Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 31.05.2012 09:45 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Biblioteka Elbląska
Recepta na sportowy sukces

Dziś rozpoczęły się 9. Letnie Ogrody Polityki i, mimo że pogoda jak zwykle zresztą nie dopisała (to już temat na powitalny żart prowadzących), a temat dzisiejszej dyskusji był mało kulturalny to i tak warto zakomunikować, że to już i jeszcze trzy dni przed nami.

Program artystyczny Ogrodów już od pewnego czasu niezbyt trafia w mój gust, ale paneli dyskusyjnych staram się nie opuszczać. To takie moje czterodniowe święto dla szarych komórek i nawet jeśli zdarza się, że wychodzę z nich niezadowolona to sam fakt tego, że jestem w stanie być i je ocenić daje mi pewien komfort psychiczny. Tak było i dziś, temat - Marketing sportowy nie poruszył mojej wyobraźni i miałam przed wyjściem z domu odrobinę zwątpienia, ale fakt, że dyskusję miał poprowadzić redaktor naczelny Polityki Jerzy Baczyński, postawił mnie do pionu.

Goście prosto z drogi, panel rozpoczął się z piętnastominutowym opóźnieniem, ale elblążanie też punktualnością nie grzeszyli, większość miejsc została zajęta dopiero po rozpoczęciu dyskusji. Gośćmi tego spotkania byli: Irena Szewińska - lekkoatletka, biegaczka. Przeszła do historii sportu, jako najwybitniejsza polska lekkoatletka i multimedalistka. Obecnie Szewińska pełni funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i reprezentuje Polskę w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Michał Tomczak- adwokat specjalizujący się również w prawie sportowym. Członek rad nadzorczych, m.in. Klubu Piłkarskiego Legia Warszawa. Prowadził działalność społeczną w ramach Polskiego Związku Piłki Nożnej, będąc w latach 2007-2008 przewodniczącym Wydziału Dyscypliny. Paweł Olechnowicz- elblążanin; od 10 lat prezes zarządu Grupy Lotos - jednej z największych państwowych spółek. człowiek znany i ceniony w polskim biznesie, który wie wszystko o rynku petrochemicznym.

Przyznam, że ich wybór wydawał mi się, jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji, dość przypadkowy, ale jak wyjaśnił Jerzy Baczyński, zaproszeni goście wg niego tworzą doskonałą receptę na sportowy sukces - jest sportowy idol, łączący wspaniałą osobowość, ducha walki, wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń, jest biznesmen, który interesuje się sportem, wspiera go, a jednocześnie buduje pozytywny wizerunek własnej marki i jest... cwany prawnik.

Każdy z nich miał swój zestaw pytań i swoją historię do opowiedzenia. Najczęściej podczas tych dyskusji jest tak, że tematy i pytania się przenikają, a goście wchodzą między sobą w interakcje - tym razem każdy z miał swoje dwadzieścia minut. Irena Szewińska opowiadała o przygotowaniach do Igrzysk w Londynie oraz o tym, skąd biorą się pieniądze na szkolenie polskich olimpijczyków ( to raczej nie zaskoczenie, że w całości od państwa). Paweł Olechnowicz próbował odpowiedzieć na pytanie dlaczego akurat skoki narciarskie są dyscypliną, którą wspiera Lotos, a także dlaczego zdecydował się jednak postawić na wspieranie miejscowej drużyny piłkarskiej - Lechii Gdańsk, a kilka lat wcześniej pozostawał obojętny na naciski Jacka Kurskiego właśnie w tej sprawie.

Trzeci z gości pozostał przy dziedzinie piłki nożnej i omawiał jej stan w Polsce na przykładzie Legii Warszawa. Elblążan w tym wszystkim najbardziej wzburzyło stwierdzenie, że na każdej sportowej imprezie masowej padają wyzwiska, zdarzają się bójki i burdy - nie dali się Michałowi Tomczakowi przekonać do tej tezy. Widać było, że uważają, że to domena piłki nożnej i dopóki takie zachowania nie zostaną wyeliminowane dopóty raczej nie ma szans na rodzinne, niedzielne wyjścia na mecze. A on z kolei podkreślał jak ważne jest to żeby Polacy chcieli masowo oglądać piłkę i przychodzić na mecze bo okazuje się, że w Polsce najważniejsze rozgrywki piłkarskie oglądało mniej osób niż biegi narciarskie z Justyną Kowalczyk w roli głównej.

Może to nasz odwieczny głód sukcesów? Mam wrażenie, że podczas tej dyskusji wpadliśmy w pewną pułapkę wzajemnego niezrozumienia. Michał Tomczyk mówił, że to Polacy muszą się starać o piłkę, a publiczność i pewnie spora część Polaków myśli, że jak w końcu nasi piłkarze zaczną porządnie grać i wygrywać to oglądanie takich meczy stanie się przyjemnością i będzie bardziej upowszechnione. Taki paradoks, a przecież już się sprawdzał - tak było z Adamem Małyszem czy wspominaną wcześniej Justyną Kowalczyk. Chcemy po prostu oglądać jak nasi zwyciężają, czuć pozytywne emocje, a nie po raz kolejny słyszeć refren: Nic się nie stało. Polacy nic się nie stało...

 

Co jeszcze przed nami podczas Ogrodów Polityki?:

31 maja (czwartek),

godz. 17 dziedziniec Biblioteki Elbląskiej

Spotkanie z Krystyną Jandą

prowadzenie: Zdzisław Pietrasik (kierownik działu Kultura w Polityce)

godz. 19 galeria Spatium Novum

Otwarcie wystawy zbiorowej pt. ?Droga".

godz. 20 sala U św. Ducha Biblioteki Elbląskiej

Ucho, gardło, nóż - monodram Teatru Polonia z Warszawy.

cena biletu: 50 zł

 

1 czerwca (piątek)

godz. 17 dziedziniec Biblioteki Elbląskiej

Spotkanie z Urszulą Dudziak

prowadzenie: Dorota Szwarcman (dziennikarka działu Kultura w Polityce)

godz. 20 sala U św. Ducha Biblioteki Elbląskiej

Koncert Urszuli Dudziak z zespołem

cena biletu: 50 zł

 

2 czerwca (sobota)

godz. 18 dziedziniec Biblioteki Elbląskiej

Panel dyskusyjny: Popkultura śmiechu

goście: Karolina Korwin-Piotrowska, Michał Ogórek i Tymon Tymański,

prowadzenie: Mirosław Pęczak (dziennikarz działu Kultura w Polityce)

godz. 20 sala U św. Ducha Biblioteki Elbląskiej

Żywoty świętych osiedlowych - spektakl lalkowy Teatru Ad Spectatores z Wrocławia z graną na żywo muzyką Sambora Dudzińskiego.

cena biletu: 25 zł

Na panele dyskusyjne i wystawę wstęp wolny. Bilety na spektakle i koncert - do nabycia w Bibliotece Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11358
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8770882

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.