Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 29.01.2013 09:40 Miasto:Region Kategoria:Europa Kraj Region Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Kanał w remoncie, ale pływać można
fot. archiwum
fot. archiwum (fot. Agnieszka Jarzębska)

Mimo zaplanowanej do końca 2014 roku rewitalizacji Kanału Elbląskiego turyści i wodniacy już wcześniej będą mogli korzystać z odcinków słynnego szlaku. Żegluga na pochylniach zostanie wznowiona najpewniej dopiero w 2015 roku.

 

Jak informowaliśmy, trwa długo oczekiwana renowacja zabytkowego kanału. Beneficjentem projektu, który obejmuje odcinki: Jezioro Drużno – Miłomłyn, Miłomłyn – Zalewo, Miłomłyn – Ostróda – Stare Jabłonki, jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Inwestycję podzielono na cztery zadania. Pierwsze: przebudowa kanału na szlakach żeglownych: Miłomłyn - Ostróda - Stare Jabłonki, Miłomłyn - Iława oraz Jezioro Ruda Woda - Jezioro Bartężek zakończyło się pod koniec października ubiegłego roku.

- Pogłębione zostały trzy odcinki o łącznej długości prawie 7 km, a na czwartym odcinku o długości 2,65 km wykonano nowe umocnienia obu brzegów - informuje Anna Cieśla z Jednostki Realizującej Projekt w RZGW.

Drugie zadanie: rewitalizacja kanału na odcinku tzw. pochylniowym, czyli między wrotami Buczyniec a pochylnią Całuny, ma potrwać do końca 2014 roku. Równolegle będą prowadzone prace związane z obiektami budowlanymi umożliwiającymi funkcjonowanie żeglugi (II/III 2013 - IV 2014) oraz roboty w obiektach nie związanych bezpośrednio z żeglugą (II/III 2013 - XI 2014). Umowa z wykonawcą – Mostostalem S.A. Warszawa została podpisana 11 stycznia.
 
- Będzie to kompleksowa odbudowa wszystkich elementów, urządzeń i obiektów na pięciu pochylniach, zarówno pod względem hydrotechnicznym i mechanicznym, jak i pod względem torowisk, instalacji elektrycznej, ogólnobudowlanej, architektonicznej, instalacji sanitarnych oraz łączności radiowej. Zostanie także wykonana instalacja teletechniczna: telewizja przemysłowa, instalacja świetlna i dźwiękowa. Prace będą miały charakter remontowo-konserwacyjny. Celem jest poprawa stanu technicznego i funkcjonalności kanału oraz bezpieczeństwa użytkowników - wyjaśnia Anna Cieśla. - Pierwotnie zakładano, że roboty budowlane zaczną się w październiku ubiegłego roku. Jednak przedłużające się postępowanie przetargowe i konieczność dopełnienia przez wykonawcę formalności, sprawiły, że umowę zawarto w styczniu. Dochowanie terminu zakończenia pierwszego etapu prac będzie dużym wyzwaniem dla wykonawcy. Ze względu na zabytkowy charakter kanału i fakt, że dotąd nie wykonywano takiej rewitalizacji szlaku - o tak szerokim zakresie robót, należy brać pod uwagę scenariusz wznowienia żeglugi na odcinku pochylniowym dopiero w 2015 roku.  

Trzecia część inwestycji - przebudowa śluz: Miłomłyn, Zielona, Ostróda i Mała Ruś - również będzie realizowana w dwóch etapach. Na przełomie lutego i marca ma ruszyć - i potrwać do listopada - renowacja śluz: Ostróda i Mała Ruś. Przebudowa śluz: Miłomłyn i Zielona zacznie się we wrześniu i zakończy rok później. Umowa na to zadanie z wykonawcą BHE Dychów ma zostać podpisana do 15 lutego.

- Każda ze śluz przejdzie gruntowny remont, a brzegi otrzymają nowe umocnienia. Nastąpi też elektryfikacja śluz. Będzie ona polegała na budowie równoległych, elektrycznie napędzanych mechanizmów otwierania i zamykania wrót oraz zastawek we wrotach, wraz z systemami automatyki i sterowania, przy jednoczesnym zachowaniu istniejącego, ręcznego mechanizmu otwierania i zamykania śluzy oraz układu zastawek. Pracownik obsługujący śluzę, będzie mógł przeprowadzić śluzowanie w sposób tradycyjny lub z wykorzystaniem napędu elektrycznego. Oba sposoby będą od siebie niezależne - podkreśla Anna Cieśla. - Jeśli chodzi o ruch turystyczny, w tegorocznym sezonie żeglugowym będą otwarte śluzy: Miłomłyn i Zielona, a zamknięte: Ostróda i Mała Ruś. W sezonie żeglugowym w 2014 roku zamknięte będą śluzy: Miłomłyn i Zielona, zaś otwarte - Ostróda i Mała Ruś

Dzięki realizacji projektu w 2014 roku odnowione obiekty kanału zostaną wyposażone w oznakowanie turystyczne.

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego otrzymała prawie 48,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013 - oś priorytetowa Polska gospodarka na rynku międzynarodowym, Działanie 6.4 Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym.

Warto dodać, że na czas remontu Żegluga Ostródzko - Elbląska, która prowadzi przewozy pasażerskie na kanale, przygotowuje propozycje rejsów turystycznych na tych odcinkach, które nie będą wyłączone z użytkowania. Program rejsów ma się wkrótce pojawić na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10178620

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.