Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.10.2012 04:04 Miasto:Gołdap Kategoria:Turystyka Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Region, który turystyką stoi...
Ruciane Nida - jedno z wielu pięknych miejsc w regionie...
Ruciane Nida - jedno z wielu pięknych miejsc w regionie...

W Gołdapi odbędą się jutro wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki.

Ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Turystyki przypada 27 września. To okazja do przypomnienia, jak ważną dziedziną działalności człowieka jest turystyka i jak znaczny ma ona wpływ na gospodarkę. W naszym regionie turystyka jest jednym z podstawowych źródeł utrzymania mieszkańców, na jej rozwoju bazują też plany na przyszłość. Warto podkreślić, że decyzją Światowej Organizacji Turystycznej tegoroczny Dzień Turystyki jest obchodzony pod hasłem Turystyka i zrównoważona energia - siłami napędowymi zrównoważonego rozwoju.

- Warmia i Mazury jako region o charakterze turystycznym ma bogatą tradycję obchodów Dnia Turystyki. Samorząd województwa przywiązuje dużą wagę do corocznych tematów wybieranych na tę okazję - mówi wicemarszałek Jarosław Słoma, który otworzy jutrzejszą uroczystość w Gołdapi. - Tegoroczne hasło nawiązuje do ogłoszonego przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi. Istotą obu tych haseł jest oszczędne gospodarowanie energią oraz wytwarzanie odnawialnych źródeł energii, aby wystarczyła ona obecnie żyjącym i następnym pokoleniom na całym świecie.

Zarząd województwa nieprzypadkowo wybrał Gołdap na miejsce obchodów.

- Ważne, że świętujemy nie tylko w Olsztynie. W poprzednich latach obchody organizowane były w Mrągowie, Fromborku, Rynie czy Ełku i zawsze przy współudziale lokalnych samorządów - podkreśla wicemarszałek Słoma. - Gołdap to miasto położone peryferyjnie w stosunku do stolicy regionu, co wyraźnie wskazuje, że poza głównymi ośrodkami turystycznymi mamy wiele równie atrakcyjnych miejsc w innych częściach Warmii i Mazur. Zarząd województwa stawia na ich rozwój, czego potwierdzeniem są inwestycje realizowane z funduszy unijnych, które w sposób uporządkowany były i są lokowane na obszarze całego województwa, a nie tylko w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich czy nad Jeziorakiem. Inwestycje te generują rozwój tych miejscowości, leżących na przykład nad Zalewem Wiślanym czy na terenie Mazur Garbatych, co oczywiście sprzyja rozwojowi turystyki.

Uroczystości w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Piękna Góra zacznie się o godz. 12.45. Zaplanowano wręczenie odznak honorowych za zasługi dla turystyki i certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepsze produkty turystyczne. Będzie także kiermasz sztuki ludowej, rękodzieła i produktów regionalnych, a także pokazy pieczenia sękacza, wikliniarstwa, rzeźby i kręcenia miodu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10747497

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.