Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.02.2013 12:55 Miasto:Olsztyn Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Teatr im. Stefana Jaracza
Spowiedź śpiącej królewny w teatrze - posłuchaj!
Plakat spektaklu
Plakat spektaklu

Współczesna polska literatura, zwłaszcza ta z naszego regionu, nieczęsto gości na deskach teatrów. Najnowsza powieść olsztyńskiego pisarza Mariusza Sieniewicza należy do chlubnych wyjątków.  

 

Książkę Mariusza Sieniewicza postanowiła zaadaptować na monodram Joanna Fertacz, aktorka Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Prapremiera spektaklu w reżyserii Michała Rzepki - w najbliższą niedzielę, 17 lutego, na olsztyńskiej Scenie Margines. Scenografię i kostiumy zaprojektował Łukasz Trzciński, muzykę napisał Rafał Gajewski.
 
Spowiedź śpiącej królewny ukazała się w ubiegłym roku, nakładem krakowskiego wydawnictwa Znak.
 
- Do lektury zachęcam wszystkie te osoby, które uwierają klasyczne, tradycyjne relacje damsko-męskie - mówił pisarz w radiowej rozmowie z eswiatowid.pl.
 
Nagranie znajdziesz tutaj.
 
***
 
Prozaik i felietonista Mariusz Sieniewicz (rocznik '72) należy do najbardziej znanych polskich pisarzy. Przed Spowiedzią śpiącej królewny wydał powieści: Prababka, Czwarte niebo, Rebelia i Miasto Szklanych Słoni (książka wyróżniona przez Program III Polskiego Radia Trójkowym Znakiem Jakości), a także zbiór opowiadań Żydówek nie obsługujemy. Laureat Nagrody Literackiej Warmii i Mazur Wawrzyn 2010, był nominowany do Paszportów Polityki i - dwukrotnie - do Nagrody Literackiej Nike. Na podstawie jego książek powstały spektakle: Wszystkim Zygmuntom między oczy (Teatr Polski we Wrocławiu) i Żydówek nie obsługujemy (Teatr Jaracza w Olsztynie).

 

Joanna Fertacz – aktorka z 30-letnim stażem scenicznym. Pracowała w kilku teatrach w Polsce. Z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie związana  od 1990 roku. Laureatka konkursów i plebiscytów na najlepszą kreację sceniczną. Występuje w filmie i telewizji (ostatnio w serialu Nad rozlewiskiem).
 
Michał Rzepka – reżyser teatralny, wykładowca praktyki i teorii teatralnej. Jego spektakle zdobywają nagrody; oglądali je m.in. widzowie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Maski w Poznaniu, Łódzkich Spotkań Teatralnych, Teatru Studyjnego i Teatru Nowego w Łodzi oraz Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
 
Łukasz Trzciński - malarz i scenograf, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestnik kilkunastu wystaw zbiorowych, m.in. Praskie Quadriennale ’07 The Birds/ Scenofest oraz Według Wyspiańskiego - Prof. Kreutz Majewski i jego studenci (Warszawa). Debiut teatralny: Lisistrata Aristophanes, Chalkanor Theatre Group, Dali / Nikosia (Cypr), 2010. Współpracował przy około 25 produkcjach dla teatru, opery, filmu, telewizji.
 
Rafał Gajewski – wokalista (dePOLIS, Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej ProForma), klawiszowiec (KOFEiNA, Enej, Shannon), kompozytor, autor tekstów, muzyk sesyjny, nauczyciel śpiewu i gry na instrumentach klawiszowych. Jako kompozytor i pedagog współpracuje z olsztyńskim Teatrem im. Stefana Jaracza. Współpracuje także z Cezarym Makiewiczem i zespołem Babsztyl.
 
(na podstawie informacji teatru im. Jaracza w Olsztynie)
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11884
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10726830

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.