Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Nowy obiekt dla sportu i kultury

W Elblągu powstanie nowy stadion. Będzie on wykorzystywany nie tylko na potrzeby sportu, ale także kultury. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej w naszym regionie zostanie też zrealizowanych sześć innych potrzebnych inwestycji.

 

Stadion powstanie na terenie kompleksu sportowego i Gimnazjum nr 5 przy ul. Agrykola.

- Powstaną tam: boiska z trawy naturalnej do gry w piłkę nożną oraz o nawierzchni z trawy syntetycznej, arena lekkoatletyczna z boiskami treningowymi przy Gimnazjum nr 5 - wyposażona w bieżnię okólną trzytorową, skocznię do skoku w dal i trójskoku, rzutnię do pchnięcia kulą, skocznię do skoku wzwyż, boisko treningowe do gry w piłkę ręczną, boisko treningowe do gry w koszykówkę, boisko treningowe do gry w siatkówkę. Zbudowane zostaną także szatnie, biura oraz trybuny, na których będzie mogło zasiąść 4200 osób - informuje rzecznik prezydenta Anna Kleina.

Aby zapewnić sprawną komunikację w tym rejonie, drogi wewnętrzne i chodniki zostaną przebudowane i poszerzone, powstanie również plac dla wozów technicznych i transmisyjnych, 105 miejsc parkingowych i 4 stanowiska dla autobusów.

Na realizację wartego prawie 35 mln zł projektu Elbląg otrzymał prawie 12 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

- Stadion będzie nową areną wydarzeń w naszym mieście. To nie będzie obiekt tylko sportowy, ale również kulturalny. Chcemy, by tutaj odbywały się największe miejskie imprezy oraz koncerty gwiazd. Infrastruktura stadionu będzie do takich przedsięwzięć przygotowana - zapowiada prezydent miasta Grzegorz Nowaczyk, który w miniony piątek w Olsztynie podpisał umowę w sprawie dofinansowania.

- W Światowidzie realizujemy dużo wydarzeń artystycznych, dla których szukamy miejsca w przestrzeni Elbląga. Stadion, na którym możliwa byłaby organizacja dużych imprez, byłby znakomitym obiektem. Stadion z prawdziwego zdarzenia podniesie również rangę miasta i pozwoli uczestniczyć w wydarzeniach sportowych na profesjonalnym poziomie także mieszkańcom okolicznych miejscowości. W ten sposób upowszechnia się sport i uczy kultury przebywania na takich obiektach - dodaje dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid Antoni Czyżyk.

- Stadion będzie idealnym miejscem do realizacji imprez plenerowych. Teren Starego Miasta jest zbyt mały do organizacji większych koncertów, które mogłyby być adresowane do szerokiej grupy mieszkańców Elbląga. Stadion umożliwi realizację zarówno happeningów, spektakli, koncertów, jak i dużych wydarzeń artystycznych, których miejmy nadzieję, z roku na rok w Elblągu będzie przybywać. Duży obiekt sportowy mógłby być również wykorzystywany przez stowarzyszenia kulturalne. Połączenie kultury ze sportem może wydawać się karkołomne, ale otwiera też nowe możliwości. Przecież już starożytni Grecy organizując igrzyska starali się łączyć rywalizację sportową ze sztuką - uważa dyrektor departamentu kultury Urzędu Miejskiego Leszek Sarnowski.

Oprócz umowy związanej z budową stadionu, w miniony piątek w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podpisano jeszcze sześć innych umów o dofinansowaniu z RPO Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

- Jesteśmy już na finiszu kontraktowania funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego i staramy się wybrać najbardziej wartościowe przedsięwzięcia. Do takich właśnie należy zapoczątkowanie modernizacji Twierdzy Boyen w Giżycku czy utworzenie muzeum w ratuszu w Olsztynku - podkreślał na spotkaniu z samorządowcami marszałek Jacek Protas.

Na projekt Adaptacja obiektów w Twierdzy Boyen w Giżycku wraz z zagospodarowaniem terenów oraz zakupem wyposażenia wpływającego na ich unowocześnienie Giżycko otrzymało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regonalnego ponad 3,1 mln zł.

Projekt Multimedialne muzeum Obozu Jenieckiego Stalag 1B i historii Olsztynka, którego realizacja będzie kosztować ponad 6,5 mln zł, dostał prawie 3,5 mln zł dofinansowania.

Działdowo na budowę wodnego centrum rekreacji wraz z infrastrukturą techniczną i drogową otrzymało ponad 17 mln zł (wartość projektu to niemal 36 mln zł), zaś Komenda Wojewódzka Policji na remont hali sportowej dla policjantów - prawie 1,3 mln zł (wartość projektu to ok. 1,9 mln zł).

Elbląg, oprócz stadionu, będzie mógł wyposażyć szkoły w sprzęt komputerowy, a jednostki oświaty otrzymają dostęp do bezprzewodowego internetu z miejskiej sieci szerokopasmowej. Na te działania miasto pozyskało z RPO prawie 6,5 mln zł.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11355
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8754075

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.