Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.03.2013 11:41 Miasto:Region Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Kobiecy punkt widzenia - posłuchaj!
Chór Kobiet pod batutą Marty Górnickiej dostał owacje na stojąco...
Chór Kobiet pod batutą Marty Górnickiej dostał owacje na stojąco... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Kwiaty i słodycze to oczywiście miłe prezenty na Dzień Kobiet. Warto jednak przypomnieć, że jest to święto związane z walką o równouprawnienie kobiet, które wyraża też szacunek dla ofiar tej walki.  

Jak przypomina niezawodna "ciocia" Wikipedia, "początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały przez Socjalistyczną Partię Ameryki". 

Choć od tamtego czasu minęło ponad 100 lat sytuacja kobiet na świecie i w Polsce nie jest dobra. Mówią o tym raporty przygotowywane m.in. przez ONZ, WHO - Światową Organizację Zdrowia, rządy poszczególnych państw i organizacje pozarządowe.

W Polsce cenną inicjatywą, miejscem wymiany informacji i poglądów na tematy kobiece jest Kongres Kobiet, organizowany od kilku lat w Warszawie. Jego piąta edycja odbędzie się 14 i 15 czerwca. W ubiegłorocznej uczestniczyło około 10 tysięcy osób. Dzień Kobiet to właściwa okazja aby przypomnieć kongresowe wypowiedzi na niektóre ważne tematy związane z problematyką kobiecą.

Jednym z głównych wątków Kongresu jest przemoc. Mówi posłanka Anna Grodzka:

This text will be replaced

 

 

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o przemocy ekonomicznej. Posłuchaj radiowej rozmowy z Urszulą Nowakowską z warszawskiego Centrum Praw Kobiet - tutaj.

Bezrobocie szczególnie boleśnie dotyka kobiety 45+. Bilans Kapitału Ludzkiego to największy w Europie Środkowo-Wschodniej cyklicznie wykonywany bilans rynku pracy. Na jego podstawie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości tworzy rekomendacje dla rządu, administracji czy pracodawców. Wyniki bilansu są w internecie (tutaj). Powinny one zainteresować także panie. Monika Dawid - Sawicka, ekspertka Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości: 

This text will be replaced

 

Sytuacja kobiet nie poprawi się, podkreślają uczestniczki kongresu, jeśli nie przybędzie kobiet na różnych szczeblach władzy państwowej i samorządowej. Tzw. ustawa parytetowa z 2010 r. zagwarantowała, że na listach wyborczych musi się znaleźć co najmniej 35% kobiet i 35% mężczyzn. - Ta ustawa sprawdziła się. Mamy najwięcej posłanek w historii - blisko 24 procent - mówi prawniczka i socjolożka prof. Małgorzata Fuszara: 
 
This text will be replaced

 

 

 

A oto głos Hanny Bakuły, malarki, scenografki, pisarki i felietonistki, znanej z bezkompromisowych wypowiedzi - nie tylko o sprawach kobiet:

This text will be replaced

 

Kobiety są ministrami kultury w swoich domach - podkreślały uczestniczki panelu Obywatelki Kultury, wśród nich Małgorzata Omilanowska, podsekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego:

This text will be replaced

 

Po raz kolejny w czasie kongresu swoją obecność zaznaczyły mieszkanki województwa warmińsko-mazurskiego. Niemal 120-osobową reprezentację wyróżniały czerwone koszulki z przekreślonym napisem szklany sufit. Elżbieta Gelert, posłanka z okręgu elbląskiego, menadżerka ochrony zdrowia, wieloletnia dyrektorka szpitala wojewódzkiego w Elblągu, była gospodynią panelu Osoby zależne i ich opiekunowie w życiu codziennym. W panelu, obok minister Ireny Wóycickiej i Agnieszki Kozłowskiej - Rajewicz, uczestniczyły: elblążanka Jadwiga Król - członkini Rady Programowej Kongresu, jego pełnomocniczka na Warmii i Mazurach oraz wiceprezes stowarzyszenia Serce za Uśmiech, mieszkanka podelbląskich Markus Teresa Sławińska oraz Małgorzata Zabiełło - elbląska psycholożka i pedagog specjalny:

This text will be replaced

 

 

 

O randze Kongresu Kobiet świadczy nie tylko liczba uczestników i zaproszonych gości, ale też udział przedstawicieli najwyższych władz. Obecna na inauguracji Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska przypomniała, że kobiety odegrały znaczącą rolę w sukcesie polskiej demokracji.

- Nie ma jednego modelu życia i życiowych aspiracji kobiet. Mamy prawo do wyboru. Każda z ról sumiennie wypełniana zasługuje na uznanie i szacunek - mówiła Pierwsza Dama. - Chcemy być coraz bardziej aktywne na forum zawodowym i społecznym, nie rezygnując z rodziny i macierzyństwa. By stworzyć lepsze warunki do realizacji tych aspiracji, trzeba szukać nowych, lepszych rozwiązań w obszarze polityki rodzinnej. Najtrudniejsza jest zapewne praca nad zmianą nadal funkcjonującego w niektórych środowiskach jednostronnego postrzegania roli kobiety. Nie zapominajmy i o naszych możliwościach. Mamy istotny wpływ na to jak pojmowana jest rola kobiet, jak wygląda podział ról rodzinnych w naszym najbliższym otoczeniu. Zazwyczaj, jeśli w ogóle, za mało mówimy również o naszych sukcesach. Budujmy poczucie własnej wartości, doceniajmy swój wkład w życie społeczne.

W podobnym tonie wypowiadała się Jolanta Fedak, była minister pracy i polityki społecznej, ówczesna doradczyni ministra gospodarki Waldemara Pawlaka:

This text will be replaced

 

I  jeszcze głos Olgi Krzyżanowskiej, działaczki społecznej, lekarki, byłej wicemarszałkini sejmu, posłanki i senator:

This text will be replaced

 

Na zakończenie niniejszego, okolicznościowego wszak tekstu - miły akcent. Kongres Kobiet to nie tylko debaty i wystąpienia w ważnych sprawach. W programie były także m.in. koncerty: Kayah, DJ Wiki - 73-letniej didżejki Wirginii Szmyt i chóru Jarzębina z Kocudzy koło Janowa Lubelskiego. Oto fragment występu chóru Jarzębina:

This text will be replaced

 

 

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11746
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405767

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.