Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.01.2013 10:52 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Archeologia i... holografia - posłuchaj!
(fot. Agnieszka Jarzębska)

Dziś piękna książka dla naukowców, a za rok coś dla wszystkich - i jeszcze więcej. Elbląskie muzeum wydało 3-tomowe opracowanie wyników badań ratowniczych na terenie legendarnej osady Truso w Janowie Pomorskim. Szykuje się też do przyszłorocznych obchodów ważnych rocznic.

Wydane w formie książkowej wyniki badań dotyczą wykopalisk, które odbyły się w latach 2007-2008, przy okazji remontu krajowej "siódemki" w okolicach Elbląga.

Promocja wydawnictwa odbyła się 17 stycznia w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Solidne tomy szczegółowo opisujące to, co znaleźli archeolodzy, są bowiem adresowane do naukowców. W spotkaniu wziął udział sekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski.

- Zależało nam na tym, by publikacja, którą dofinansowało ministerstwo kultury, była ciekawa od strony wizualnej. Otworzy ona cały cykl Studiów nad Truso - mówiła wczoraj, na konferencji prasowej, dyrektor Muzeum Archeologiczno - Historycznego dr Maria Kasprzycka:

This text will be replaced

 

Tymczasem placówka, wspólnie z muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie, realizuje projekt dzięki któremu zmodernizowany zostanie m.in. muzealny budynek Podzamcza. Prace budowlane trwają:

This text will be replaced

 

W programie są także wspólne działania wystawiennicze i stworzenie prezentacji edukacyjnej w... technologii holograficznej:

This text will be replaced

 

Projekt warty ok. 4 mln euro skończy się we wrześniu 2014 roku. Przyszły rok będzie dla muzeum wyjątkowy również z powodu ważnych rocznic: 150-lecia utworzenia muzeum miejskiego w Elblągu – pierwszego na terenie dawnych Prus, 60-lecia działalności placówki w okresie powojennym i 560. rocznicy zburzenia elbląskiego zamku krzyżackiego:

This text will be replaced

 

Warto przypomnieć, że z elbląsko-kaliningradzkim projektem jest jeszcze związana sprawa pozostałości pierwotnej - drewnianej warowni krzyżackiej. Odkryto je latem ubiegłego roku, przy okazji przygotowań do remontu dziedzińca. To wyjątkowe znalezisko, co potwierdziły analizy dendrochronologiczne. Sensacyjne odkrycie, jak informowaliśmy, zainteresowało autorów międzynarodowego projektu Ekologia krucjat:

This text will be replaced

 

Znalezienie śladów pierwszej warowni Krzyżaków ożywiło dyskusję o potrzebie prowadzenia badań, które pozwolą odnaleźć pozostałości wybudowanego później zamku ceglanego. Był on jednym z najważniejszych na terenie państwa zakonnego:

This text will be replaced

 

Elbląskie muzeum jest utrzymywane przez władze miasta. Nie ma jednak statusu muzeum rejestrowego – nie znajduje się w Państwowym Rejestrze Muzeów. To prowadzona przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego lista wybranych placówek, które zostały uznane za spełniające „wysokie kryteria działalności merytorycznej”, a ich zbiory - za mające wyjątkowe znaczenie dla polskiej kultury.

- Remont, który prowadzimy dzięki pomocy Unii Europejskiej, pomoże nam w staraniach o uzyskanie statusu muzeum rejestrowego – mówi Maria Kasprzycka. - Osobna kwestia to status i finansowanie placówek, które - tak jak my - posiadają duże zbiory archeologiczne. Uważam, że muzea archeologiczne powinny mieć status narodowych:

This text will be replaced

 

Nagranie, montaż: Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11890
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10758411

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.