Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.09.2012 02:23 Miasto:Kaliningrad Kategoria:Teatr Autor:J. Kozłowska - Dyrla, inf.nadesłane Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Z Elbląga do Kaliningradu

O słodkiej Lukrecji - spektakl przygotowany przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu i WTZ przy Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty zostanie zaprezentowany podczas I Międzynarodowego Festiwalu Bursztynowe Gwiazdy w Kaliningradzie.

 

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego,doceniając wkład Światowida w rozwój kontaktów pomiędzy Polską i Obwodem Kaliningradzkim na polu kultury, na posiedzeniu w dn. 11.04.2006 r. powołał na bazie Centrum Ośrodek Współpracy Transgranicznej z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej.
Tym razem współpraca zacieśniania będzie poprzez teatr.

I Międzynarodowy Festiwal Bursztynowe Gwiazdy odbędzie się w Kaliningradzie w dniach od 26 do 29 września 2012 r. Organizatorami są Ogólnorosyjskie Towarzystwo Głuchych oraz Agencja do Spraw Młodzieży Obwodu Kaliningradzkiego.

Do udziału w festiwalu zaproszono grupy artystyczne oraz indywidualnych artystów z Rosji oraz kilku krajów europejskich.

- Zaproszenie na ten  festiwal to duże wyróżnienie, tak procentuje praca, którą od lat się zajmujemy, a także współpraca, którą nawiązujemy z różnego rodzaju  instytucjami i stowarzyszeniami - mówi Teresa Miłoszewska, kierownik Działu Edukacji Kulturalnej w CSE Światowid.

Założeniem festiwalu jest zwrócenie uwagi publicznej na osoby z niepełnosprawnościami, twórczość artystyczna służy tu nie tylko rehabilitacji, ale sprzyja również integracji społecznej.

Przed teatrem Walizka kolejne wyzwanie, tym razem publiczność będzie nie tylko międzynarodowa (jak podczas MSA), ale również niesłysząca, dlatego cały spektakl O słodkiej Lukrecji, podczas jego trwania, będzie tłumaczony na język migowy.

- Podczas prób pracujemy teraz nad tym, żeby główny przekaz historii i wszystkie emocje wyrazić niewerbalnie, tak aby jeszcze lepiej dotrzeć do festiwalowego widza - mówi Edyta Machul, reżyser spektaklu.

Spektakl jest efektem projektu Twórcza Terapia, realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Premiera odbyła się 28 grudnia w 2010 roku, miał też swoją odsłonę podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych w Elblągu.

O słodkiej Lukrecji to bajka nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, inspirowana jest książką Roksany Jędrzejewskiej -Wróbel O słodkiej królewnie i pięknym księciu.

Tak mówi o pracy nad spektaklem Edyta Machul:  Główną rolę gra Danuśka - kobieta słusznych gabarytów i pełna temperamentu, czyli prawdziwa Lukrecja. Idąc za cytatem z książki całkiem ładna, inteligenta i zdolna. A na dodatek słodka jak miód.... Jej towarzyszem jest piękny książę, czyli Jacek. Wystarczyło ubrać go w stylizowany strój i już stał przed nami nasz bajkowy bohater o wielkim sercu. Nie trzeba było mu nic podpowiadać - jego sposób poruszania się, mówienia sprawił, że bardzo naturalnie przyszło mu zagrać tę rolę. Tak samo jest z pozostałymi osobami. Są jakby stworzeni do tej historii. A jest ona bardzo prosta i równocześnie bardzo współczesna, bo zna ją chyba każdy, kto choć raz się zakochał. To historia miłości Lukrecji i Księcia, o ludziach, którzy kochali zbyt mocno. Opowieść o ich spotkaniu i o nudzie w związku. W spektaklu proponujemy trzy zakończenia. Każdy z widzów może wybrać takie, jakie mu się najbardziej podoba, albo napisać własne.

Obsada:
Lukrecja -  Danusia Orkwiszewska
Książę   -   Jacek Krawczenko
Wujek Nuda - Zbyszek Witczak
Ptaszki Wątpliwości - Ola Brudzyńska, Darek Naus, Kamil Bułka
Narrator -  Marta Michiej
Scenografia - Agnieszka Ochmańska
Reżyseria - Edyta Machul

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11456
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9200909

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.