Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.03.2013 15:58 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje!
26 marca w ramach cyklu
26 marca w ramach cyklu "Podróże dalekie i bliskie - opowieści elblążan" o Turcji opowie Dorota Hodyl, fot - archiwum Doroty Hodyl - mat. prasowe

... czyli mini-przewodnik po najbliższych imprezach w regionie.

Pogoda może nie jest najlepsza, ale i tak zawsze warto wyjść z domu. Oto wybrane propozycje: 

22 marca, piątek

Kultura w służbie zdrowia? Dlaczego nie! W Bibliotece Elbląskiej będzie można dowiedzieć się czegoś więcej na temat chorób onkologicznych. W ostatnich latach postęp medycyny jest tak ogromny, że nowotwory udaje się wykryć w najwcześniejszym stadium, a leczenie daje znakomite wyniki. Dużo zależy jednak o tego czy my sami będziemy dbali o zdrowie swoje, swoich bliskich i przyjaciół, i w razie jakichkolwiek podejrzeń szybko pójdziemy do lekarza. Profilaktyka to podstawa - więc warto wybrać się na spotkanie Czas na onkologię.

W programie m.in. wykłady: doktora nauk medycznych Zygmunta Toczko z oddziału chirurgii onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu oraz dr n. med. Krystyny Urbanowicz z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztyniepokaz kulinarny i degustacja, a także koncert zespołu Meadow Quartet (Marcin Malinowski - klarnet, Michał Piwowarczyk - altówka, Piotr Skowroński - akordeon, Jarosław Stokowski - kontrabas). Początek: godz. 18. Miejsce: Sala U św. Ducha Biblioteki Elbląskiej. Wstęp wolny.

23 marca, sobota

W Elblągu trwa 17. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ... czy to jest kochanie? Od godz. 10 w Centrum Spotkań Europejskich Światowid będzie można posłuchać uczestników konkursu w kategorii recytacja, a o godz. 17 ruszą przesłuchania w kategorii piosenka poetycka. Wstęp wolny. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Wystarczy odrobina dobrej chęci a można uratować komuś życie. Okazja nadarzy się w Elblągu. W Ratuszu Staromiejskim będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego. Dzień Dawcy Szpiku jest dedykowany małej Jagódce, która cierpi na białaczkę. Czas: od godz. 10-17. 

W ostatni weekend przed świętami warto wybrać się na... Pogrzeb żuru i śledzia w Elblągu. Coroczna impreza wielkanocna to nie tylko jarmark sztuki ludowej, ale i konkursy, malowanie wielkiego jaja, warsztaty plastyczne dla najmłodszych oraz występy artystyczne. Miejsce: Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Czas: od godz. 11 do godz. 17. Wstęp wolny.
 
Świeże wiersze? Proszę bardzo! Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji w Olsztynie odbędzie się Wiosenny Salon Poetycki. Swoje najnowsze utwory zaprezentują poeci z kręgu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich: Tamara Bołdak -  Janowska, Alicja Bykowska - Salczyńska, Marek L. Barański, Kazimierz Brakoniecki, Zbigniew Chojnowski, Marcin Cielecki, Mirosław Słapik, Krzysztof D. Szatrawski oraz - debiutująca w tym gronie - artystka plastyk Iwona Bolińska - Walendzik. Miejsce: Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor - Warmia i Mazury (ul. Dąbrowszczaków 39, I p.). Początek: godz. 12. Wstęp wolny.
 
A może by tak na wiosnę przewietrzyć szafy? Zbędne, ale wciąż dobre, książki, gry, ubrania i inne przedmioty będzie można - bezgotówkowo - wymienić na inne w czasie Swap Party w Olecku. Informacje: Monika (tel. 505 49 46 72) i Gosia (tel. 691 72 86 37). Miejsce: hol kina Mazur. Początek: godz. 12 (koniec o godz. 14). Wstęp wolny. 
 
Są artyści, których twórczości po prostu wstyd nie znać. Z pewnością należy do nich elblążanin Janusz Hankowski. Współzałożyciel i twórca Centrum Sztuki Galeria EL (to on wymyślił dla niej nazwę), od lat 60. aktywnie uczestniczy w życiu kulturalno - artystycznym Elbląga. Brał udział w organizacji słynnych Biennale Form Przestrzennych, jest  pomysłodawcą Salonów Elbląskich, których 27. edycję galeria organizuje w tym roku. Na retrospektywnej wystawie z okazji 80-tych urodzin i 55-lecia pracy twórczej będzie można obejrzeć m.in. malarstwo i batiki pochodzące ze zbiorów artysty, kolekcji prywatnych i muzealnych. Miejsce: Centrum Sztuki Galeria EL. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.
 
24 marca, niedziela
 
To Niedziela Palmowa. Od godz. 11 do godz. 14 Ełckim Centrum Kultury będzie można poczuć atmosferę świąt wielkanocnych, przygotować świąteczne dekoracje i posłuchać chórów: Pojezierze  z Ełku i Mazury ze Starych Juch. W czasie warsztatów będzie można np. wykonać kurczaczki z włóczki, ozdoby wielkanocne z koralików oraz ozdobić jajka metodami quillingu i decupage'u. Zaplanowano również konkurs na najładniejszy koszyczek. Wstęp wolny. 
 
W Elblągu odbędzie się otwarty konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Technika - dowolna. Z własnoręcznie stworzoną palmą (może to być praca indywidualna lub zbiorowa; dzieło należy oznaczyć danymi autora/ autorów) należy o godz. 14 przyjść przed Ratusz Staromiejski. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe. 
 
Także o godz. 14 w bazylice archikatedralnej we Fromborku rozpocznie się Koncert Pasyjny Droga Krzyżowa malowana dźwiękiem. Na unikatowych organach zagra Arkadiusz Popławski. Wstęp - ofiara na konserwację instrumentu - to 10 zł. Fromborskich organów najlepiej oczywiście słuchać na żywo, ale przedsmak dają nagrania umieszczone w internecie, np. tu, tu, tu i tu.  
 
A w Budzewie (powiat węgorzewski) już po raz 12. odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. Początek: godz. 19.
 
25 marca, poniedziałek
 
Dzięki wprowadzeniu bezwizowego tzw. małego ruchu granicznego, po wykupieniu specjalnego pozwolenia, możemy zacząć bywać w Obwodzie Kaliningradzkim. W ramach przygotowań proponujemy przeczytać książkę Kaliningrad bez wizy. Z jej autorem red. Adamem Hlebowiczem, dziennikarzem i dyrektorem Radia Plus w Gdańsku, będzie można się spotkać w Elblągu. Miejsce: Ratusz Staromiejski. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.
 
Z kolei Biblioteka Elbląska zaprasza na koncert na dwa... fagoty. Wystąpią: Hanna Gieda i Katarzyna Wasiak, tegoroczne maturzystki Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Dziewczyny wykonają m.in. utwory Telemanna, Webera i GalliardaNa fortepianie akompaniować im będzie Joanna Żabierek, pedagog szkoły muzycznej i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Miejsce: biblioteczna Sala U św. Ducha na Starym Mieście. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.
 
Tuż przed Międzynarodowym Dniem Teatru w Elblągu będzie można odwiedzić... Scenę przy stoliku. Czytanie wybranego dramatu w Teatrze im. Aleksandra Sewruka to jedno z działań w ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij teatru (więcej na ten temat i pełen program jest tutaj). Początekgodz. 19. Wstęp wolny. 

26 marca, wtorek

Orneta rozpoczyna obchody 700-lecia. Na początek - wystawa poświęcona historii miasta. Eksponaty, w tym np. oryginalne wilkierze (uchwały rady miejskiej) i szaty liturgiczne, pochodzą m.in. z archiwów państwowych w Olsztynie i Malborku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu. Miejsce: Galeria Art-Nova, ul. Rycerska. Początek: godz. 16. Wstęp wolny.
 
Uważasz, że zostałeś zniesławiony lub znieważony w internecie? A może po prostu interesują Cię sprawy bezpieczeństwa w sieci? Prawne aspekty zagrożeń i ochrony osoby w internecie to temat wykładu organizowanego w OlsztynieSędzia Krystyna Szczechowicz, dr Robert Dziembowski i dr Jarosław Szczechowicz będą mówić m.in. o tym jak bronić się przed zniesławieniem, wyłudzaniem danych osobowych, jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych i radzić sobie z nieuczciwymi sprzedawcami. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna (ul. 1 Maja 5, sala 109). Początek: godz. 16. Wstęp wolny.
 
Podróże nie tylko pozwalają ciekawie spędzić wolny czas, ale też poszerzają horyzonty. Biblioteka Elbląska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Podróże dalekie i bliskie – opowieści elblążan. Dorota Hodyl opowie o Turcji. Miejsce: biblioteczna filia nr 5, ul. Rodziny Nalazków 20 (budynek Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 1). Początek: godz. 17. Wstęp wolny.
 
27 marca, środa
 
To Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji Olecku będzie można obejrzeć spektakl Wiwisekcja Teatru Form Czarno-Białych Plama. Grupa działa od 1995 r. przy Suwalskim Ośrodku Kultury. "Wiwisekcja to mini dramat twórcy polskiego teatru absurdu. Powstał w 1955 r., a grał go sam Miron Białoszewski w formie monodramu na palce w awangardowym literackim Teatrze na Tarczyńskiej. Tekst jest parodią dyskusji filozoficznej o pojęciach bytu i nicości. Dyskutując z zadęciem doktorzy filozofii wywołują byt prosty, który robi im niezły kawał… zaczyna zagrażać ich wolności! Tak ważne w całej twórczości Białoszewskiego banalne przedmioty codziennego użytku, Szare Eminencje Zachwytu: Grzebień, Solnica, Trzepaczka, przejmują w Wiwisekcji totalitarną władzę nad światem. Nie ma innego wyjścia, jak podporządkować się im całkowicie, uznając w każdym z nich pierwiastek boski" - czytamy w zapowiedzi prasowej przedstawienia. Spektakl teatru Plama zdobył kilka nagród i wyróżnień na festiwalach oraz konkursach. Miejsce: sala kina Mazur. Początek: godz. 19. Wstęp bezpłatny.
 
3 kwietnia, środa

Wideo może być sztuką. Przekonują o tym prace artystów z całego świata zaprezentowane w czasie Przeglądu Sztuki Wideo THE 01. Przegląd miał miejsce 26 stycznia w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Odbyły się także dwie projekcje online i emisja w TVP Kultura. A teraz 20 wybranych projektów będzie można zobaczyć w Olsztynie. Miejsce: BWA Galeria Sztuki, Al. Marsz. J. Piłsudskiego 38. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10179391

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.