Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.03.2013 12:00 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Nago, ale z książką
Zdjęcie ze strony Nagie Dziewczyny Czytają
Zdjęcie ze strony Nagie Dziewczyny Czytają

Ksiązki można czytać w tramwaju, w łóżku, w wygodnym fotelu, w kolejce do lekarza i na leżaku na plaży, ale amerykańskie dziewczyny wymyśliły inny sposób – przyczyniając się jednocześnie do wzrostu czytelnictwa wśród mężczyzn – one po prostu czytają… nago, podczas publicznych występów.

W Polsce mamy wiele akcji zachęcających do czytania i zwykle przekonują one już przekonanych. Czytanie ma być sexy, większość celebrytów chwali się, że czyta, ale statystyk czytelnictwa to nie podnosi. Bo podnieść je może jedynie praca od podstaw – czyli pokazywanie najmłodszym, że książki są ciekawe i to doskonała rozrywka.

Amerykanki jednak pracują nad tym, aby przekonać do czytania dorosłych, a przynajmniej tych po 18. Gdzie byłeś w piątkową noc? Jeśli odpowiesz co innego niż, że poszedłeś na Nagie Dziewczyny Czytają – straciłeś – tak pisała na stronie NBC New York. Nieubrane, ale ładne panie siadają w klubach i barach, by czytać. Pomysł narodził się w głowach znanych w USA artystek burleski - Michelle L'amour i Franky Vivid. Panie wystąpiły z pierwszym czytelniczym show w Chicago w 2009 roku i zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania. Posypały się maile i telefony z prośbą o występy. Dziś odbywają się one w 18 miastach w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Dziewczyny mają bardzo różnorodny repertuar – czyli dla każdego coś miłego – był i Hobbit Tolkiena, baśnie Andersena, w grudniu czytały Opowieść wigilijną, Polarny ekspress oraz zimowe poematy Emily Dickinson i Roberta Frosta. Miały spotkanie z horrorami, gdzie pojawili się tacy autorzy, jak Stephen King i H.P. Lovecraft. Z kolei w Londynie występ inspirowany był mitami. Na prawie każde spotkanie przygotowują inne publikacje, a scenariusze udostępniają w Internecie, gdzie każdy sam może sprawdzić, co przeczytały tym razem.

Same mówią, że po prostu lubią czytać nago i  twierdzą, że żeby to zrozumieć trzeba zobaczyć – to proste Nagie Dziewczyny Czytają.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7723814

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.