Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.01.2013 11:00 Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
O gazecie (w 2012 roku) słów parę...
(fot. Nasz nowy portal mapowy)

Koniec starego i początek nowego roku to czas podsumowań. Jaki był 2012 dla eswiatowid.pl?

W eswiatowid.pl zależy nam na tym, aby nie być słupem ogłoszeń. Oczywiście zapowiadamy nadchodzące wydarzenia (patrz: dział Imprezy), ale przede wszystkim stawiamy na publicystykę. Zależy nam szczególnie na tym, by przedstawiać Wam aktualny stan wiedzy o historii i współczesności regionu warmińsko-mazurskiego – stąd wiele materiałów, w których głos zabierają naukowcy i specjaliści różnych dziedzin. Zależy nam też na tym, by przekazywać nowe, ciekawe idee oraz pomysły, które rodzą się w głowach ludzi żyjących na terenie województwa - i gdzie indziej również.

Pokazujemy działalność instytucji oraz pojedynczych ludzi – profesjonalistów i amatorów. Regularnie bywamy z kamerą i magnetofonem radiowym w różnych miejscach Warmii i Mazur. W 2012 roku byliśmy m.in. w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, Muzeum Michała Kajki w Ogródku, we Fromborku, Ornecie, Tolkmicku, Olsztynku, Grunwaldzie, a właściwie w Stębarku i Olsztynie oraz na różnego rodzaju wydarzeniach w Elblągu.

Stworzyliśmy kolejne sylwetki artystów (w tym elblążanina Janusza Hankowskiego i zmarłej latem mistrzyni tkaniny artystycznej Barbary Hulanickiej), wizytówki miejscowości, mówiliśmy o rozmaitych wątkach z historii regionu i samego Elbląga, nowościach książkowych, dziedzictwie kulturowym (w związku z wdrażaniem przez Polskę konwencji Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego), mniejszościach narodowych (m.in. o Tatarach i Romach) i zachęcaliśmy do rozmów na ważne tematy, nie tylko kulturalne (cykl radiowych rozmów o problematyce równościowej zrealizowany w czasie Kongresu Kobiet w Warszawie).

W 2012 roku, dzięki zaangażowaniu wielu osób, udało nam się zrealizować film dokumentalny Dom dla kultury. Jego premiera miała miejsce na uroczystości z okazji 50-lecia elbląskiego ośrodka kultury - obecnie Centrum Spotkań Europejskich Światowid, wydawcy gazety. Prace nad filmem trwały 5 miesięcy. Pomocy udzielili nam elblążanie, którzy przechowali w domowych archiwach zdjęcia pokazujące działalność placówki - od jej początków oraz twórca Telewizji Elbląskiej Juliusz Marek. Warto podkreślić, że w związku z 50-leciem Światowida redakcja stworzyła jeszcze cykl radiowych rozmów ze znanymi elblążanami o historii domu kultury na tle powojennych dziejów miasta i kraju.

W lutym minie rok od kiedy redakcja, wraz z rzecznikiem CSE Edytą Jasiukiewicz i kierowniczką kina Światowid Natalią Klonowską, realizuje program Kultura w Centrum, który pokazuje bieżące propozycje ośrodka kultury. Program emituje Telewizja Elbląska.

Na łamach eswiatowid.pl gości reportaż radiowy. Bohaterka Pamiętnika Anny Bogusława Chorostian od prawie 50 lat mieszka na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. Historyk sztuki i poetka wiele lat pracowała w Muzeum Mikołaja Kopernika. Na początku lat 70. jej słuchowisko o Annie Schilling, gospodyni Kopernika, zajęło III miejsce w konkursie Polskiego Radia Kraków. Po latach na jego podstawie powstała wierszowana opowieść o Annie Schilling. Losy pani Bogusławy są dziwnie splecione z tą historią…

W 2012 roku gros czasu i uwagi pochłonęła nam jednak przebudowa gazety i stworzenie portalu społecznościowego ekulturalni.pl oraz portalu mapowego. Gazeta w nowej odsłonie i portale ruszyły w grudniu, ale wciąż trwają prace techniczne, udoskonalające funkcjonalności projektu, który - co warto podkreślić - należy do innowacyjnych przedsięwzięć realizowanych w ostatnich latach przez instytucje kultury w północno-wschodniej Polsce. W 2013 roku czeka nas intensywna praca nad tym, by gazeta i portale wypełniły się treściami, które - mamy nadzieję - stworzymy wspólnie z Wami.

A dla Was - jaki był miniony rok? Na co - oczywiście jeśli chodzi o kulturę - liczycie w nowym?

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11456
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9200758

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.