Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 21.02.2012 07:16 Kategoria:Społeczeństwo Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Brak
Dzień Języka Ojczystego
Logo kampanii
Logo kampanii

Dziś, 21 lutego, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień  Języka Ojczystego, nazywany też Międzynarodowym Dniem  Dziedzictwa Językowego. Święto to ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Międzynarodowy Dzień  Języka Ojczystego został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia wydarzenia z 1952 roku w Bangladeszu, gdzie podczas demonstracji - w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego - zginęło pięciu studentów.

Z kolei wczoraj, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego ruszyła kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych", która ma przypominać o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków, ma przyczynić się do podnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny.

Jej organizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury i Rada Języka Polskiego, a honorowy patronat nad kampanią objął prezydent Bronisław Komorowski.

Dziś też w Pałacu Prezydenckim o godzinie 11.00 odbędzie się debata zatytułowana Polszczyzna czterech pokoleń, podczas której uczestnicy szukać będą odpowiedzi na pytania: co to znaczy "władać jakimś językiem", czy kategoria pokolenia jest przydatna dla opisu polszczyzny i kto jest "pokoleniowym" autorytetem językowym?
W spotkaniu, które poprowadzi Jerzy Sosnowski, wezmą udział paneliści: Jacek Bocheński, prof. Jerzy Bralczyk, Duże Pe, Gaba Kulka, dr Katarzyna Kłosińska, prof. Andrzej Markowski, prof. Jan Miodek oraz prof. Walery Pisarek.
A wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, którą poprowadzą Maciej Stuhr i Andrzej Poniedzielski, a wystąpią: Marek Kondrat, Krzysztof Kowalewski, Piotr Cugowski, Jacek Fedorowicz, Marta Lipińska, Pablo Pavo, Andrzej Seweryn oraz Aga Zaryan.

Przy okazji dzisiejszego święta warto wspomnieć o przedsięwzięciach, które kształtują świadomość językową Polaków oraz propagują dbałość o poprawność polszczyzny. Z pewnością do takich należy organizowany od 1955 roku Ogólnopolski Konkurs Recytatorski.
Organizator konkursu - Towarzystwo Kultury Teatralnej - w słowie wstępnym do regulaminu 57. edycji OKR-u pisze: kultura języka upada, a jest to nie tylko problem informacji, porozumienia, komunikacji społecznej. To wielki problem zachowania tożsamości narodowej, opartej przecież głównie na języku - literaturze i kulturze słowa.

Tegoroczny przegląd rejonowy odbędzie się w Elblągu, w Centrum Spotkań Europejskich Światowid, 14 kwietnia o godz. 12.00, a zgłoszenia przyjmowane są do 23 marca.

Z kolei do 1 marca przyjmowane są zgłoszenia do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa...czy to jest kochanie?, który odbędzie się w Elblągu w dniach 29 marca - 1 kwietnia.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11158795

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.