Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.05.2012 03:44 Miasto:Nowy Dwór Gdański Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Żuławskie ślady Czesława Miłosza

Rodzice Czesława Miłosza po wojnie przyjechali na Żuławy - do Drewnicy. Tam też wkrótce matka poety zmarła... "Żuławski trop" w biografii noblisty przypomni w najbliższy czwartek, 10 maja, sesja popularnonaukowa w Nowym Dworze Gdańskim. Sesji będzie towarzyszyć odsłonięcie kamienia upamiętniającego matkę Miłosza.

 

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski i Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

- Konferencja będzie podsumowaniem tego, co wiemy o związkach Czesława Miłosza z Żuławami i Pomorzem. Jego rodzice trafili na Żuławy jako przymusowi przesiedleńcy. Matka zmarła w Drewnicy pielęgnując chorą na tyfus Niemkę. Jej postać chcemy pokazać jako symbol wojennych migracji. Spodziewamy się udziału szeregu sław i miłoszologów, w tym dr Agnieszki Kosińskiej, która przez osiem ostatnich lat życia Miłosza była jego osobistym sekretarzem i współpracowniczką - mówi Katarzyna Banucha, specjalistka do spraw literatury, nauki i wydawnictw z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. - W Muzeum Żuławskim zostanie też otwarta stała wystawa dokumentująca związki Czesława Miłosza z Żuławami.

W programie sesji są wystąpienia: prof. Aleksandra Fiuta ("Tyś była mój początek". Portret matki w twórczości Czesława Miłosza), doktora Andrzeja Franaszka (O relacjach Czesława Miłosza z matką oraz ojcem i bratem), Andrzeja Kasperka (Żuławskie ślady Czesława Miłosza), Krzysztofa Czyżewskiego (O współczesnym ruchu pielęgnowania kultur pogranicza), prof. Wiesława Długokęckiego (O historycznym fenomenie wielokulturowości na Żuławach i dziejach wsi Drewnica), Arkadiusza Wełniaka (O wsi Drewnica i losach jej niemieckich mieszkańców w okresie 1945-1949) oraz doktora Henryka Horbaczewskiego (O przesiedleńcach z Kresów i ludności napływowej z innych rejonów Polski na Żuławach po wojnie).

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7723944

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.