Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.08.2012 12:57 Kategoria:Turystyka Autor:Zuzanna Gajewska Placówka:Brak
Zakątki Warmii i Mazur - miejsca dla aktywnych: parki linowe

Warmia i Mazury - jezior ci u nas dostatek. I kajakiem też można popływać, lasów na spacery nie brakuje i nawet do morza całkiem blisko. Tylko do tych gór jakoś tak daleko... Ale jeśli ktoś ma w sobie żyłkę alpinisty, też znajdzie tu coś dla siebie. Coraz więcej w naszym regionie jest, popularnych w ostatnich latach, parków linowych.

Zawieszone na wysokości kilku metrów chybotliwe mostki, przyczepione do drzewa siatki, liny, przy pomocy których trzeba zjechać, by dostać się w bezpieczne miejsce - czyli drzewo. To wszystko i wiele innych atrakcji na lubiących aktywny wypoczynek czeka w parkach linowych. Poniżej prezentacji kilku z nich z naszego regionu.

Leśny Park w Olsztynie

Olsztyński park znajduje się w Lesie Miejskim tuż przy Stadionie Leśnym. Znajdują się w nim cztery trasy: trasa łatwa dla dzieci z 18 przeszkodami, średnia dla młodzieży i dorosłych z 24 przeszkodami, trasa trudna dla dorosłych składająca się z 25 przeszkód oraz trasa zjazdowa. Ta ostania skalda się z czterech przeszkód i dwóch zjazdów tyrolskich o długości 333 metów.

Nie tylko dla kowbojów - Mrągowo

W Mrągowie można odwiedzić Western Lina Park, który leży tuż za płotem Miasteczka Westernowego Mrongoville. Mrągowski Park Linowy zajmuje powierzchnię jednego hektara i podobnie jak olsztyński, ma cztery trasy o  różnym stopniu trudności, chociaż są one nieco krótsze niż te w Parku Leśnym. Najłatwiejsza trasa jest stworzona dla maluchów (od 1 m wzrostu). Trasa ta ma 10 przeszkód, a dzieci mogą pokonywać je samodzielnie lub pod okiem opiekuna czy instruktora. Trasa średnia dla młodzieży i trasa dla dorosłych mają kolejno 12 i 15 przeszkód. Jest też trasa zjazdów tyrolskich o zachęcającej nazwie - Szybsi od cienia. Składa się ona z czterech zjazdów o łącznej długości 140 metrów.

Park w rezerwacie

Park Linowy Stare Jabłonki znajduje się w rezerwacie sosny Taborskiej.  Park zawieszony jest na wysokości od 5 do 10 metrów. Ciekawe nazwy tras zachęcają do ich pokonania. Maraton zbieracza igieł - to najdłuższa trasa tego parku, ma pół kilometra. Jej nazwa wzięła się stąd, że pokonującego przeszkody uczestnika igły sosen drapią po plecach. Podczas wędrówki jest do pokonania jest 27 przeszkód.  Natomiast Trasa nie tylko dla misiów - to trasa stworzona specjalnie dla najmłodszych, jej nazwa nawiązuje do misiów, które w poszukiwaniu miodu wdrapują się na drzewa. Trasa ma 100 metrów i znajduje się na wysokościach od 0 do 5 metrów, a milusińscy mają na niej do pokonania 7 przeszkód.

Kolejny na mapie - Elbląg

Park linowy w Elblągu jest najmłodszy w tym gronie. Powstał tego lata i znajduje się na Górze Chrobrego, gdzie, gdy spadanie śnieg, elblążanie oddają się sportom zimowym. Cała trasa Parku Chrobry składa się z 49 przeszkód o łącznej długości 450 m i jest podzielona na cztery oddzielne etapy. Trasa łatwa (zielona) jest dla dzieci, ma 15 przeszkód. Tyle samo ma trasa średnia (niebieska). Trasa trudna (czerwona) jest przeznaczona dla tych, którrym po przejściu poprzednich  jeszcze mało emocji. Tu do pokonania jest o jedną przeszkodę więcje niż w porzednich. Czwarta, trasa tyrolkowa (czarna), składa się z trzech przeszkód.

 

Parki linowe są też w Pasymiu, Butrynach, Kamińsku czy Spychowie. Poza naszym województwem, ale całkiem blisko można je znaleźć między innymi w Malborku, na Mierzei Wiślanej (Stegna, Krynica Morska) czy w Szymbarku.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184251

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.