Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.10.2012 12:15 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Biblioteka Elbląska
Po festiwalu Żydowskie Motywy...

W kwietniu przyszłego roku w Warszawie odbędzie się 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy. Obrazy prezentowane w czasie tegorocznej edycji będzie można obejrzeć w Elblągu.

Festiwal - jak można przeczytać na jego stronie internetowej - jest poświęcony "narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów".

W tym roku jury oceniło ponad 30 produkcji z różnych krajów. W najbliższych tygodniach Biblioteka Elbląska pokaże 12 z nich - w tym te, które zdobyły nagrody.

W najbliższy piątek, 12 października, będzie można obejrzeć filmy z Polski i Kanady. Ala z elementarza - krótkometrażowy portret dr Aliny Margolis - Edelman, która była pierwowzorem Ali ze słynnego Elementarza Mariana Falskiego, otrzymał nagrodę Srebrnego Warszawskiego Feniksa.

"W czasie wojny Alina Margolis - Edelman uczyła się w Szkole Pielęgniarstwa w getcie warszawskim. W 1968 r. przymusowo emigrowała z Polski. Uczestniczyła w wyprawach francuskiej organizacji Lekarze bez Granic, ratując zdrowie i życie dzieci na całym świecie. Portret starszej pani o niespożytej energii, dokonującej rzeczy, które reszcie świata wydają się niewykonalne" - czytamy w opisie filmu, który wyreżyserowała Edyta Wróblewska.

Z kolei dokument The Socalled Movie w reżyserii Garry'ego Beitela zdobył Brązowego Warszawskiego Feniksa 8. edycji festiwalu Żydowskie Motywy.

Oto garść informacji o tym filmie: "ponad 2,5 miliona wejść na YouTube na teledysk You Are Never Alone spowodowało, że mieszkający w Montrealu muzyk, filmowiec, rysownik i czarodziej Josh Dolgin, zwany Socalled, zelektryzował świat sztuki. Jego niezwykły styl łączy surrealistyczne wizualizacje z własną mieszanką hip-hopu, funku i tradycyjnej muzyki żydowskiej. Reżyser zabiera widzów w podróż po wnętrzu mózgu człowieka, który został nazwany Jamesem Brownem w wersji jidysz, zgłębiając jego sztukę, życie i wszystko co powoduje, że jest tak fascynujący".

19 października do zobaczenia będą: Krakowiaczek ci ja Tomasza Magierskiego i Lawnswood Gardens Pawła Kuczyńskiego, 9 listopada - Między kroplami deszczu Kuby Karysia i Obietnica - Mortena BH, Kirsten Dehlholm i Henninga Carlsena, 16 listopada - Moja Australia, Amiego Drozda oraz Przesłuchanie Udo Prinsena, 23 listopada - Nasze dzieci Natana Grossa i Rachunek szczęścia Irka Dobrowolskiego, a 7 grudnia - Ucięta dyskusja Danae Elon oray Wesołych świąt Luca Marvanyiego.

Pokazy odbędą się dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Żydowskie Motywy, organizatora festiwalu.

Miejsce: Sala Audiowizualna, przy ul. św. Ducha 3-7. Początek zawsze o godz. 18.

Wstęp jest wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10404660

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.