Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.10.2012 02:09 Miasto:Olsztyn Kategoria:Etnografia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Tajwańskie talizmany szczęścia
Jedna z prac
Jedna z prac

W Olsztynie będzie można zobaczyć tradycyjne drzeworyty z Tajwanu. "Drzeworyty to rodzaj talizmanów ochronnych i amuletów, które mają także przynosić szczęście, pomyślność, powodzenie, bogactwo i dobrobyt. Ich tematyka jest różna - przedstawiają wyobrażenia bóstw opiekuńczych i sceny rodzajowe, ilustracje ze znanych powieści i sztuk teatralnych, ludowych oper oraz bajek" - czytamy w zapowiedzi wystawy.

Od piątku, 12 października, w galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej będzie można oglądać drzeworyty z organizowanych na Tajwanie konkursów na drzeworyt noworoczny. Konkurs ten ma na celu podtrzymanie i rozwój tradycji oraz sztuki ludowej.

"Zwyczaj zdobienia drzwi do świątyń oraz domostw kolorowymi obrazkami sięga odległych wieków. W przeszłości drzeworyty były przygotowywane z okazji różnych festiwali i świąt ludowych czy ważnych uroczystości rodzinnych. Z czasem tworzono je tylko w czasie obchodów Księżycowego Nowego Roku - najważniejszego święta dla Chińczyków.

Drzeworyty noworoczne, których tradycja jest wciąż żywa na Tajwanie, zaliczane są do zwyczajów noworocznych. Przedstawiają one bóstwa, bohaterów i opiekunów, są żywym elementem kultury ludowej. Wykonane tradycyjnymi metodami, pełnią różne funkcje. W przeszłości modlono się do nich i obdarowywano się nimi nawzajem.

Drzeworyty to rodzaj talizmanów ochronnych i amuletów, mają także przynosić szczęście, pomyślność, powodzenie, bogactwo i dobrobyt. Wykorzystywane są również jako ozdoba mieszkania.

Drzeworyty związane są tematycznie z chińską kulturą. Ich tematyka jest różna. Przedstawiają one wyobrażenia najróżniejszych bóstw opiekuńczych i sceny rodzajowe, a także ilustracje ze znanych powieści i sztuk teatralnych, ludowych oper oraz bajek. Motywem przewodnim często są także chińskie znaki zodiaku, takie jak: szczur, wół, tygrys, zając, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia. Innym tematem często prezentowanym są ryby. W języku chińskim słowo "ryba" brzmi podobnie do słowa "pomyślność", "dobrobyt" czy "bogactwo"" - informują organizatorzy ekspozycji.

Początek wernisażu - godz. 16. W programie będzie też pokaz kaligrafii w wykonaniu Lee Chi-Che.

Współorganizator wydarzenia: Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej.

Galeria Stary Ratusz mieści się przy ul. Stare Miasto 33.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185057

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.