Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.01.2013 10:14 Miasto:Olsztyn Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Z kobietą w tytule

Wrażenia i wspomnienia z podróży do krajów arabskich, Meksyku, Chin i Indii, utrwalone przy pomocy pracochłonnych technik: malarstwa na jedwabiu i batiku - w najbliższy piątek, 1 lutego, w Olsztynie do zobaczenia prace Krystyny Sól.

Krystyna Sól urodziła się w Napratach na Warmii. Absolwentka Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego w Olsztynie mieszka od 1965 roku. Była dyrektorką Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w urzędzie wojewódzkim; stworzyła Środowiskowy Dom dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, którym kierowała wiele lat.

Sztukę uprawia od 1984 roku. Pierwsze prace tworzyła pod okiem Barbary i Andrzeja Hulanickich, u których zdobyła tytuł twórcy ludowego w dziedzinie tkaniny artystycznej. W 2006 roku współzakładała Stowarzyszenie Klub Plastyka Amatora Sąsiedzi w Olsztynie, którego jest prezesem. Jest też prezesem Klubu Plastyka Amatora Sąsiedzi. W 2012 roku została przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków, co potwierdziło jej status twórcy profesjonalnego.

- Krystynę Sól bliżej poznałam na plenerze w Giławach w 1999 roku. Potem uczestniczyła w warsztacie batiku, który prowadziłam w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych - opowiada Iwona Bolińska - Walendzik, olsztyńska artystka, pracowniczka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. - Szybko okazało się, że batik urzekł ją magią kolorów wnikających w tkaninę. Wtedy jeszcze i ona, i ja, nie wiedziałyśmy, że nasza przygoda z batikiem będzie się rozwijała, przeplatała i sprawiała, że nasza znajomość się zacieśni. Tkanina jest pasją Krystyny Sól od blisko trzydziestu lat. Przez pierwsze lata powstawały gobeliny, na których między innymi pojawiały się ukwiecone łąki, pejzaże Warmii i Mazur. Tkaniny te z sukcesami wystawiała w  Polsce i za granicą. Od kilkunastu lat jej zainteresowanie przeniosło się na malarstwo na jedwabiu i batik. W tych technikach wciąż szuka inspiracji. Wspólne rozmowy, dyskusje doprowadziły ją do nowych tematów. Inspiracje zaczęła czerpać z podróży. Urok, tajemnica i egzotyka dalekich kultur skłoniły ją do stworzenia cyklu batików Kobiety Orientu.

Wystawa Z kobietą w tytule to efekt kilku lat pracy.

- Można na niej zobaczyć ślady podróży po krajach arabskich, do Meksyku, Chin czy Indii - wskazuje Iwona Bolińska - Walendzik. - Raz przyjęta droga, na której przedstawia kobiety spotkane w magicznych miejscach świata, jest kontynuowana w ciągle nowych odsłonach. Kobieta w batikach Krystyny Sól to temat szeroko pojęty. W 2011 roku zdecydowała się przedstawić sceny kamasutry i kobiety o bujnych kształtach. Po podróży do Meksyku, oprócz batików z realnymi kobietami, pojawiły się sceny z płaskorzeźb Majów. I znów kobieta na pierwszym planie. Tym razem jako wojowniczka, królowa, kobieta poświęcająca się dla idei. Sama autorka mówi o swoich pracach i tematach w nich poruszanych: "To zupełnie inny świat. Zupełnie niepodobny do naszego. Inny z powodu odmiennej kultury, religii, tradycji, warunków życia. W moich obrazach podjęłam próbę zwrócenia uwagi na życie tamtejszych kobiet. Moja praca zawodowa zawsze była związana z niesieniem pomocy innym. Teraz malarstwo i podjęta tematyka jest kontynuacją tego, co było dla mnie zawsze najważniejsze - ludzie i ich życie".

Wernisaż w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Stare Miasto 33) jest o godz. 17. Wstęp wolny.

Wystawa czynna do 14 lutego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184926

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.