Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Teraz się okaże, co jest najsmaczniejsze

Mieszkańcy regionu, a także odwiedzający te strony turyści, nie raz mieli okazję uczestniczyć w imprezach kulinarnych na powietrzu. Kucharze i amatorzy gotowania rywalizowali ze sobą w konkursach na najlepsze potrawy z mąki, mleka, ziemniaków, ryb, mięsa drobiowego, wieprzowego czy wołowego, runa leśnego, dziczyzny i wielu innych. Nadszedł czas na wybór najlepszych z najlepszych.

Wydarzenia te znalazły się w kalendarzu przygotowanym przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Imprezy promują żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną województwa. Przez cały rok, w różnych miejscowościach odbywały się festiwale produktów regionalnych, a ich główną atrakcją były właśnie konkursy kulinarne. Stosowane do przygotowywania potraw surowce powstały, zostały wyhodowane lub wytworzone w regionie, przez lokalnych wytwórców i producentów.

Jury i publiczność obserwująca zmagania profesjonalnych i amatorskich kucharzy wybierała tych, którzy przygotowali najlepsze potrawy. A w sobotę, 25 sierpnia w Lidzbarku Warmińskim odbędzie się finał regionalny konkursów Smaki Warmii, Mazur i Powiśla.  W konkursie na najlepszą regionalną potrawę 2012 roku, zarówno w kategorii: kucharze zawodowi, jak i amatorzy  będą walczyli laureaci poprzednich konkursów. Zmagania uczestników oceniać będzie jury pod przewodnictwem Grzegorza Russaka.

Ponadto odbędzie się też konkurs na Na najlepszy produkt regionalny, a biorący w nim udział zeprezentują:

- Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego, w tym m.in.: produkty i przetwory mięsne, produkty i przetwory z ryb, produkty i przetwory mleczarskie   oraz miody.
- Produkty regionalne pochodzenia roślinnego i produkty z grzybami, w tym: przetwory owocowe i warzywne (także napoje bezalkoholowe), produkty zbożowe i cukiernicze oraz z grzybami.
- Regionalne napoje alkoholowe

Podczas imprezy odbędzie się też Kiermasz  żywności naturalnej, tradycyjnej i regionalnej, w tym pochodzącej od członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11277
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7962691

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.