Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Co znaleziono w grodzisku w Starym Dzierzgoniu?

Grodzisko w Starym Dzierzgoniu (powiat sztumski) po raz pierwszy badano na początku XIX w.. Archeolodzy pracowali tam też przed II wojną światową, a najświeższe wykopaliska odbyły się w latach 2009-2011 r. O ich wynikach opowie jutro w muzeum w Kwidzynie Seweryn Szczepański, mediewista i historyk archeologii z Iławy.

Seweryn Szczepański, przypomina Sylwia Tatara, kierowniczka kwidzyńskiego muzeum, to nauczyciel, autor licznych publikacji i prelekcji. Należy do Towarzystwa Miłośników Historii i Kultury Prusów Pruthenia i brał udział w projektach prowadzonych przez Towarzystwo. Obecnie, pod kierunkiem prof. Grzegorza Białuńskiego, pisze pracę doktorską w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zajmuje się zmianami osadniczymi i społecznymi, jakie do połowy XIV wieku miały miejsce na ziemiach Pomezanii pruskiej.

- W latach 1935-37 na terenie grodziska w Starym Dzierzgoniu wykopaliska prowadziła specjalna naukowo-badawcza jednostka SS-Ahnenerbe (jej nazwę można tłumaczyć dosłownie jako Dziedzictwo Przodków) pod kierunkiem Hansa Schleifa, Johanna Löhausena oraz barona Wolfa von Seefelda. Wykład przybliży historię stanowiska i historię badań oraz funkcjonowanie grodziska w źródłach średniowiecznych i nowożytnych. Całość urozmaicona zostanie unikalnymi zdjęciami archiwalnymi, pochodzącymi nie tylko z archiwów niemieckich, ale także prywatnych zbiorów rodziny Hansa Schleifa - informuje Sylwia Tatara.

Początek o godz. 18. Wstęp jest wolny.

Wykład towarzyszy wystawie pokazującej wyniki ostatnich wykopalisk w Starym Dzierzgoniu. Prowadziła je powołana przez Instytut Antropologii i Archeologii Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku Misja Pomezańsko - Bałtycka (pod kierunkiem Daniela Gazdy), we współpracy z Muzeum Zamkowym w Malborku oraz Fundacją Ureusz.

- Podstawowym celem misji jest badanie wczesnych założeń krzyżackich. Grodzisko w Starym Dzierzgoniu było pierwszym wytypowanym obiektem. Prace terenowe podjęto w celu zweryfikowania wyników badań z lat 1935-37, które prowadzono pod silną presją polityczną. Postęp prac oceniał sam Heinrich Himmler. Wtedy priorytetem było udowodnienie germańskości tych terenów, toteż marginalizowano lub pomijano fakty związane z innymi kulturami - wskazuje Joanna Jezierska z Muzeum w Kwidzynie, którą malborskie Muzeum Zamkowe oddelegowało do tego projektu (Muzeum w Kwidzynie podlega muzeum w Malborku - red.).

Co tym razem odnaleźli archeolodzy?

- Liczne fragmenty naczyń ceramicznych, a także średniowieczne militaria oraz żarna kamienne służące do wytwarzania mąki z ziaren zbóż. Przeważająca część materiałów pochodzi z okresu wczesnej epoki żelaza, czyli od 700 do 400 roku p.n.e.. Użytkowanie grodu w okresie wpływów rzymskich, to jest w latach 0-375 n.e., potwierdzają nieliczne fragmenty. Kolejny okres intensywniejszego wykorzystywania grodu to XII-XIII wiek. Najmłodsze materiały określono na XIV wiek. Zatem od powstania do ostatecznego opuszczenia grodu minęło około 2 tys. lat. Należy jednak podkreślić, że były także okresy gdy z niego nie korzystano - relacjonuje Joanna Jezierska. - Przekop przez tak zwany wał północny majdanu pozwolił udowodnić, że usypali go Krzyżacy, ale powstał on na reliktach wcześniejszej pruskiej zabudowy. Umocnienie to zatem zostało jedynie zmodernizowane przez rycerzy zakonnych. Jednym z bardziej istotnych okresów w dziejach grodu był XIII wiek. Jak podają źródła pisane, o ten gród walczyli Pomezanie, Krzyżacy i Pomorzanie. Dla ówczesnych mieszkańców tych terenów musiał być zatem istotny, a pozyskane zabytki archeologiczne potwierdzają tą chronologię.

Wystawa, którą do końca września można oglądać w kwidzyńskim zamku, pokazuje dzieje grodu i historię jego badań.

- Poza zabytkami archeologicznymi - militariami, przedmiotami codziennego użytku, fragmentami naczyń kuchennych i szczątkami kostnymi, można poznać metody pracy archeologa i sposoby opracowania materiałów z wykopalisk. Ekspozycję wzbogaca makieta grodziska ukazująca militarny kunszt jego mieszkańców, a także puzzle edukacyjne, które przybliżają pracę archeologa i pozwalają spróbować własnych sił w rekonstruowaniu ceramiki - zachęca Joanna Jezierska, która jest także komisarzem wystawy; aranżację plastyczną przygotował Mariusz Stawarski.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11456
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9200775

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.