Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.01.2013 10:18 Miasto:Olsztyn Kategoria:Etnografia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Dziedzictwo niematerialne - promocja naszej tożsamości
(fot. kadr z materiału filmowego)

W 95. rocznicę śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie została wczoraj uroczyście otwarta Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Pod koniec 2010 roku Polska, jako jeden z ostatnich krajów w Europie, ratyfikowała konwencję Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zobowiązała się tym samym do sprawowania opieki i promowania najcenniejszych elementów naszej tożsamości.

Niematerialne dziedzictwo to tradycje i przekazy ustne, sztuki widowiskowe, teatr, taniec, zwyczaje, obrzędy i rytuały. Realizacja zapisów konwencji obejmuje m.in. stworzenie krajowej i regionalnych list przejawów niematerialnego dziedzictwa - rodzaju inwentarzy, które oprócz funkcji informacyjnej i promocyjnej, będą wskazywały te elementy dziedzictwa, które należy otoczyć szczególną troską.

Wczoraj w Olsztynie wiceminister kultury Piotr Żuchowski ogłosił otwarcie listy krajowej i rozpoczęcie naboru wniosków o wpis na tę listę. Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego prowadzi minister kultury i dziedzictwa narodowego, a wnioski o umieszczenie na niej określonych przejawów dziedzictwa przyjmuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Mogą je składać społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne.

Co istotne, umieszczenie na liście krajowej umożliwi starania o wpis na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Znajdują na niej już m.in. hiszpańskie flamenco, francuska tradycja biesiadowania czy chińskie wycinanki z papieru.

We wczorajszej konferencji Dziedzictwo niematerialne - promocja naszej tożsamości wziął także udział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i prezes Związku Województw RP Jacek Protas, który wraz z wiceministrem Żuchowskim podpisał list do marszałków - apel o włączenie się samorządów we wdrażanie konwencji, w tym w tworzenie regionalnych inwentarzy niematerialnego dziedzictwa oraz włączenie tej problematyki do programów ochrony dziedzictwa i strategii rozwoju.  

Więcej na ten temat - wkrótce na eswiatowid.pl .

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11405
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8990743

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.