Do 19 stycznia w olsztyńskiej galerii BWA można oglądać prace laureatów dotychczasowych edycji Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego. Tego dnia odbędzie się też wykład o drzeworycie.
Konkurs Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego promuje tradycyjną technikę graficzną. Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie organizuje go od 1975 roku, w cyklu czteroletnim. Ekspozycję tworzą grafiki znajdujące się w kolekcji BWA.
19 stycznia, o godz. 17, w ramach finisażu Quadriennale, odbędzie się wykład dra Aleksandra Woźniaka Oblicza drzeworytu.
Aleksander Woźniak mieszka w Szczytnie, jest artystą grafikiem, wykłada na wydziale sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie opiekuje się kołem naukowym grafiki warsztatowej. Jego specjalnością są tradycyjne techniki graficzne, m.in. litografia, sucha igła i drzeworyt; laureat honorowej nagrody przewodniczącego jury ubiegłorocznego X Quadriennale Drzeworytu i Linorytu.
- Celem wykładu będzie zapoznanie publiczności z najstarszą techniką graficzną i najważniejszymi dziełami powstałymi za jej pośrednictwem, a także ukazanie ogromnej różnorodności drzeworytu i istnienie wielu odmiennych tradycji drzeworytniczych. Omówiony zostanie proces powstawania odbitki, a także najciekawsze zjawiska w drzeworycie współczesnym. Wykład zostanie przeprowadzony z punktu widzenia praktyka, co znacząco wpłynie na perspektywę opisywanych zjawisk. Towarzyszyć mu będzie pokaz multimedialny. Artysta przyniesie również fragmenty warsztatu drzeworytnika, w tym klocki drzeworytnicze i dłuta - zapowiada Tomasz Rychter z BWA.
Wstęp wolny.