Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.10.2012 04:52 Miasto:Warszawa Kategoria:Książka Prasa Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Nike A.D. 2012

Wczoraj w Warszawie przyznano Nike - najważniejszą literacką nagrodę w Polsce. Jej tegorocznym laureatem jest Marek Bieńczyk. Nike czytelników zdobył Andrzej Franaszek.

Nike jest przyznawana od 1997 r.. Jej laureat otrzymuje statuetkę projektu Gustawa Zemły i 100 tys. zł ufundowane przez Gazetę Wyborczą oraz Fundację Agory.

W tym roku w jury konkursu zasiedli: Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Jan Gondowicz, Inga Iwasiów, Ryszard Koziołek, Tadeusz Nyczek (przewodniczący), Adam Pomorski, Maria Poprzęcka i Iwona Smolka.

W finałowej siódemce, obok nagrodzonych utworów Marka Bieńczyka (Książka twarzy) i Andrzeja Franaszka (Miłosz. Biografia), znalazły się książki: Krystyny Czerni (Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego), Filipa Springera (Miedzianka. Historia znikania), Małgorzaty Szejnert (Dom żółwia. Zanzibar), Eugeniusza Tkaczyszyna - Dyckego (Imię i znamię) i Magdaleny Tulli (Włoskie szpilki).

Na uwagę zasługuje dominacja literatury faktu - dwie z siedmiu finałowych pozycji to biografie, dwie kolejne to reportaże, jest też zbiór esejów, tom poezji i zbiór opowiadań. Po raz pierwszy w historii nagrody Nike przypadła literackiemu esejowi. Co również ciekawe, obaj laureaci są związani z krakowskim Tygodnikiem Powszechnym.

Warto posłuchać radiowej rozmowy z Andrzejem Franaszkiem, który w maju gościł w Nowym Dworze Gdańskim na konferencji poświęconej "żuławskiemu" wątkowi w życiu Czesława Miłosza. Rozmowa jest tutaj.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184941

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.