Elbląskie 50-latki doczekały się koszulek z własnym wizerunkiem. Mowa o formach przestrzennych czy - jak kto woli - metalowych rzeźbach rozsianych po całym mieście. Powstały dwa wzory koszulek po pięćdziesiąt sztuk każdy.
Jako pierwsza na koszulkach zagościła forma przestrzenna Zbigniewa Książkiewicza pn. Grafika w przestrzeni - zwana Batmanem (zlokalizowana przy skrzyżowaniu ul. Płk. Dąbka i ul. Piłsudskiego) oraz Wybuch - Juliana Boss - Gosławskiego (zlokalizowana przy wyjeździe z Elbląga od strony Mostu Unii Europejskiej).
- Traktujemy te koszulki jako formę promocji, a zarazem rodzaj działalności artystycznej. Dlatego będą powstawały w liczbie limitowanej - wyjaśnia Jarosław Densiuk, dyrektor Centrum Sztuki Galeria El.
Koszulki swoją premierę będą miały dziś, podczas Nocy Muzeów. Galeria El szykuje się do wypuszczenia kolejnych wzorów. Tym razem zaprojektuje je Janusz Kozak.
A wszystko zaczęło się od prezentu urodzinowego dla męża. O czym opowiada architekt Adrianna Kotyńska - Ronżewska*, projektantka pierwszych wzorów koszulek:
This text will be replaced
Rozmawiała Karolina Śluz
* Adriana Ronżewska - Kotyńska - absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz architektury na Politechnice Poznańskiej. W latach 2006-2007 pełniła funkcję asystentki w XII pracowni malarstwa prowadzonej przez prof. Janusza Marciniaka na ASP w Poznaniu.
Od 2007 roku pracuje jako architekt. Współpracowała z takimi poznańskimi biurami, jak Ultra Architects i KILKORO Architekci. Obecnie prowadzi własną działalność w zakresie projektowania architektonicznego i współpracuje z elbląską pracownią Atelier Hoffmann.
W 2010 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu obroniła pracę dyplomową dotyczącą malarskiej rewitalizacji blokowisk.