Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.03.2012 01:43 Miasto:Frombork Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Zagadki Fromborka - posłuchaj!
kadr z materiału filmowego
kadr z materiału filmowego

Gdyby Mikołaj Kopernik nie miał wątpliwości i bez zastrzeżeń przyjął to, czego go uczono, nie dokonałby epokowego odkrycia... Kilka wieków później nasza wiedza na temat astronoma jest wciąż niepełna, nie znamy nawet dokładnej daty jego śmierci. A może gdzieś na świecie, w archiwach są jeszcze jakieś nieznane dokumenty na temat Kopernika?

Uczony urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, zmarł 24 maja 1543 r. we Fromborku. W 2012 r. przypada więc 539. rocznica jego urodzin i 469. rocznica śmierci. O tych datach pamięta np. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, które także w tym roku zorganizowało okolicznościowe - "urodzinowe" spotkanie. Z kolei już jutro - we wtorek, 6 marca, muzeum w Mrągowie otwiera wystawę Mikołaj Kopernik, jego życie i świat.

Do miejsc związanych z życiem i działalnością astronoma należą zamki kapituły warmińskiej w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim oraz oczywiście Wzgórze Katedralne we Fromborku, gdzie spędził dużą część swego życia. O tym, jak ono wyglądało, można przeczytać w ciekawej popularnonaukowej biografii Prywatne życie Kopernika pióra wybitnego historyka doktora Jerzego Sikorskiego.

Co ciągnie ludzi do Fromborka? - Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Czupajło, zastępcą dyrektora Muzeum Mikołaja Kopernika:

This text will be replaced

Warto dodać, że w tym roku we fromborskim muzeum będzie można obejrzeć m.in. dwie nowe wystawy. Pierwszą - Od teleskopu Galileusza do teleskopów kosmicznych - przygotowało muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego z okazji obchodzonego w 2009 Międzynarodowego Roku Astronomii. Druga, przygotowywana we współpracy z Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, ma dotyczyć obrządku pogrzebowego i temu wszystkiemu, co się z nim łączy.

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405089

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.