Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.03.2013 11:40 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Jak wyglądał Elbląg w XIII wieku? - posłuchaj!
Tak wygląda okładka książki...
Tak wygląda okładka książki...

Elbląg to najstarsze miasto województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki prowadzonym przez wiele lat wykopaliskom archeologicznym na Starym Mieście obecnie dużo więcej wiadomo o jego początkach. Jak wiele? Dziś - w poniedziałek, 18 marca, w Elblągu opowie o tym dr Grażyna Nawrolska*, która napisała na ten temat książkę.

Elbląska starówka straszliwie ucierpiała w wyniku II wojny światowej. Po wojnie były plany by na jej terenie postawić blokowisko. Ten pomysł, na szczęście, nie został zrealizowany. Ruiny Starego Miasta stały się natomiast poligonem archeologicznym. Prowadzone przez wiele lat wykopaliska pozwoliły lepiej poznać dzieje miasta. Posłuchaj:
This text will be replaced

Spotkanie z dr Grażyną Nawrolską poświęcone jej książce Początki Elbląga w świetle źródeł archeologicznych odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim. Początek: godz. 17.30. Wstęp wolny. Honorowy patronat nad publikacją objął prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. 

"Książka stanowi pierwsze ujęcie dziejów najstarszego miasta Elbląga, omawiające obszernie tak istotne zagadnienia, jak proces lokacji, kształtowanie się przestrzeni miejskiej, gospodarka, kultura duchowa i "problem krzyżacki". Udało się też Autorce nie popaść w nadmierną "materiałowość" przy omawianiu źródeł ruchomych i słusznie potraktowała je głównie jako środek do osiągnięcia celu, a nie cel sam w sobie (...). Udało się Autorce zaprezentować spójny obraz miasta. Dużym walorem jest także uwzględnienie sporej literatury obcojęzycznej, co przy "otwartości" miasta hanzeatyckiego ma niebagatelny walor" - napisał w recenzji książki Grażyny Nawrolskiej prof. Krzysztof Wachowski.
 
 
Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

 

 

* Grażyna Nawrolska - absolwentka archeologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Studium Podyplomowego Muzealnictwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę doktorską obroniła na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, Pracowniach Konserwacji Zabytków (w oddziałach w Zamościu i Gdańsku) oraz w Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu. W latach 1980-2010, w pierwszym okresie wspólnie z mężem Tadeuszem - aż do jego śmierci, prowadziła prace archeologiczno - architektoniczne na elbląskim Starym Mieście. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych wydawanych w kraju i zagranicą, uczestniczyła w wielu konferencjach i organizowała wystawy prezentujące wyniki badań. Jest także popularyzatorką dziejów Elbląga. 
 
(na podstawie informacji Urzędu Miejskiego w Elblągu)
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
Krzysiek
|2013-03-20 14:13:08
Ciekawe ile to człowiek może się dowiedzieć o swoim mieście :)
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10179290

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.