Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 21.05.2012 02:57 Miasto:Elbląg Kategoria:E-KULTURA TV Autor:Tomasz Misiuk, AJ Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
Dwie przestrzenie / Jedna wyobraźnia - zobacz!
kadr z materiału filmowego
kadr z materiału filmowego

We wnętrzu dawnego średniowiecznego kościoła prace dwóch artystek: Beaty Ewy Białeckiej i Magdy Moskwy wyglądają intrygująco. Oto felieton na temat najnowszej ekspozycji w elbląskiej Galerii El.

Beata Ewa Białecka, absolwentka malarstwa sztalugowego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Jerzego Nowosielskiego oraz prof. Zbyluta Grzywacza, od lat uczestniczy w Salonach Elbląskich (prezentacjach dorobku elbląskiego środowiska plastycznego).

Jej prace są w zbiorach w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Szwecji, Anglii, Australii, Macedonii, Francji, USA i Japonii. Artystka została nagrodzona Złotą Odznaką Primus Inter Pares ASP w Krakowie.

"Malarstwo Białeckiej wpisuje się, bynajmniej nie wbrew panującym w sztuce współczesnej trendom, w nurt figuracji, który stawia w centrum swoich zainteresowań postać człowieka i jego płciowość.

Wśród inspiracji malarstwa Białeckiej zauważalne jest też znaczenie ikonografii chrześcijańskiej. Artystka zaopatruje swoje obrazy w tytuły jednoznacznie identyfikujące przedstawienie z tradycją ikonograficzną, by w ten sposób podkreślać znaczenie, że to właśnie poprzez tradycję ujawnia się sens dziedzictwa przeszłości. Aspekt ten stanowi również o dużym ładunku transgresywnym tego malarstwa, w ramach którego artystka z dużą swobodą i łatwością zestawia motywy podjęte z materii ikonograficznej sztuki dawnej z treściami mogącymi być kojarzonymi ze sztuką feministyczną" - mówi kurator wystawy Jarosław Denisiuk.

W twórczości Magdy Moskwy, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (dyplom w pracowni malarstwa prof. Marka Wagnera i pracowni druku dekoracyjnego prof. Marii Zielińskiej) od lat 90. dominuje portret - przypominają organizatorzy prezentacji:

"Bohaterowie jej prac, najczęściej kobiety, pozostają anonimowi - sposób namalowania ich twarzy łączy w sobie zarówno siłę wyrazu portretu psychologicznego, jak również hieratycznosć i prostotę ikon.

Moskwa zapełnia często tła swych obrazów motywami kwiatowymi, tworzącymi niezwykle bogaty i skomplikowany wzór. Innym sposobem ekspresji jest kadrowanie postaci do wycinków, fragmentów anatomicznych, tj. obcięte, nieraz krwawiące ręce czy stopy.

Mają w sobie te obrazy coś z atmosfery horroru. Budzi to dreszcz, ale też intryguje. Malarstwo Moskwy to próba oddania specyficznego stanu - namalowane postaci są w stadium na granicy życia i śmierci".

Kuratorzy: Jarosław Denisiuk i Marta Smolińska.

Wystawa czynna do 24 czerwca.

 

Zdjęcia, montaż: Tomasz Misiuk

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10182161

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.