Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.03.2013 16:34 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje
W czwartek, 14 marca, w Elblągu Anna Gajewska - Garbarska opowie o Lazurowym Wybrzeżu..., fot. mat. prasowe Biblioteki Elbląskiej
W czwartek, 14 marca, w Elblągu Anna Gajewska - Garbarska opowie o Lazurowym Wybrzeżu..., fot. mat. prasowe Biblioteki Elbląskiej

... czyli mini-przewodnik po najbliższych wydarzeniach w regionie.

środa, 13 marca

Narodowe Centrum Kultury wydało w ostatnim czasie dwie książki poświęcone kulturze czasów minionego ustroju. Mirosław Pęczak jest autorem pozycji Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja, a muzyk i publicysta Krzysztof Skiba – współautorem publikacji Artyści, wariaci, anarchiści. Opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80.. Swoimi obserwacjami obaj panowie podzielą się z uczestnikami spotkania w Salonie tygodnika Polityka w Elblągu. Gospodarzem będzie dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński. Miejsce: Sala U św. Ducha Biblioteki Elbląskiej, na Starym Mieście. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.

czwartek, 14 marca

Wojciech Kass jest dyrektorem Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Jest także cenionym poetą. 14 marca w Oleckiej Izbie Historycznej opowie o swojej nowej książce Czterdzieści jeden. Wiersze. Glosy (Sopot 2012).

 
Są w niej "wiersze-pieśni oraz dziennik poety, który jest niezwykłym dokumentem powstania tych utworów. Jest także szesnaście komentarzy krytyków i historyków literatury w formie not, recenzji i szkiców z lat 2010–2011, będących świadectwem odbioru poprzedniego tomiku Wojciecha Kassa zatytułowanego 41, a rozpoczynającego – w opinii niektórych literaturoznawców – „coś nowego w poezji polskiej”" - czytamy w zapowiedzi spotkania. 
 
Udział weźmie również edytor i redaktor książki Zbigniew Fałtynowicz. Miejsce: Olecka Izba Historyczna. Początek: godz. 17. Wstęp wolny. 

O tej samej porze rozpocznie się popołudnie w Słonecznym Zakątku Dobrych Spotkań - w filii nr 6 Biblioteki Elbląskiej (ul. Słoneczna). Anna Gajewska - Garbarska opowie o Lazurowym Wybrzeżu, o tym co można - i warto tam zobaczyć, i dlaczego warto odwiedzić malownicze wybrzeże Morza Śródziemnego. Opowieść będzie oczywiście ilustrowana zdjęciami z podróży. Wstęp wolny.

Dzieło artystyczne... wycięte przy pomocy silnego strumienia wody? Artyści z krajów leżących nad Bałtykiem wykorzystują nowe technologie. Próbkę ich twórczości pokaże Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. Będą to m.in. obiekty powstałe na ubiegłorocznych warsztatach Art & Apparatus w szwedzkim Ronneby, w ramach projektu Art Line. Autorzy to m.in.: Alexey Chebykin (Rosja), Jakob Ingemansson (Szwecja), Linus Kutavicius (Litwa), Magnus Petersson (Szwecja), Ruzica Zajec (Dania), Diana Rönnberg (Szwecja) oraz Polacy: Kordian Lewandowski, Mariusz Białecki, Sylwia Galon, Tomasz Skórka i Izabela Żółcińska. 

Wystawa będzie połączona z dyskusją na temat wykorzystania w sztuce najnowszych technologii. Całość zakończy występ elbląskiej grupy SoundLab, która w 2011 r. uczestniczyła w warsztatach Baltic Sounds Good, zrealizowanych przez Galerię EL w ramach projektu Art Line. SoundLab przedstawi dźwięki tworzone z wykorzystaniem aplikacji internetowych. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.

 
piątek, 15 marca

Pastele to jedna z najstarszych technik artystycznych. Malowidła stworzone za pomocą kamiennych pigmentów powstały już kilkanaście tysięcy lat temu na ścianach jaskiń w Lascaux we Francji czy w hiszpańskiej Altamirze. Technikę pasteli  mieli okazję poznać uczestnicy warsztatów, które w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie prowadził Marek Świątecki. Co z tego wynikło będzie można zobaczyć na wystawie Pastel Art.

Autorami prac są: Dobiesława Jodzio, Janina Zalewska, Teresa Andruszkiewicz, Danuta Bielecka, Alicja Frąckowiak, Renata Kujawa, Małgorzata Jasińska, Wanda Kruszewska, Urszula Madeja - Kulecka, Marian Tyszkiewicz, Dorota Czaplicka, Grażyna Syczewska, Krystyna Bylczyńska, Elżbieta Piskunowicz, Grażyna Chmielewska, Alicja Klink, Bożena Saniewska, Małgorzata Piasecka oraz Magdalena Lipka. 

Miejsce: Galeria Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (ul. Stare Miasto 33). Początek: godz. 17. Wstęp wolny.
 
sobota, 16 marca

Opera Riccardo Zandonaiego Francesca da Rimini powstała na podstawie sztuki Gabriele d'Annunzio, a jej temat został zaczerpnięty z Boskiej komedii Dantego. Inscenizację dzieła przygotowaną w The Metropolitan Opera w Nowym Jorku będzie można - na żywo - zobaczyć w elbląskim kinie Światowid w ramach cyklu Live in HD.

"Francesca ma poślubić jednego z synów Malatesty de Verrucchio. Gdy zostaje przedstawiona przystojnemu Paolo, przypuszcza, że to on właśnie jest jej przeznaczony i zakochuje się w nim - jak się okaże - z wzajemnością. Tymczasem w rzeczywistości ręka Franceski ofiarowana zostaje najstarszemu z braci, kalekiemu Gianciotto" -  czytamy w zapowiedzi widowiska.

W tytułowej roli pięknej córki władcy Rawenny reżyser Piero Faggioni obsadził Evę - Marię Westbroek. Partię Paolo zaśpiewa tenor Marcello Giordani. Dyrygować będzie Marco Armiliato. Początek: godz. 17. Bilet: 50 zł (bilet grupowy od 5 osób: 40 zł).

Ełcki Teatr Tańca, znany m.in. z interesujących spektakli inspirowanych Dwudziestoleciem międzywojennym (Hallo Szpicbródka) i mitologią słowiańską (Topicha), tym razem wziął na warsztat historię Orfeusza, mitycznego śpiewaka i poety. Jak przełożył ją na ruch, muzykę i światło? Będzie można się przekonać w sobotę, 16 marca, a także 17 i 23 marca.

 
Występują: Beata Akierman, Paulina Aktar, Aleksandra Fiergelewska, Weronika Kaszak, Monika Makowska, Joanna Markowska, Alicja Polakowska, Anna Szmurło, Aleksandra Wielgat, Monika Wielgat, Paulina Witaszczyk, Adrianna Zańko, Agnieszka Zyskowska, Maurycy Ladziński, Michał Merchelski, Artur Milewski, Krzysztof Murzyn, Rafał Parzych, Jan Szahidewicz, Rafał Szczech i Dawid Tekień. Scenariusz i reżyseria: Piotr Witaszczyk, choreografia: Magdalena Witaszczyk i Artur Milewski, kostiumy: Teresa Waszkiewicz, światło: Artur Milewski. Miejsce: sala widowiskowa Ełckiego Centrum Kultury. Początek: godz. 18. Bilet: 15 zł.
 
niedziela, 17 marca
 
Wielkanoc to nie tylko święto związane z nadejściem wiosny, ale też najstarsze i najważniejsze święto chrześcijan, które upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa. Jak moment przejścia z życia doczesnego do wiecznego ukazywali autorzy ikon? Tego będzie można dowiedzieć się na spotkaniu z cyklu Cavata na olsztyńskim zamku, które organizuje Muzeum Warmii i Mazur. Punktem wyjścia do rozmowy będzie pewna XIX-wieczna rosyjska ikona Sądu Ostatecznego. 
 
"Ikonografia Sądu Ostatecznego ukształtowała się w sztuce bizantyńskiej po okresie ikonoklazmu (XI-XII w.). Przedstawienie to weszło w system programu malowideł ściennych w świątyniach, zarówno na chrześcijańskim Wschodzie, jak też na Zachodzie, gdzie scenę umieszczano na ścianie zachodniej lub północnej, a także w tympanonach portalu, jak to było w kościołach romańskich. W XII w. zaczęto malować ikony z takim przedstawieniem. Ich ideą jest zobrazowanie w sposób jak najbardziej przemawiający do wyobraźni oglądającego, co czeka ludzi po śmierci. Z jednej strony ukazane są czeluści piekielne i straszliwe męki, które spotkają grzeszników, a z drugiej strony - raj, do którego prowadzą zbawionych święci: Piotr i Paweł przez bramę. Główna myśl wynikająca z przedstawień Sądu Ostatecznego jest taka, że Mors est ianua vitae (Śmierć jest bramą życia), pod warunkiem odwrócenia się od grzechu" - wskazuje dr Grażyna Kobrzeniecka - Sikorska, która zaprezentuje temat.
 
W programie także koncert zespołu Pro Musica Antiqua. Miejsce: olsztyński zamek. Początek: godz. 16.30. Wstęp wolny.
 
poniedziałek, 18 marca
 
Elbląska starówka straszliwie ucierpiała w wyniku II wojny światowej. Po wojnie były plany by na jej terenie zbudować bloki mieszkalne. Ten pomysł na szczęście nie został zrealizowany. Ruiny Starego Miasta stały się natomiast poligonem archeologicznym. Prowadzone przez wiele lat wykopaliska pozwoliły lepiej poznać dzieje miasta. O tym, czego dowiedzieli się naukowcy, opowiada książka Początki Elbląga w świetle źródeł archeologicznych. Spotkanie z jej autorką dr Grażyną Nawrolską odbędzie się w elbląskim Ratuszu Staromiejskim. Początek: godz. 17.30. Wstęp wolny.
 
środa, 20 marca 

W czasie II wojny światowej Józef Hieronim Retinger (ur. w 1888 r.) był doradcą gen. Władysława Sikorskiego i - najprawdopodobniej - współpracownikiem brytyjskiego wywiadu. O jego misji do okupowanej Polski opowie dr Władysław Bułhak. 

 
"Józef Hieronim Retinger, zwany czasami "kuzynem diabła", jest jedną z bardziej tajemniczych i wpływowych postaci polskiej polityki okresu II wojny światowej. Był zwolennikiem tezy, że Polska powinna w zamian za ziemie wschodnie próbować wytargować od Rosjan jakąś formę niepodległości. Jako najstarszy wiekiem „zrzutek” skoczył do kraju w nocy z 3 na 4 kwietnia 1944 r., aby realizować misję polityczną przekonania polityków krajowych do ustępstw na rzecz Związku Sowieckiego. Przybycie Retingera wywołało zaniepokojenie w kręgach naczelnego wodza gen. Sosnkowskiego. W czasie pobytu w kraju podejmowano próby jego otrucia (podejrzewano go o agenturalną działalność na rzecz Rosji), które jednak się nie powiodły. Retinger przebywał w Polsce do 25 lipca 1944 r., kiedy to został ewakuowany do Londynu" - czytamy w zapowiedzi prasowej.
 
Dr Władysław Bułhak jest historykiem, zastępcą dyrektora Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Zajmuje się m.in. historią polskiego wywiadu i służb specjalnych. W programie także projekcja filmu Misja Retingera (reż. Adam Sikorski, 2009). Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Miejsce: hotel Scandic w Gdańsku (ul. Podwale Grodzkie 9). Początek: godz. 17. Wstęp wolny. 
 
czwartek, 21 marca
 
Elblążanie piszą - i wydają książki. I to coraz więcej. 21 lutego w elbląskim Ratuszu Staromiejskim zbiór swoich opowiadań Zmysłowy urok krótkich myśli przedstawi Ewa Karolak. Początek: godz. 18. Wstęp wolny. 
 
O godz. 19 w Elblągu rusza Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ... czy to jest kochanie?. W programie 17. edycji wydarzenia są koncerty i spektakle z udziałem gwiazd oraz konkurs dla młodych miłośników sztuki słowa. Przesłuchania konkursowe odbędą się w kategoriach: piosenka poetycka, recytacja oraz teatr jednego aktora. Program festiwalu jest tutaj.
 
piątek, 22 marca
 
Tego dnia w Ełku rozpocznie się 3-dniowe Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne Mazurskie Guziny. Tańce i zabawy mazurskie. Nauczyciele, instruktorzy, tancerze, muzycy i animatorzy kultury będą mogli bliżej poznać kulturę i sztukę ludową Mazur.
 
W programie, zapowiadają organizatorzy, m.in. seminaria i sesje popularnonaukowe poświęcone "ochronie dziedzictwa kulturowego, najcenniejszych wartości kultury polskich grup etnograficznych i etnicznych - wyrażonych w muzyce, śpiewie, gwarze, zwyczajach, obyczajach i obrzędach ludowych". Wstęp - płatny. Program jest na stronie internetowej Ełckiego Centrum Kultury. Informacje: Piotr Witaszczyk - piotr.witaszczyk@eck.elk.pl , tel. 601 562 345. 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10179573

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.