początek: godz. 17. Wstęp wolny.
 
 
(Okładka najnowszej książki olsztyńskiego przyrodnika i podróżnika)
 
czwartek, 11 kwietnia
 
Olsztyński przyrodnik i podróżnik Bolesław Uryn wydał kolejną książkę. W świecie jurt i szamanów to opowieść o Mongolii. Szczegóły będzie można poznać na spotkaniu autorskim. W programie: pokaz slajdów i eksponatów z Mongolii. Bolesław Uryn jest doktorem nauk przyrodniczych, wiele lat pracował w Instytucie Rybactwa Śródlądowego Akademii Rolniczo-Technicznej  w Olsztynie, a następnie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Jest niezależnym reporterem, fotografikiem i pisarzem (m.in. Z wędką na aligatora (1993), Survival z ludzką twarzą (2001), Mongolia - wyprawy w tajgę i step (2005), Mongolia - wędkarski survival (2008)). Miejsce: Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, ul. Stare Miasto 33 (tzw. Pokój z widokiem, II piętro). Początek: godz. 17. Wstęp wolny.
 
Mówić pięknie! Niedawno w Elblągu odbył się Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ... czy to jest kochanie. Wzięli w nim udział recytatorzy, wykonawcy piosenki poetyckiej i teatry jednego aktora. Tymczasem w czwartek 11 kwietnia w Ełku wystąpią laureaci Dziecięcego Konkursu Recytatorskiego Przez różową szybkę. Turnieje: recytatorski oraz Teatru Jednego Aktora odbyły się dziś (w piątek, 5 kwietnia). Koncert laureatów jest o godz. 17. Miejsce: Ełckie Centrum Kultury.
 
Lubimy projekty kulturalne z ważnym przesłaniem. Każdy z nas prędzej czy później doświadczy utraty kogoś bliskiego. Okazją do rozmowy i refleksji na ten temat będzie wystawa cyklu zdjęć Autoportret z matką Karoliny Jonderko, połączona z projekcją filmu Gorzkie mleko (reż. Claudia Llosa) i panelem z udziałem specjalistów. Miejsce: Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Początek: godz. 17. Bilet kosztuje 8 zł. Rozmowę o utracie poprzedzi wernisaż innego cyklu fotografii Karoliny Jonderko pt. Zaginieni - 10 kwietnia, o godz. 18, w Galerii EL. W czasie tego wernisażu odczytane zostaną refleksje osób, które doświadczyły utraty bliskiej osoby. Wstęp na otwarcie tej wystawy jest wolny.
 
sobota, 13 kwietnia
 
O Aleksandrze Wampiłowie (1937-1972) mówi się, że jest „rosyjskim Mrożkiem”. To jeden z klasyków dramaturgii XX wieku. W Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie Andrzej Bartnikowski wyreżyserował dwie jednoaktówki Wampiłowa: Przygoda z metrampażem i Dwadzieścia minut z aniołem. Bohaterowi pierwszej z nich "fanatycznemu miłośnikowi piłki nożnej, niejakiemu Potapowowi, pomieszkującemu w hotelu Tajga psuje się radio. Usterka uniemożliwia wysłuchanie transmisji z meczu pomiędzy moskiewskimi drużynami Spartaka i Torpedo. Niesiony kibicowskim amokiem Potapow dokonuje wtargnięcia do sąsiedniego pokoju, który wynajmuje młoda dziewczyna. Czyn intruza spotyka się z jej zrozumieniem, wywołuje jednak kategoryczny sprzeciw kierownika hotelu. Dochodzi do rękoczynów" - czytamy w zapowiedzi prasowejW hotelu rozgrywa się też akcja drugiej jednoaktówki. „Dwaj miłośnicy napojów wyskokowych – zaopatrzeniowiec i kierowca w delegacji – budzą się rankiem na potężnym kacu. Po kilku nieudanych i desperackich próbach zdobycia funduszy na kontynuowanie, raptem zjawia się dobroczyńca, ofiarowując im całe 100 rubli. To jednak nie zadowala schorowanych przedstawicieli klasy robotniczej. Napięcie narasta… A wszystko to, gdzieś na odległej, lecz jakże znajomej nam prowincji. Z dala od Warszawy, czy Moskwy" - piszą realizatorzy spektaklu. Zapowiada się smacznie. Premiera jest o godz. 19.
 
niedziela, 14 kwietnia
 
Jak Armia Czerwona zdobywała Gdynię? Jak wyglądała okupacja na Pomorzu i co robił Tajny Hufiec Harcerzy, organizacja konspiracyjna działająca w Gdyni i okolicach? Tego będzie można dowiedzieć się w czasie wycieczki historycznej, którą Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku organizuje w Łapinie koło Kolbud. W akcji wezmą udział rekonstruktorzy odtwarzający żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, którzy przypomną losy Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. To  propozycja dla dorosłych oraz rodzin z dziećmi, bo do wyboru będą dwie trasy. Całość rozpocznie przejazd drezynami. Udział jest bezpłatny. Dojazd uczestników we własnym zakresie. Zapisy poprzez stronę internetową muzeum1939.pl .
 
wtorek, 16 kwietnia
 
Słuchasz jazzu? - To dobrze! Nie słuchasz? - Warto byś zmienił zdanie, bo jazz to muzyka niczym nieskrępowanej wolności. W Elblągu zagrają znakomici jazzmani: Włodzimierz Nahorny (multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej oraz filmowej), Mariusz Bogdanowicz (kontrabasista, kompozytor, pedagog, publicysta, producent, wydawca) i perkusista Piotr Biskupski. Wstęp na koncert Nahorny Trio, uwaga, jest wolny. Miejsce: Ratusz Staromiejski. Początek: godz. 18.
 
środa, 17 kwietnia
 
Olsztynianin kpt. Tomasz Cichocki jest 16. Polakiem, który samotnie opłynął Ziemię. O swojej pasji i książce Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu opowie w czasie spotkania w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (ul. Stare Miasto 33). Prowadzenie: Wojciech Ogrodziński. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.
 
piątek-sobota, 19-20 kwietnia
 
Akcja: upiększamy świat! Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu organizuje warsztaty - m.in. dla rodziców z dziećmi, pań, w tym przyszłych mam, które lubią samodzielnie upiększać przestrzeń wokół siebie, szukają pomysłu na niebanalne prezenty oraz chcą ciekawie, kreatywnie spędzić weekend. Profesjonalni instruktorzy w pracowniach Światowida nauczą m.in.: projektowania lamp, dobierania kolorów, wykonywania pachnących saszetek, malowania płóciennych toreb, zabaw z dzieckiem, pięknego pakowania upominków oraz szycia na maszynie. Plan gry: piątek - warsztaty Światłoczułe (godz.16-18, pracownia fusingu i witrażu, koszt: 20 zł), Mój dom z duszą (godz.17.30-20, Galeria Nobilis, koszt: 25 zł); sobota - Czy w dżungli dżdży? - warsztaty teatralno-plastyczne dla rodziców z dzieckiem (godz.11-12, Scena na Piętrze, koszt: 10 zł - rodzic, dziecko - bezpłatnie), Sztuka pakowania upominków (godz.13-15, koszt: 20 zł - rodzic, dziecko - bezpłatnie), Szycie na maszynie to nic trudnego (godz.15-17, koszt: 20 zł). Ilość miejsc ograniczona. Materiały plastyczne wliczone są w cenę warsztatów. Zapisy: edyta.machul@gmail.com , bilety: kasa Światowid, informacje: tel. 55 611 20 65.

sobota, 27 kwietnia

Malować, rysować, robić zdjęcia, śpiewać, pisać wiersze przez... 26 godzin? Tworzyć, twórczo się wyżyć przez cały dzień i całą noc będzie można w czasie kolejnej edycji 26–godzinego Maratonu Artystycznego w Elblągu. Uczestnikiem może być każdy, bez względu na wiek i doświadczenie. Wystarczy choć odrobina artystycznych zdolności, chęć i oczywiście wytrwałość. Do wyboru będzie wiele dyscyplin, m.in. malarstwo, rysunek, film, fotografia, fusing, witraż, rzeźba, grafika warsztatowa, ceramika, teatr, taniec czy literatura. Start: sobota, 27 kwietnia, o godz. 9. Zgłoszenia do 22 kwietnia pod adresem: swiatowid@swiatowid.elblag.pl . Zajrzyj tutaj.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11661
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10191557

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.