Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.02.2012 08:30 Miasto:Frombork Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Mikołaj, syn Mikołaja

Zmienił sposób postrzegania Ziemi i człowieka we Wszechświecie. Jest postacią historyczną, ale także nieomal postacią popkultury - przecież wszyscy wiedzą, że Kopernik była kobietą. Na jego fenomenie korzysta i zarabia Toruń, a nie potrafi tego zrobić Frombork, z którym Kopernik był najsilniej związany.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu. W tym roku mija 539. rocznica jego urodzin. Był synem Mikołaja, mieszczanina krakowskiego, handlującego miedzią z Gdańskiem, od 1458 r., mieszkającego w Toruniu oraz Barbary z Watzenrodów, wywodzącej się z patrycjatu toruńskiego. W wieku 10 lat Kopernik stracił ojca, od tego czasu wychowywał go brat matki - biskup warmiński Łukasz Watzenrode. To on ukształtował Kopernika.

Mikołaj Kopernik był prawdziwym człowiekiem renesansu - zarówno w znaczeniu dosłownym, jak i przenośnym. Zajmował się astronomią, medycyną, ekonomią, matematyką. Studiował na Akademii Krakowskiej, w Bolonii, Rzymie i Padwie. Uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego oraz prawo wykonywania zawodu lekarza.

W 1497 roku został kanonikiem warmińskim. Przebywał w Lidzbarku Warmińskim i we Fromborku. To tam posiadał dom, w którym zorganizował obserwatorium astronomiczne. W tym okresie, oprócz dzieł astronomicznych, tworzył też dzieła poetyckie. Brał udział w wielu wydarzeniach politycznych, m.in. koronacji Zygmunta I Starego. Sporządzał też mapy Warmii i Mazur. Brał udział w wojnie polsko-krzyżackiej w latach 1519-1521, odpowiadał między innymi za stan fortyfikacji. Opracował nowe fortyfikacje dla zamku w Olsztynie - Mikołajowi Kopernikowi przypisuje się zasługę skutecznej obrony Olsztyna przed Krzyżakami. Pisał też liczne prace z dziedziny ekonomii (w jednej z nich pisał o tym, że zły pieniądz zawsze wypiera dobry).

Napisał przełomowe dzieło O obrotach ciał niebieskich. Zostało ono wydane w roku jego śmierci (1543 r.) w Norymberdze. Mikołaj Kopernik ostatecznie wykazał i szczegółowo udowodnił, że to Ziemia obraca się wokół Słońca, a nie, jak wierzono - Słońce wokół Ziemi. Teoria heliocentryczna zastąpiła teorię geocentryczną. To właśnie był przewrót kopernikański. W 1616 roku dzieło Kopernika trafiło na kościelny indeks ksiąg zakazanych, za rozwijanie myśli kopernikańskiej został spalony Galileusz, dopiero w XIX wieku teorie egzegezy i hermeneutyki w studiach biblijnych sprawiły, że możliwe było godzenie teorii naukowych i spraw wiary.

--------------

Od 2010 roku pod adresem copernicus.torun.pl istnieje bardzo ciekawy portal poświęcony Kopernikowi. To miejsce prezentacji spuścizny Kopernika w postaci archiwum zdigitalizowanych rękopisów pozostawionych przez astronoma, opracowanych również w transkrypcji łacińskiej oraz w przekładzie.

Projekt jest realizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Gminę Miasto Toruń, we współpracy z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Warto tam zajrzeć, bo to jedyne takie miejsce, gdzie zgromadzono, naukowo posegregowano i zcyfryzowano informacje o najsłynniejszym polskim astronomie.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405079

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.