Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.09.2012 01:12 Miasto:Pisz Kategoria:Dziedzictwo kulinarne Autor:ZG Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Zakątki Warmii i Mazur: szlak kulinarny - Festiwal Runa Leśnego w Piszu

Uszka z grzybami, sok z jagód i malinowa nalewka - przetwory ze skarbów leśnego runa są przepyszne. Ich miłośnicy, a także zapaleni grzybiarze, zbieracze jagód, jeżyn, poziomek czy malin, koniecznie powinni w najbliższa sobotę,  8 września odwiedzić Pisz. Tam odbędzie się Regionalny Festiwal  Runa Leśnego.

Podczas imprezy odbędą się aż trzy konkurencje kulinarne. W pierwszym Na najlepszą potrawę z grzybami - zupa oraz danie główne udział wezmą kucharze i amatorzy kulinarnych zmagań. Postawą ich dań będą borowiki, kurki i podgrzybki. Najlepszą potrawę wybierze profesjonalne jury. Natomiast lokalni kucharze z restauracji i gospodarstw agroturystycznych, rywalizować będą w konkursie Na najlepszą zupę grzybową. Ich potrawy oceniać będzie publiczność, która wcześniej oczywiście będzie miała okazję spróbować przygotowanych potraw.

Będzie też coś mocniejszego - Konkurs nalewek leśnych, przygotowanych przez pasjonatów domowych wyciągów z leśnych owoców, kwiatów i ziół. W ubiegłym roku jury najbardziej smakowała nalewka poziomkowa, nalewka "malinówka" i likier malinowy słodka malinka.

Oczywiście konkursy to nie wszystko, organizatorzy zapaszają też na kiermasz produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych, w tym członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle oraz występy artystyczne.

Celem imprezy i odbywających się w jej ramach konkursów jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla, promowanie żywności opartej na surowcach pochodzenia lokalnego, w tym z runa leśnego,  ochronę regionalnego dziedzictwa kulinarnego, zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych oraz promocję restauracji i gospodarstw agroturystycznych.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11458
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9218593

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.