Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.10.2012 02:37 Miasto:Kwidzyn Kategoria:Książka Prasa Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Szneki z glancem i inne smaki Powiśla
Tak wygląda okładka książki...
Tak wygląda okładka książki...

"Najcenniejszym posagiem jest nie tylko pieniądz, jak mawiała moja babcia, ale przede wszystkim gospodarność, oszczędność i znajomość sztuki kulinarnej" - pisze we wstępie do swojej książki Smaki Powiśla Grażyna Michalik, mieszkanka Sztumu, pedagog i miłośniczka historii.

W książce Smaki Powiśla znalazło się około 200 przepisów na potrawy, które gościły na stołach mieszkańców Powiśla przed 1945 rokiem.

 

- W przepisach starałam się zachować lokalne nazwy potraw, takie jak muza, plince, kuchy na młodziach czy szneki z glancem, nazwy składników potraw: kubaba, listek bobkowy, bania, angrest czy modre jagody oraz nazwy wykonywanych czynności i używanych do tego narzędzi, jak choćby wywałkować, zaskwarzyć, tygiel, mątewka - wyjaśnia autorka. - Całość została podzielona na rozdziały dotyczące dnia powszedniego, Wielkanocy, Gwiazdki, zapasów na zimę oraz dobrych rad prawie na wszystko. Ostatni rozdział - Szef kuchni poleca zawiera przepisy szefa kuchni restauracji w hotelu Hezner, działającej w Kwidzynie na początku XX wieku. Tworząc Smaki Powiśla, kierowałam się chęcią pomocy nauczycielom przy realizacji zagadnień ścieżki regionalnej dotyczącej Powiśla, więc bardzo dużo jest w niej przekazów dotyczących tej tematyki.

 

Wydawcą jest pracownia regionalna przy Kwidzyńskim Centrum Kultury. Publikacja do nabycia w księgarni internetowej KCK - tabularium.ckj.edu.pl w cenie 26 zł oraz w księgarniach Empiku.

***

A oto fragment wstępu:

"Recepty, proporcje pospiesznie spisane na cydelku, czy wręcz starannie wykaligrafowany w kochbuchu przepis, ale w każdym cząstka czyjegoś domu, zapach ulubionego smaku...

Nie można wyobrazić sobie dnia powszedniego czy świątecznego bez jedzenia, czy było to objadanie się na weselu, czy skromnie przyrządzona strawa, czy w polskich domach wonna święconka wielkanocna, czy wreszcie wieczerza wigilijna z tradycyjnymi daniami. (...)

Przepisy zamieszczone w książce pochodzą od sztumian oraz kwidzynian mieszkających na Powiślu od urodzenia, inne są wiernymi tłumaczeniami przepisów przekazanych przez mieszkańców Sztumu i Kwidzyna sprzed 1945r., a część stanowią zapamiętane smaki z dzieciństwa.

Myślę, że niektórzy czytelnicy odnajdą swoje wspomnienie, cząstkę wspólnie obchodzonych świąt, odpustowego obiadu, smak chwil spędzonych z najbliższymi za stołem. Może będzie to dobra okazja do uporządkowania własnych cydelków z przepisami na ulubione potrawy? Wszak najcenniejszym posagiem jest nie tylko pieniądz, jak mawiała moja babcia, ale przede wszystkim gospodarność, oszczędność i znajomość sztuki kulinarnej."

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
MC
|2012-10-03 08:21:35
już mam.... a może jakiesspotkanie z autorem w Elblągu
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7723884

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.