Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.02.2013 17:17 Miasto:Region Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:AJ Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Jutro urodziny Kopernika!

Na Warmii i Mazurach i w Kujawsko-Pomorskiem trwają obchody Roku Mikołaja Kopernika. 

 

Przypomnijmy, list intencyjny o współpracy w Roku Mikołaja Kopernika marszałkowie obu województw podpisali 4 stycznia w Olsztynie.
 
- Sąsiadujemy ze sobą i łączy nas postać wielkiego astronoma, który urodził się w Toruniu, a zmarł we Fromborku – mówił wówczas marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. – Przećwiczyliśmy już współpracę w 2010 roku, podczas organizacji wydarzeń związanych z ponownym pochówkiem Kopernika i warto ją kontynuować.
 
W Olsztynie świętowanie 540. urodzin astronoma rozpoczęło się w piątek. Specjalny program z tej okazji przygotowało olsztyńskie planetarium.

Dziś obchody jubileuszu ruszyły w Toruniu, w którym uczony przyszedł na świat. O godz. 16 w  Dworze Artusa zaczęła się sesja naukowa z wykładami: prof. Michała Kokowskiego - Głos Mikołaja Kopernika w aktualnej debacie nad kształtem uniwersytetu i stanem nauki i prof. Gaetano Thiene - Nicolaus Copernicus in Pauda. Będzie jeszcze recital fortepianowy Pawła Wakarecego i przemarsz orszaku historycznego ulicami Starego Miasta na uroczyste nieszpory w Kościele Akademickim Świętego Ducha. W uroczystościach, informuje Urząd Marszałkowski w Olsztynie, bierze udział marszałek Jacek Protas. Warto podkreślić, że dzisiejszy wieczór inauguruje cykl imprez zaplanowanych w Toruniu w ramach Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego. Dni potrwają do 25 maja, a w ich programie znalazły się m.in. przedsięwzięcia organizowane we Fromborku.

Tymczasem jutro muzeum we Fromborku zaprasza na wystawę Mikołaj Kopernik – życie i dzieło. Ekspozycję w dawnym pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym można zwiedzać w godzinach 9.30-17.30. Dodatkowymi atrakcjami będą prelekcje o historii Fromborka (o godz. 13 i 16.30) oraz spotkanie z Jagodą Semków, autorką publikacji Frombork na dawnych pocztówkach

 

Natomiast na godz. 19 galeria Amfilada Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie (ul. Dąbrowszczaków 3) zaplanowała... "żywą instalację": 
"„O obrotach ciał niebieskich” to artystyczny projekt z okazji 540. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W akcji artystycznej udział biorą Justyna Aulak i Justyna Jakóbowska – artystki plastyczki, performerki i vj-ki z Łodzi – tym razem w roli autorek scenografii multimedialnej. Muzykę elektroniczną stworzy DJ Clictime z Olsztyna. Taneczną etiudę przedstawi Teatr Tańca Współczesnego Pryzmat, działający pod kierownictwem Katarzyny Grabińskiej" - czytamy w zapowiedzi prasowej. 
 
W 2013 roku przypadają trzy ważne rocznice związane z astronomem. Oprócz 540. rocznicy jego urodzin (19 lutego), także 470. rocznica śmierci (24 maja) i 470. rocznica pierwszego wydania dzieła De revolutionibus orbium coelestium.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11177387

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.