Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.04.2012 01:03 Miasto:Rychliki Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Pielgrzymka śladami św. Wojciecha
Medal wykonany w pracowni plastycznej Światowida...
Medal wykonany w pracowni plastycznej Światowida...

Św. Wojciech jest patronem Polski i diecezji elbląskiej. W ten weekend, w związku z 1015. rocznicą jego męczeńskiej śmierci, w Świętym Gaju (gmina Rychliki, niedaleko Pasłęka) odbędą się uroczystości odpustowe. Wieś jest uważana za przypuszczalne miejsce śmierci świętego.

Jak co roku, do Świętego Gaju pieszo, autobusami i samochodami przybędą pielgrzymi z regionu oraz innych części kraju. Jutro odbędzie się spotkanie modlitewne kapłanów i sióstr zakonnych, a w sobotę i niedzielę spotkanie pielgrzymkowe.

W sobotę, na godz. 14.30, zaplanowano powitanie pielgrzymów przy ołtarzu polowym, o godz. 14.50 z kościoła w kierunku tego ołtarza ruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha, o godz. 15 zacznie się msza pod przewodnictwem biskupa elbląskiego Jana Styrny.

W niedzielę, o godz. 11.30, zostanie odprawiona msza w kościele w Świętym Gaju, zaś o godz. 12.30, także w kościele, zaprezentują się uczestnicy II Wojciechowego Przeglądu Chórów (każdy będzie mógł złożyć ofiarę na rzecz organizacji przeglądu). O godz. 14 dla wszystkich chętnych przewidziano festyn - II Ucztę Wojciechową.

Będą konkursy z nagrodami, gry i zabawy na placu za Domem Pielgrzyma oraz zabawa. Zostanie także rozstrzygnięty konkurs plastyczny Śladami św. Wojciecha dla uczniów podstawówek z powiatu elbląskiego i otwarta wystawa pokonkursowa.

W świetlicy wiejskiej będzie można natomiast obejrzeć wystawę o tematyce religijnej wykonaną przez uczestniczki zajęć plastycznych z Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu: Dorotę Kłos, Teresę Chądzyńską, Sabinę Gadzałę, Grażynę Kopańską, Wandę Kucharczyk, Jolantę Urbańską, Joannę Wachowicz, Annę Nowak, Marię Szczepańską, Zofię Pater, Annę Komorowską, Agnieszkę Miernik, Ewę Miros, Danutę Świątek, Aurelię Stołowską, Jolantę Wlazło, Irenę Michalską, Ewę Sikorę, Halinę Gnat, Monikę Siudzińską oraz prace prowadzącej warsztaty artystki Ewy Bednarskiej - Siwilewicz.

- Wśród około 80 prac będą płaskorzeźby ceramiczne i w drewnie, batiki, linoryty oraz prace ze szkła. Przedstawiają one postaci aniołów i świętych. W kulturze ludowej "święte obrazy" służyły kultowi, chroniły, zapewniały pomyślność. W naszych pracach widać poszukiwania i wrażliwość na wizerunki świętych wpatrzonych w daleki, lepszy świat. Przypominają one o wartościach niezmiennych i ponadczasowych, które są blisko, ale często, szukając czegoś nierealnego, gubimy się w otaczającej nas rzeczywistości - wskazuje Ewa Bednarska - Siwilewicz. - Każda praca jest indywidualną interpretacją tematu kultu religijnego - patronów, ulotnego piękna świata i hołdu dla Stwórcy. Wszak życie wzięło się z Ducha - z niego bierze się też sztuka.

Poczęstunek dla uczestników festynu - żurek - przygotują członkinie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Świętego Gaju. Będzie też można upiec kiełbaskę na ognisku. A o godz. 16 zacznie się zabawa taneczna z zespołem Boys Dual Voice.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Świętego Gaju, Parafia Krzyża Świętego w Kwietniewie, gmina Rychliki, starostwo powiatowe w Elblągu, sołectwo Święty Gaj oraz chór Buczyna.

 

Zdjęcia w artykule wykonała Teresa Romanowska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10181937

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.