Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 04.04.2013 13:20 Miasto:Region Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Muszla św. Jakuba wskaże Ci drogę - posłuchaj!
W okolicach Elbląga i Braniewa Droga św. Jakuba prowadzi przez najatrakcyjniejsze miejscowości leżące nad Zalewem Wiślanym...
W okolicach Elbląga i Braniewa Droga św. Jakuba prowadzi przez najatrakcyjniejsze miejscowości leżące nad Zalewem Wiślanym... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Do hiszpańskiej katedry w Santiago de Compostela, gdzie - jak wierzą pielgrzymi - znajduje się grób św. Jakuba Większego Apostoła, prowadzi wiele dróg. Jedna z nich biegnie przez nasze tereny. Ożywienie tej trasy i jej promocja to szansa na rozwój turystyki i małego biznesu. Posłuchaj o Drodze Św. Jakuba!

 

 
Szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela istnieje od ponad 1000 lat. W 1987 r. Rada Europy ogłosiła go pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym, a w 1993 r. Droga Św. Jakuba została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Trasy prowadzące do sanktuarium są oznaczone żółtymi strzałkami oraz muszlą św. Jakuba, która jest też symbolem pielgrzymów.
 
Bogumiła Bruniecka ze Sztumu, która pracuje w Bibliotece Elbląskiej, w 2010 r. przeszła pieszo najstarszą i najtrudniejszą, wiodącą przez Pireneje drogę - Camino Primitivo. Oto archiwalna rozmowa radiowa: 
 
This text will be replaced

 

Idea reaktywowania Drogi Św. Jakuba w północno-wschodniej Polsce narodziła się w Lęborku, w latach 90.. Działania prowadzone na początku miały lokalny charakter. Realizowany obecnie projekt, który dofinansowała Unia Europejska, umożliwił szerszy zakres prac. Dzięki temu szlak został wyznaczony i jest promowany. – W planach jest m.in. jednolite oznakowanie trasy, w taki sposób by mogły z niej korzystać m.in. osoby starsze i niepełnosprawne oraz wytyczenie odcinków, które mogą być atrakcyjne dla turystów w okresie zimowym. Odbywają się także różnego rodzaju szkolenia dotyczące np. możliwości gospodarczego wykorzystywania Pomorskiej Drogi Św. Jakuba – mówi prof. Bogdan Jeliński, dyrektor Instytutu Handlu Zagranicznego na wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego:
 
This text will be replaced
 
- W powiatach: elbląskim i braniewskim odcinek szlaku ma długość 91 km i prowadzi przez najatrakcyjniejsze miejscowości leżące nad Zalewem Wiślanym - mówi Hanna Skrobotun, prezes Elbląskiego Klastra Turystycznego:
 
This text will be replaced
 
- Przy wyznaczaniu szlaku braliśmy pod uwagę szczególnie walory kulturowe naszych terenów: zabytki oraz przyrodę. Zwróciliśmy też uwagę na dostępną bazę noclegową – mówi Marian Tomaszewski, elbląski krajoznawca i przewodnik turystyczny:
 
This text will be replaced
   
Na elbląsko-braniewskim, pierwszym od granicy z Rosją, odcinku Szlaku Jakubowego znalazły się m.in. miejscowości leżące w gminie Tolkmicko. 
 
– Cieszymy się, że szlak przebiega przez naszą gminę, bo jest to dobra okazja do promocji tego, co się u nas dzieje. Dzieje się sporo. Zrealizowaliśmy i nadal realizujemy szereg inwestycji, m.in. w centrum Tolkmicka oraz w porcie - mówi Józef Zamojcin, zastępca burmistrza Tolkmicka: 
 
This text will be replaced
Bodaj najważniejszą atrakcją „tolkmickiej” części szlaku jest średniowieczny kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Pielgrzymi, którzy go odwiedzą, mogą otrzymać odcisk okolicznościowej pieczęci. – Co roku organizujemy również Dni Jakubowe z atrakcjami dla całych rodzin. W tym roku rozpoczną się one 25 lipca, a gwiazdą będzie znana wokalistka Eleni - mówi proboszcz ks. Sławomir Szczodrowski: 
This text will be replaced
 
- Projekt wyznaczenia i wypromowania współczesnej Drogi Św. Jakuba to dobra okazja by przypomnieć, że na naszych terenach kult świętego ma wielowiekową historię. Już w średniowieczu mieszkańcy Elbląga pielgrzymowali do Santiago de Compostela. Mówią o tym dokumenty źródłowe, a potwierdziły to wykopaliska archeologiczne – wskazuje Wiesława Rynkiewicz – Domino z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu:
 
This text will be replaced
 
Rozmawiała Agnieszka Jarzębska
 
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11145124

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.