Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.12.2012 17:06 Miasto:Warszawa Kategoria:Książka Prasa Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Korczak OLE!

Otwarta Licencja Edukacyjna - to nowy instrument prawny, który pozwoli na otwarty dostęp do utworów literackich w celach edukacyjnych i naukowych. Pierwszym zbiorem udostępnionym w internecie na nowych zasadach jest spuścizna Janusza Korczaka.

Otwarta Licencja Edukacyjna powstała z inicjatywy ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. To odpowiedź na postulaty legalnego dostępu do chronionych prawem autorskim dzieł literackich.

 

Dziś na konferencji prasowej minister podkreślił, że nową formułę wypracowano dzięki współpracy wielu osób i instytucji. - Najważniejsze, że ten mikołajkowy prezent dla szkół i dzieci ujrzał światło dzienne, i to pod koniec Roku Korczakowskiego - podkreślił Bogdan Zdrojewski.

 

W konferencji uczestniczyli też dyrektorzy: Instytutu Książki - Grzegorz Gauden i Biblioteki Narodowej - Tomasz Makowski oraz prezes Wydawnictwa W.A.B. Beata Stasińska.

 

"Na zasadach OLE, jako pierwsza, udostępniona została całość dorobku Janusza Korczaka, m.in. najbardziej popularne powieści: Król Maciuś Pierwszy oraz Król Maciuś na wyspie bezludnej. Są one dostępne od dziś w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona: polona.pl/dlibra . Kilka książek, w związku z zawartymi umowami wydawniczymi, udostępnionych będzie w przyszłym roku: Kajtuś Czarodziej (1 maja 2013 r.), Pamiętnik i inne pisma z getta (1 września 2013 r.), Bankructwo małego Dżeka (1 października 2013 r.), Prawidła życia (1 czerwca 2013 r.) oraz Józki, Jaśki, Franki (rok 2013)" - informuje na swej stronie internetowej ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Tam też można znaleźć szczegóły dotyczące o Otwartej Licencji Edukacyjnej (tutaj).

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11742
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10400885

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.